Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

Liczba 0,24 cal/J jest cieplnym równoważnikiem pracy mechanicznej,stosowanym w czasach kiedy jednostką ciepła były kalorie.
Dlatego dziwi mnie to zadanie!
Skąd go masz? Kto Ci go zadał?
Nie wierzę by był dzisiaj nauczyciel fizyki, któryby nie wiedział ,że energię cieplną mierzymy w dżulach!
Dzisiaj ciepło i pracę mierzy w tych samych jednostkach, to znaczy w dżulach ,gdyż to są równoważne formy zmiany energii wewnętrznej ciała.
Ale skoro już jest ,po staremu ,to należy zamienić
5 kalorii/s = 5*0,24J/s = 1,20 [W] (czyli watów)
wzór jest dobry,więc podstawić
Q = U*I*t = R*I^2*t skąd
R = Q/I^2*t
a w czasie 1 s
R = Q/I^2 = 1,2J/1A^2 = 1,2 omów.



pytania od 1172 od Mazura :

1. Co to sa badania makroskopowe
2.Próbka przelomu niebieskiego
3. Wymien badania nie niszczace
4. Kruchosc na goraco
5. Odksztalcenie przez poslizg
6. Co to jest zgniot i co jest jego miara
7. Temp. rekrystalizacji
8 Wyzazanie normalizujace
9 Hartowanie i wysokie odpuszczanie
10 odpuszcanie niskie
11. Jak wegiel wplywa na stal
12. Krzem i fosfor w stalach
13 Obrobka cieplna stali narzedziowych
14 Stale konstrukcyjen
15 Stale plytko i gleboko hartujace sie
16 W jakich postaciach wystepuja dodatki stopowe
17 Przydatnosc stali konstrukcyjnych do ich okreslonego zastosowania
18 co to jest C6 (rownowaznik wegla)
19. Wlasnosci stali sprezystych
20 Stale do pracy w niskich temp
21 Stale na goraco - wlasnosci
22 Co to jest stal szybkotnaca
23 Wlasnosci stali zaroodpornych i zarowytrzymalych
24 Surówka biala
25 żeliwo maszynowe modyfikowane
26 W jakiej postaci wystepuje grafit
27 Fosfor i krzem w zeliwach
28 Regula faz Gibbsa
29 Wykres krzywej chlodzenia bez przemian fazowych i opisac go
30 termopara - co to jest i zastosowanie
31 Pirometr optyczny - co to jest i zastosowanie
32 Umowna granica plastycznosci - wykres
33 Udarnosc- co to jest i co jest jej miara
34 Metoda Rockwella



1. Bomba jądrowa- Inaczej zwana bombą atomową lub rozszczepieniową, to bomba o ładunku jądrowym należąca do broni masowego rażenia; budowa, rozmiary i masa zbliżone do konwencjonalnej bomby lotniczej. Ładunek jądrowy stanowi substancja rozszczepialna (uran 235 lub pluton 239).
2. Moc ładunku jądrowego określa się za pomocą równoważnika trotylowego. Jest to ilość trotylu niezbędna do uzyskania energii odpowiadającej energii wybuchu danego ładunku jądrowego. Równoważnik trotylowy oznacza się skrótem kt (kilotona) lub Mt (megatona). Wybuch bomby jądrowej o sile 1 kt jest równy wybuchowi jednego tysiąca ton trotylu, a wybuch o mocy 1 Mt odpowiada wybuchowi jednego miliona ton trotylu.
3. Broń jądrową po raz pierwszy zastosowali Amerykanie. Została ona zrzucona z samolotów na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki. Broń ta jest środkiem walki która może przyczynić się do samozagłady ludności.
4. Skutki wybuchu bomby atomowej :
• promieniowanie cieplne;
• fala uderzeniowa;
• skażenie promieniotwórcze, co powoduje choroby popromienne (białaczka, choroby soczewki oka) i mutacje.
5. bomba wodorowa (dwufazowa) - lub inaczej bomba termojądrowa jest jak na razie jedynym na Ziemi przejawem reakcji termojądrowej dającym dodatni bilans energetyczny. Energia uwalniana w czasie wybuchu tej bomby pochodzi z syntezy jąder lekkich (izotopy wodoru),w wyniku której powstają jądra cięższe o większej energii wiązania na nukleon.
6. Reakcja termojądrowa, to synteza jąder lekkich pierwiastków, w wyniku której powstają jądra cięższe o większej energii wiązania w przeliczeniu na jeden nukleon. Jest to zysk energetyczny, który może być przekształcony w energię, np. cieplną. Warunkami umożliwiającymi reakcję syntezy jest silne rozpędzenie jąder atomowych (wysoka temperatura) oraz duża koncentracja odpowiednich jąder. Warunki takie uzyskuje się przez wybuch bomby jądrowej w centrum, której umieszczono materiał do syntezy termojądrowej.



jak działa bomba atomowa?? ja to się uczyłem że:

Broń jądrowa, dawniej zwana bronią atomową, broń A, jeden z rodzajów broni masowej zagłady, o działaniu wybuchowym o wielkiej sile, wykorzystująca energię powstającą podczas reakcji łańcuchowej rozszczepiania jąder atomów izotopów ciężkich pierwiastków, m.in. uranu lub plutonu (tzw. broń jądrowa jednofazowa), bądź podczas łączenia się (syntezy) jąder izotopów wodoru - deuteru i trytu (broń termojądrowa, zwana również bronią jądrową dwufazową lub termonuklearną; dawniej zwana bronią wodorową). Jeśli reakcja taka przebiega gwałtownie, dochodzi wówczas do wybuchu (tzw. broń jądrowa o działaniu wybuchowym), jeśli natomiast przebiega powoli - wybuchu nie ma (mówi się wówczas o bojowych środkach promieniotwórczych, BSP, stosowanych w postaci dymów, proszków lub cieczy, używanych jako wypełniacze do bomb lotniczych lub pocisków artyleryjskich). Energię wybuchu jądrowego porównuje się najczęściej z energią wyzwalaną przez wybuch określonej masy trotylu (TNT) i wyraża za pomocą tzw. równoważnika trotylowego. Eksplozja bomby jądrowej może być dokonana w powietrzu, na powierzchni ziemi lub wody oraz pod ziemią i pod wodą. Wybuch bomby jądrowej powoduje powstanie czynników rażących: fali uderzeniowej, promieniowania cieplnego, promieniowania jonizującego, zwłaszcza przenikliwego (gamma i neutronowe) oraz promieniotwórczego skażenia terenu. Fala uderzeniowa powstaje na skutek podwyższonej temperatury oraz wysokiego ciśnienia i rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku. Źródłem promieniowania cieplnego jest powstająca podczas wybuchu kula ognista; promieniowanie to wznieca pożary materiałów palnych i powoduje oparzenia ludzi i zwierząt. Niewidzialne i niewyczuwalne jest natomiast promieniowanie przenikliwe. Przy porażeniu człowieka dawką ponad 200 rentgenów może dojść u napromieniowanego do tzw. choroby popromiennej. Promieniotwórcze skażenie terenu dokonuje się poprzez opadanie na ziemię radioaktywnych produktów powstałych na skutek wybuchu.

i czy jakas wartosc krytyczna tu występuje?? no ja jej nie widzę, raczej energia jest wyzwalana z wiązań, "sznurków" łaczących w specyficzny sposob elementy danej substancji

energia powinna miec swoj poczatek, nawet "energia powstająca z masy", skad wziąść tą mase jesli niczym nie dysponujemy, ten sam początek formowania sie wszechswiata jest ciągle badany, tak jak ludzie mowili o żółwiu, czy plaskiej Ziemi, tak teraz opowiadają inne "historie" i czekają na drugiego Kopernika...

"słowa są kluczem do zamka w uchu drugiego człowieka"

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.