aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
Misekm, ale do czego odpowiadasz/o czym piszesz? Pls, spróbuj pisać tak, żeby było wiadomo o co chodzi... I nadal nie wiem w jaki sposób miałoby działać to co pokazałeś
Nie tak dużo bardziej
Przynajmniej w teorii
Ogniwo redox jakie jest każdy widzi. A nawet jak nie widzi, to korzysta/ korzystał.
Dwa metale + roztwory z jonami obu metali, jedne jony się strącają na jednej elektordzie, a druga się roztwarza w roztworze swoich jonów.
Klasyczne ogniwo Zn|Zn^2+||Cu2+|Cu (czytać od lewej do prawej → cynk się roztwarza, miedź się strąca)
Ogniwo fotoelektryczne to w pewnym przybliżeniu taka dioda o dużej powieżchni
Światło przechodzi przez jedną warstwę półprzewodnika, wybija elektrony z drugiej, z wybite elektrony przechodzą do pierwszej w skutek czego powstaje różnica potencjałów, a po zamknięciu obwodu płynie prąd.
Ciekawa jest również bateria słoneczna Tesli:
metalowa płyta umieszczona na dużej wysokości i podłączona do odbiornika JEDNYM przewodem. Działa 24/7, co sam Tesla tłumaczył podobno w dzień światłem słonecznym, a w nocy promieniowaniem kosmicznym. Przy czym bardziej prawdopodobny wydaje się tutaj po prostu wpływ atmosfery Potencjał powietrza (w pionie) to ~100V/metr. Fakt, że powietrze przewodzi prąd dość słabo, ale jednak jest naładowane, więc metalowa siatka o jakiejś konkretnej powierzchni rozciągnięta nad ziemią mogłaby zrobić swoje.
"Wykrycie ciala stalego" - bez sensu, jak mozna wykrywac cialo stale, chyba widac w jakim stanie skupienia znajduje sie dana probka...
Jesli sprawdzilas rozpuszczalnosc w HCl i HNO3 to duzo nie zrobilas niestety. To ze probka roztwarza sie w mocnych kwasach moze sugerowac ze jest to tlenek zasadowy (lub amfoteryczny), lub tez nierozpuszczalna w wodzie sol jakiegos slabego lotnego kwasu (stad wziely by sie pecherzyki). Moze to byc tez metal - to by tez sie zgadzalo z wydzielaniem pecherzykow gazu - wodoru lub tlenkow azotu - ale to wymagalo z kolei troche czasu.
Na razie masz za malo danych zeby cokolwiek stwierdzic - chyba ze chcesz szukac po kolorze.
nie wieem co powinnam dodać do tego proszku zeby pozniej badac jaki to anion badź kation..
Roztworzyc probke w mocnym kwasie.
i po czym mam określić ze moze to być metal czy tlenek...
Przy roztwarzaniu metalu wydzielaja sie gazy (H2, NO lub SO2 w zaleznosci od uzytego kwasu).
Woda królewska roztwarza również inne metale szlachetne: platynę, iryd, a także inne metale odporne chemicznie, np. cyrkon, molibden, hafn.
Ani Trzebiatowski ani Bielanski nie wspominaja o reakcji Zr z woda krolewska....
mozesz to rozwinac?
o ile mi wiadomo Zr roztwarza sie tylko w specjalnych warunkach w kwasie azotowym dajac azotan cyrkonylu odparowanym nastepnie nad P2O5 dajacym dopiero pieciowodny azotan cyrkonu...
ewentualnei mozna otrzymac azotan cyrkonu w reakcji z mieszanina HF +HNO3 w odpowiednich proporcjach....
mozesz rozwinac to co napisales?
bo mam z cyrkonem problem
<mam go metaliczny i nie mam jak przeprowadzic w azotan>
Załóżmy, że woda tego pana była idealnie czysta (nie zawierała rozpuszczonych soli, jonów, itp). Taka woda praktycznie nie przewodzi prądu.
A teraz weźmy Twoją wodę. Ona zawiera jony - choćby z racji swojej twardości. Znaczy się przewodzi prąd. Skąd zatem pewność, że ten "kożuch" nie pochodził z elektrod? Można sobie takie coś wyobrazić: anodę robisz z zanieczyszczonego metalu katodę z metalu czystego - anoda się roztwarza, metal zaczyna się wydzielać na katodzie... a zanieczyszczenia z anody?... Cóż... Pozostają w szklance z wodą... I paru ludzi z tego żyje :D
Woda wodociągowa jest badana. A ten cytat z WHO... a może to o Afryce?
Niektóre metale łatwo się roztwarzają i reagują prawie ze wszystkimi kwasami, np. sód, potas, cynk. Niektóre natomiast bardzo trudno się roztwarzają i reagują tylko z nielicznymi kwasami, a w dodatku na gorąco, np. Cu, Ag. Jeden z metali, złoto, jest tak odporny, że nie da się go roztworzyć w większości czystych, stężonych kwasów, nawet po podgrzaniu. Dzięki swojej odporności złoto zyskało miano "króla metali". Złoto można roztworzyć mieszaniną stężonego kwasu solnego ze stężonym kwasem azotowym w stosunku objętościowym 3 : 1. Mieszanina ta została nazwana wodą królewską. Reakcja roztwarzania złota przebiega zgodnie z równaniem:
W wyniku tej reakcji otrzymujemy m.in. kwas tetrachlorozłotowy .
Woda królewska roztwarza również inne metale szlachetne: platynę, iryd, a także inne metale odporne chemicznie, np. cyrkon, molibden, hafn. Do temperatury około 100°C na jej działanie odporne są: ruten, tantal, rod i wolfram.
Złota z wody królewskiej nie otrzymasz, ona służy do jego roztwarzania.
Co innego, jeśli chodzi Ci o odzyskanie roztworzonego w wodzie k. złota. Można to zrobić praktycznie jakimkolwiek reduktorem, np. Fe(II), NO2(-), czy choćby cynkiem. Oczywiście musisz być świadom że wydzielone złoto nie będzie przypominać metalu - zależnie od stężenia powstanie koloid lub osad o różnych barwach.
no ja właśnie wiedziałem że nim szkło matowieją (HF) i mocny ponoć, bardzo.
Wikipedia podaje że roztwarza większość metali, czyli włącza je do roztworu, to chyba to samo co trawi.
HF wcale nie jest taki mocny mimo duzej różnicy elektroujemności istotny wpływ ma promień atomów składowych. Wracając do tematu... może zbadać jakoś dokładniej skład tego co chce sie rozpuszczać... W chemii nie ma idealnych rozpuszczalników. Jeżeli chodzi o odzyskiwanie złota to proponowałbym elektrolizę. W przemyśle tak rozdzielają złoto od innych metali, należy tylko zastosować napięcie rozkładowe mniejsze od potencjału standardowego+nadnapięcia dla złota.
Zapomnialem napisac, ze przy roztwarzaniu metalu trzeba dodac do octu wody utlenionej. Jeden lebek pisal wlasnie kiedys tutaj ze taka mieszanina od razu roztworzyla mu kawalek olowiu, z cyna pewnie tez zadziala. Zastanawiam sie tez, czy nie lepiej bylo by uzyc octanu olowiu i cyny zamiast cynku - z cynkiem reakcja zachodzi bardzo szybko bo jest miedzy tymi metalami duza roznica Zn/Zn2+=-0.76 a Pb/Pb2+=-0.13 to daje -0.63V roznicy. Miedzy srebrem a rtecia jest -0.07V roznicy i wytracanie przebiega powoli, a miedzy cyna i olowiem tylko -0.01V wiec powinno przebiegac powoli a i efekt powinien byc lepszy bo cyna jest wlasnie srebrzysta. Trzeba tez pamietac, zeby uzywac stechiometrycznych ilosci. W poniedzialek kupie szklo, poszukam olowiu i wezme sie za to.
Na francuskiej wikipedii sa dobre obrazki Drzewa Diany:
http://fr.wikipedia.org/w..._Diane_(chimie)
Raczej kwasy cynowe nie powstaną. Osobiście uważam, że można by ten stop rozpuścić w kwasie solnym (wytrąci nam się już trochę ołowiu w postaci PbCl2). Aby wytrącić go w miarę całkowicie możesz dodać Na2SO4. W roztworze pozostanie ci praktycznie sama cyna (pomijając sód itp.). Stężenie hmm ... ja osobiście wziąłbym 15% HCl, można by też spróbować z kwasem siarkowym tylko chyba zbytnio nic nie nawojujemy bo powierzchnię metalu pokryje PbSO4 co uniemożliwi dalsze roztwarzanie.
Nie zrozumielismy sie - najpierw napisalem o kwasach nieorganicznych, pozniej organicznych.
Wiadomo ze pewne jony (kwasy) mozna utlenic, ale raczej czesciej sa spotykane reakcje w ktorych kwasy sa utleniaczami, przykladowo roztwarzania metali. Reakcje utleniania kwasow sa spotykane ale nie wydaje mi sie zeby byly jakos szerzej wykorzysytywane. Ja bym to rozpatrywal w ten sposob.
Platyna bardzo trudno się "rozpuszcza". A miedź nie jest aż tak szlachetna.
Tak, rozumiem. Tylko dlaczego miedź się utlenia i redukuje zamiast wody?
Zwłaszcza chodzi o to, dlaczego się redukuje?
Przecież zgodnie z zasadą, zamiast metali o potencjale wyższym od -0,76V rozładowaniu ulega woda. A tu nagle miedź mająca dodatni potencjał się redukuje.
Bo to że się utlenia jeszcze jakoś rozumiem - elektroda się roztwarza.
1,Porównaj roztwarzanie w kwasie solnym oraz w rozcieńczonym kwasie azotowym(V) następujących metali: Ag, Cu, Ca i Na.
2,Jakimi odczynnikami należy podziałać na HgCl2 w celu otrzymania odczynnika Nesslera
3,W postaci jakich jonów może występować mangan?
4,Napisz wzór strukturalny szczawianu wapnia.
5Dlaczego należy usunąć z analizy jony NH4+ przed przystąpieniem do wykrywania kationów?
aniony
6Które aniony odbarwiają roztwór jodu?
7,Które aniony wydzielają jod z roztworu jodków w środowisku kwaśnym
8,Napisz reakcję odbarwiania manganianu(VII) potasu(I) jonami jodkowymi.
9,Dlaczego aniony NO3– i MnO4– nie tworzą osadów z AgNO3 i BaCl2?
10,Dlaczego próbkę badaną na aniony, w której sprawdzamy obecność utleniaczy nie należy zakwaszać kwasem azotowym(V)?
11,Napisz wzory i podaj nazwy kwasów od których pochodzą poznane aniony.
W porządku, poszukam...
No to napiszę kilka pytanek.
1.Wyjaśnij w jaki sposób kwasy reagują z metalami.
2. Opisz warunki, jakie muszą być spełnione aby w wodnym roztworze soli nastąpiła reakcja z kwasem.
3.Równanie reakcji kwasu azotowego (V) z tlenku azotu (IV) i wody.
4.Utlenianie amoniaku reakcja
5. utlenianie tlenku azotu (II)
6. roztwarzanie tlenku azotu (IV) w wodzie
7.Aby usunąć kamień z czajnika wlano roztwór octu (kwasu octowego). Napisać równanie reakcji.
Na razie tyle...
1.Wyjaśnij w jaki sposób kwasy reagują z metalami.
Chodzi o mechanizm?
2. Opisz warunki, jakie muszą być spełnione aby w wodnym roztworze soli nastąpiła reakcja z kwasem.
Jeśli skupić się tylko na reakcjach kwasowo-zasadowych wg. definicji kwasu Bronsteda - to reakcje te zachodzą zgodnie z taką zasadą: kwas mocniejszy wypiera kwas słabszy. Oczywiście wodę też należy rozumieć jako kwas (i/lub zasadę) co wyjaśnie np. hydrolizę.
3.Równanie reakcji kwasu azotowego (V) z tlenku azotu (IV) i wody.
To zdanie nie ma chyba sensu gramaycznego. Chodzi o syntezę kwasu azotowego z tego tlenku i wody czy może o rokład kwasu do tego tlenku i wody. Zresztą nie ważne: musisz po prostu takie równanie zapisać i dobrać współczynniki metodą bilansu elektronowego (na przykład).
4.Utlenianie amoniaku reakcja
To też trzeba zapisać. zależności od warunków produkty mogą być różne. Amoniak można utlenić zarówno do azotu lecz również do jego tlenków.
5. utlenianie tlenku azotu (II)
Jak wyżej.
6. roztwarzanie tlenku azotu (IV) w wodzie
Jak wyżej.
7.Aby usunąć kamień z czajnika wlano roztwór octu (kwasu octowego). Napisać równanie reakcji.
Kamień z czajnika to między innymi węglan wapnia.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl