aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
to zależy od warunków śnieżnych, a przede wszystkim od wielkości nawisów, gdyż na grani to właśnie one stanowią główne trudnosci, szczególnie w miejscach stromszych, gdzie grać jest wąska.
Moim zdaniem najtrudniej Będziesz miał Miedzy Tomanowa Przeł., a Ciemniakiem
Tego się właśnie najbardziej obawiam, mam nadzieje, że sporo śniegu zejdzie i będe lepsze warunki niż w zeszłym roku.
Własciwie to zostaje ta Tomanowa Przeł.
Jakieś konsekwencje po za 500zł mandatu ?
nie wiem, czy przejdziesz przez 3-4 dni zaplanowany odcinek.
Na ile byś to oceniał?
Ciekawe miejsca to rejon Starorobociańskiej Przeł., rejon Siwego Zwornika, Hlińska Przeł., Tomanowa Przeł., rejon Suchego Wierchu Kondrackiego, Liliowe
Myślałem o rowie grzbietowym na Kończystym, Starobociańskiej Przeł, teren od Gaborowej do Ciemniaka jest mi nieznany, potem cuś na Czerwonych, ewentualnie Gor(y)czkowych
Mógłbyś napisać coś o rowie grzebiotowym na Kamienistej, ponoć jest straszliwie wielki......
Jakich temperatur mogę się spodziewać nocną porą?
Inne nazwy Karasia
karaś pospolity, karaska,
niemieckie: Karausche, Beuernkapfen, Moorkapfen.
angielskie: Crucian carp.
francuskie: Carassin.
hiszpańskie: Carpin.
holenderskie: Kroeskarper.
Szwedzkie: Ruda.
Wystepowanie
Obszar występowania karasia obejmował początkowo głównie teren wokół Morza Kaspijskiego oraz Czarnego aż po środkowe rejony Azji północnej. Obecnie karaś zdomiowiony jest od dorzecza Leny na Syberii aż po zachodnią Europę. Nie pojawia się natomiast na północnej i zachodniej Skandynawii oraz na Wyspach Brytyjskich. Próżno szukać go również w całym basenie Morza ?ródziemnego – z wyjątkiem południowej części Półwyspo Iberyjskiego oraz północnych Włóch.
Wygląd zewnętrzny
Karaś jest rybą o silnie wygrzbieconym oraz bocznie spłaszczonym tułowiu. Grzbiet karasia ma barwę ciemnoszaro-zieloną, boki są brązowe, a brzuch mosiężnożółty. Ukośny, skierowany ku górze otwór gębowy, wypukła płetwa grzbietowa oraz czarniowa plama u nasady ogona to dalsze cechy charakterystyczne tej ryby. Karaś nie posiada wąsów.
Opis
Karasie są zadziwiająco odporne i niewrażliwe na mętną wodę. Żyją one we wszystkich typach wód stojących, szczególnie chętnie przebywając w akwenach porośnietych trzciną oraz inną roślinnością. Ich upodobania do miekkiego, mulistego dna okazuje się wyjątkowo przydatne w orkesach silnej suszy : karasie zagrzebują się wtedy w muł. Często są wówczas jedynym gatunkiem w danym zbiorniku wodnym, który dla innych ryb nie jest juz odpowienim środowiskiem życia. W takich wypadkach, z powodu braku naturalnych wrogów, gwałtownie wzrasta populacja karasi, wówczas przeważnie karłowaciejących. Ryby tego gatunku unikają silnych nurtów, dlatego można je spotkać tylko w wodach wolo płynących, takich jak małe stawy, rowy czy zakola rzek.
W okresie rozmnażania, którym z reguły są miesiące maj i czerwiec, woda musi mieć temperature przynajmniej 15oC. W płytkich wodach przybrzeżnych karasie tworzą wtedy duże stada i wspólnie składają ikrę. Na podwodnych roślinach samica składa maksymalnie 300 000 jaj o średnicy 1,0 – 1,5 mm. Długość 15-25 cm oraz waga w granicach 250 – 500 g to wymiary przeciętnego karasia. Krążą co prawda opowieści o olbrzymich karasiach osiągających 75 cm długości, ale na razie udowodniono jedynie istnienie okazów 40 centymetrowych ważących 1 kg.
Na karasie wybierać się można od lipca do paĄdziernika. Najlepsze wyniki osiąga się we wczesnych godzinach porannych oraz wieczorami. Pzynętnę – łowiąc metodą gruntową lub spławikową – podaje się bezpośrednio na dno. Zaleca się użycie lekkiego zestawu.
Najlepsza przynęta
W swoim środowisku naturalnym karaś żywi się niewielkimi zwierzętami dennymi, pożera także zarówno żywe jak i obumarłe kawalki roślin. Znakomitą przynętą na karasie są larwy much oraz kukurydza. Karaś nie gardzi także robakami, kawałkami ciasta czy ziemniaków, jak równierz kulkami proteinowymi boilies.
Dzisiejszy Bałtyk jest akwenem nietypowym, niepodobnym do innych mórz. Przede wszystkim jest morzem płytkim, o średniej głębokości zaledwie 52 m, podczas gdy średnia głębokość Morza Kaspijskiego wynosi 184 m, a Morza Czarnego nawet 1149 m. Dla porównania warto też wspomnieć, że średnia głębokość oceanów sięga aż 3795 m. Bałtyk jest morzem śródlądowym, łączącym się z sąsiednim M.Północnym płytkimi cieśninami, które utrudniają dopływ słonych wód oceanicznych.
Fakt ten ma decydujący wpływ na zasolenie wód bałtyckich, które jest niewielkie w porównaniu z zasoleniem oceanu (średnie zasolenie wód powierzchniowych Bałtyku - 7,5 ‰, oceanu - 36,6‰). Bałtyk jest morzem północnej Europy. Otoczony Półwyspem Skandynawskim i brzegami środkowej i wschodniej Europy pozostaje w łączności z wodami wszechoceanu poprzez wąskie cieśniny duńskie: Sund, Mały i Wielki Bełt, Kattegat oraz wodami Kattegatu i Skagerraku, w uproszczeniu od Skagen do Marstrand.
Polskie wybrzeże Bałtyku, jest atrakcyjnym łowiskiem z plaży. W przybrzeżnych wodach Bałtyku można spotkać zarówno ryby morskie, dwuśrodowiskowe i słodkowodne. Najczęściej poławiane są: leszcze, jazie, ale nierzadko można się spotkać z braniami płastug, belony, troci, a nawet sandaczy, okoni, węgorzy i płoci.
Dobre łowiska znajdują się przy kanałach łączącym jeziora przymorskie z morzem, a także przy ujściach rzek i budowlach wodnych. Jednak najbardziej znanym łowiskiem jest odcinek wybrzeża pomiędzy ujściami kanałów łączących przymorskie jeziora Jamno i Bukowo z morzem. Godnym polecenia wydają się tzw. pniaki, widoczne pozostałości rosnących tu kiedyś drzew w miejscowości Łazy. Tam właśnie miałem przyjemność zakosztować uroków surfcastingu.
Wybranie konkretnego stanowiska jest dość trudne, gdyż w morzu nie ma pewnych miejsc. Zmieniają się one niemal z dnia na dzień. Jeśli morze jest spokojne z wydmy można zobaczyć odpowiednie łowisko, czyli rów pomiędzy wypłaceniami zwanymi rewami.. Tam, gdzie morze jest jasne, znajduje się podwodna piaszczysta łacha, czyli wypłycenie. Tam, gdzie ciemne, dołek. Zazwyczaj 60-70 metrów od brzegu jest pierwszy dołek, później łacha, za nią kolejny, głębszy dołek, który jest dobrym łowiskiem w zasięgu rzutu. Patrząc z wydmy łatwo to poznać. Czym ciemniejszy odcień niebieskiego, tym głębiej. I to właśnie tam powinniśmy umieścić przynętę, pod warunkiem, że będziemy w stanie rzucić zestaw na odległość120 do 150 metrów, gdyż drugi dołek zaczyna się mniej więcej w takiej odległości.
Do surfcastingu, czyli połowów z morskiej plaży używa się specjalnych morskich wędzisk o długości nie mniejszej niż 3,90 metra i ciężarze wyrzutowym minimum 150-200 gramów.
Kołowrotek o szpuli stałej lub multiplikator, powinien mieć obudowę z metalu, szpulę o największej wysokości i średnicy i być odporny na działanie soli zawartej w wodzie morskiej.
Żyłka nie musi być gruba (0,27 mm), tak, aby umożliwiała jak najdalsze rzuty. Konieczne jest zastosowanie przyponu strzałowego o średnicy, co najmniej 0,45 mm.
Najczęściej stosowanymi przynętami są dżdżownice, filety z ryb, całe ryby oraz mięczaki morskie oraz bezkręgowce wodne. Aby nie spadały z haczyka podczas wyrzutu stosuje się haczyki z zadziorami na trzonku i specjalne zestawy przyponowe z zaczepami. Przynęty zbroimy specjalnymi hakami do połowów morskich.
Okres najlepszych brań przypada po sztormie, kiedy fale się uspakajają. Konieczne jest jednak, aby woda była lekko sfalowana, a wiatr wiał z kierunku zachodniego i południowo - zachodniego.
Przynęty.
Na piasku wokół kutrów rybackich (gdzie wyjmowane są ryby z sieci po wyciągnięciu kutrów na ląd) można znaleźć skorupiaki przypominające wyglądem stonogę. Jest to podwój wielki (Mesidotea entomon L.). Należy on do skorupiaków z rzędu równonogich (Isopoda). Podwój wielki jest endemitem a zarazem reliktem epoki polodowcowej. Występuje on na dużej głębokości w chłodnych, słonawych wodach półkuli północnej. Podwój ma ciało grzbietobrzusznie spłaszczone, wielkości 60-80 mm, pokryte kilku członowym pancerzem. Posiada siedem par odnóży, z czego trzy pierwsze skierowane do przodu to odnóża chwytne, pozostałe skierowane do tyłu to typowe odnóża kroczne.
Małże morskie takie, jak np. omułek. Małże mają 2 skrzela umieszczone w jamie płaszczowej wewnątrz muszli. Płaszcz i skrzela pokrywa nabłonek urzęsiony, dzięki któremu woda przepływa przez skrzela niosąc z sobą zarazem pokarm, znajdujące się w niej cząstki organiczne. Woda pobierana jest przez tzw. syfon wpustowy, wypływa przez syfon wypustowy, utworzone przez zrośnięte połówki płaszcza. W osi symetrii ciała znajduje się tzw. noga, silnie umięśniona, spłaszczona, ukształtowana zależnie od trybu życia danego gatunku małża. Grzbietowa część nogi przechodzi w tzw. worek trzewiowy.
Mogą to być inne skorupiaki na przykład pontoporeje (podobne do kiełży słodkowodnych) oraz wieloszczety np.: skoloplosy. Szybkie przemieszczanie się nad dnem zapewniają podwojowi listkowate skrzela odwłokowe, dzięki to, którym może pływać w pozycji odwróconej (podobnie pływają słodkowodne liścionogi, do których zaliczamy dziwogłówkę wiosenną i zadychrę pospolitą). Podczas połowów ryb, podwoje bardzo często utykają w sieciach zastawionych na ryby. Z tego też powodu rybacy nazywają go wszą morska i traktują jako "chwast", jednak dla ryb jest on doskonałym pokarmem.
Dżdżownice.
Dżdżownice należą do skąposzczetów, a dokładniej do pierścienic (ze względu na poczłonowane ciało). W Polsce występuje ok. 32 gatunki i odgrywają one dużą role w polepszaniu gleby. Ciała ich podzielone są na liczne segmenty, silnie wydłużone, zamieszkują tereny o wilgotnej ziemi bogatej w próchnice - którą się żywią. Osiągają bardzo zróżnicowane rozmiary od 15mm po 30 cm.
Jako przynętę możemy też użyć całych ryb lub ich części. Szczególnie godnym polecenia jako przynęta, jest mała morska rybka, tobiasz. Długość do ok. 23 cm, ciało silnie wydłużone, smukłe, spłaszczone bocznie. Tobiasz żywi się głównie skorupiakami planktonowymi, rzadziej narybkiem. Występuje w ławicach, zagrożony ukrywa się w piaszczystym dnie.
Życzę połamania kijów. Jako szczególnie urokliwe i efektywne polecam połowy nocne.
zaczerpniete z www.wcwi.pl
zapraszam do dyskusji w temacie
I tak z innej beczki....czy ktos mial stycznosc z taka zylka?
DAM Damyl Corall Sea tapered surfline
interesuje mnie czy przypadkiem to nie jest 0.31 przechodzace w 0.57?
moze ktos to widzial?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl