aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
aaah, czyli niszczenie kultury przy tłumieniu powstań jest cacy
nie jest cacy. Ale co innego gnębienie narodu tak po prostu, a co innego zniszczenia ktore sa skutkiem buntu tego narodu i wojny.
A Polacy to potulnie siedzieli po kampanii wrześniowej?
Cytat:
to sobie poczytaj historię podbojów Rzymu i jak to umiejętnie Rzymianie nastawiali przeciw sobie sąsiadów w podbitej Grecji albo Izraelu.
sąsiadów? znaczy kogo? pojedyncze osoby, jakies plemiona czy miasta?
miasta, prowincje, różnie, zależy od tego jak wyglądała struktura polityczna podbitego obszaru.
Cytat:
nie pisałem że gnębieniem hitlera była wojna. Bo wojna to wojna. Ale gnebieniem bylo to co nastapilo po niej. Jak rzym podbil jakas prowincje to ustanawial namiestnika, stawial garnizon, nakladal podatki, prawo i tyle. Tymczasem Hitler w podbitej Polsce zwozil ludzi do obozow, mordowal elity i inteligencje, po prostu przeprowadzał likwidacje sporej części tego narodu a reszcie mial wyznaczyc role pracującego bydła. To już *chyba* jest gnębienie.
doobra, nie chce mi się doczytywać jak wyglądała romanizacja podbitych krajów (może seiya nam opowie), ale twoja definicja gnębienia po wojnie jak ulał pasuje do demokratycznych Amerykanów oraz Imperium Brytyjskiego w czasach niewolnictwa. Może poza tym że Amerykanie mieli inne docelowe wykorzystanie gnębionej ludności afrykańskiej, ale środki po drodze były podobne (przewóz przez ocean na statkach niewolniczych nie był zdaje się ani troszeczkę przyjemniejszy od obozów koncentracyjnych).
To w Galii, a nie w Bretanii - co mnie zmylasz
Dzieki.
Witam
Co do "Galii"to wg encyklopedii PWN "GALIA (rzym. Gallia), nazwa terenów zamieszkanych w starożytności przez plemiona celt. (ob. Francja, Belgia, pn. Włochy), w miarę podbijania ich przez Rzym (II-poł. I w. p.n.e.) dzielonych na wiele prowincji; szybko uległa romanizacji. ....itd... tak że jest to dosyć szerokie pojęcie a menhira widziałem ..... jest fajowy...ogromniasty....
a wracajac do stażu:
oto zbiorowe zdjęcie z tego stażu...było pełno ludzi....
Pozdrawiam
Ojojojojojoj, kobiety - musze Was doszkolic histerycznie, jak na histeryce przystalo. Takie same "wykopki" sa w calym basenie Morza Srodziemneo, gdyz od powstania ZRzymu (753 pne. do jeo upadku - 476, a zwalszacz od III pne do I w), Rzymianie tworzyli imperium, podzielone na prowincje. I owych prowincji bylo ponad 20. A za panowania Oktawianan Augusta ( przelom er) byl tzw. pax romana ( nie Giertycha!!!). Kazda z prowincji uleala romanizacji. Ufff.... Ale "romanami" nam zawialo!!
Ojojojojojoj, kobiety - musze Was doszkolic histerycznie, jak na histeryce przystalo. Takie same "wykopki" sa w calym basenie Morza Srodziemneo, gdyz od powstania ZRzymu (753 pne. do jeo upadku - 476, a zwalszacz od III pne do I w), Rzymianie tworzyli imperium, podzielone na prowincje. I owych prowincji bylo ponad 20. A za panowania Oktawianan Augusta ( przelom er) byl tzw. pax romana ( nie Giertycha!!!). Kazda z prowincji uleala romanizacji. Ufff.... Ale "romanami" nam zawialo!!
pani psor, należy się Pani piąteczka :lol:
Dlaczego w Bułgarii żyją Murzyni? :D
W evencie o romanizacji Italii prowincje nawracają się na wierzenia lokalne, zamiast na wierzenia rzymskie.
EDIT: Ok, romanizację sam przerobiłem, zmieniając w evencie 'reformed' na 'protestant' i działa w porządku, ale mam kolejny problem: jak sprawić, żeby po osiągnięciu 11 lt hoplici nie zmieniali modelu na arkebuzera?
Pozdrawiam
Wlasnie widze, ze odzew cos niewielki. Ktos MUSI sie tym interesowac, no ludzie !
Na przełomie starej i nowej ery Cesarstwo Rzymskie było najpotężniejszym krajem na świecie. Jego granice rozciągały się od wybrzeża Atlantyku na zachodzie do Azji Mniejszej na wschodzie, od Sahary na południu po wybrzeża Morza Północnego. Pierwszy cesarz rzymski, Oktawian August, chciał zabezpieczyć granice kraju i oprzeć je o naturalne przeszkody terenowe. Podjął działania mające na celu podbicie Germanii i oparcie północno wschodniej granicy na rzece Łabie.
Podbicie barbarzyńskich plemion zajęło Rzymianom 20 lat. W końcu, w 7 r. n.e. Publiusz Kwintyliusz Warus został namiestnikiem nowej prowincji i przystąpił do jej romanizacji. Działania Rzymian okazały się dla Germanów uciążliwe, sprzeczne z tradycją germańską i bardzo niesprawiedliwe. W 9 r. n.e. plemiona Cherusków, Chauków, Marsów i Brukterów zawiązały sojusz przeciw potężnemu okupantowi.
Armia rzymska w sile trzech legionów pod dowództwem Publiusza Kwintyliusza Warusa została zwabiona w zasadzkę i zaatakowana w Lesie Teutoburskim przez siły Cherusków, Marsów i Brukterów. Bitwa skończyła się największą masakrą armii rzymskiej na obcej ziemi od czasów klęski pod Carrhae w 53 r. p.n.e. Wycięto w pień trzy legiony wraz z kadrą dowódczą i wodzem naczelnym.
Juz zaczalem, robota ulatwiona. Czekam na wasze przemyslenia, co do samej bitwy, jej skutkow itp.
Przeciwnicy vs
(Ces. Rzymskie vs Germanie)
Dowódcy Publiusz Kwintyliusz Warus vs Arminiusz
Liczebność armii 25 000 â 30 000 vs ok. 40 000
Straty 25 000 â 30 000 nieznane
Choć wiem, że p. Ratajczak i jego teksty są dla wielu kontrowersyjne, to jednak mam nadzieję, że wszystkich zainteresuje poniższy jego artykulik.
ŚMIERĆ WŁOSKIEJ ZARY
Uchodźca, obywatel miasta- zwykły „zaratini”- prawi: Zara płaci za jej włoski charakter. To jest ogromny stos ciągle nie pochowanych ciał; weszli Słowianie- nie czyni nam różnicy ,iż ci są od ( Józefa- DR) Tity, tamci to Rosjanie, inni od ( Dragoljuba-Draży- DR) Mihajlovicia, Anglicy, czy ci od ( Antoniego- DR) Pavelicia. Dwutysięczny rzymsko-włoski charakter Zary legł w gruzy.
Tak, polscy turyści- spragnieni ciepła, umiarkowanie zasobni- znają to miejsce. Morskie kąpiele, pobliska wysepka Vir, słowem chorwacka taniocha z palmą w tle. No i Zadar- perła północnej Dalmacji. Zadar? Nie, Zara…
Jednym z celów wojennych Italii, która sprytnie przystąpiła do Wielkiej Wojny w 1915 r. po stronie Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji, była Dalmacja- starożytna ojczyzna Iliryjczyków, którzy z czasem ulegli romanizacji. W VIII w. po Chrystusie nad Adriatykiem pojawili się Słowianie, nazwijmy ich proto-Chorwatami. Prymitywni, ale witalni przybysze poczęli spychać potomków Rzymian ku morzu.
Przez wieki Dalmacja zmieniała przynależność państwową (Bizancjum, Chorwaci, Węgrzy), wszelako najgłębszy wpływ na jej kulturę wywarły kilkusetletnie rządy Najjaśniejszej („Serenissima”) Republiki Weneckiej. Trwały aż do Traktatu w Campio Formio (1797 r.), który zresztą wyznaczał kres niegdyś kupieckiej potęgi. A później, z krótkim napoleońskim epizodem, rządy austriackie- aż do 1918 r.
Skończyła się wojna. Włosi otrzymali cały mieszany narodowościowo (Włosi na wybrzeżu, Słoweńcy i Chorwaci w głębi lądu) półwysep Istria oraz- od 1924 r.- miasto Fiume (dzisiejsza Rijeka) minus jej przedmieścia, czyli w 80% chorwacki Susak. To było zwarte, koherentne terytorium mające bezpośrednie połączenie z Italią. W samej Dalmacji niewiele ugrali. Przez wieki prowincja uległa niemal całkowitej slawizacji. Split (Spalato), Sibenik, nie mówiąc już o szczycącym się 800-letnią niezależnością Dubrowniku – Ragusie (jednak i tam włoski był językiem elit aż do początków XIX w.) były już miastami etnicznie słowiańskimi.
Wyjątek stanowiła Zara (Zadar) z okolicznymi wioskami. W wyniku Traktatu z Rapallo (1920 r.) Włochom udało się wykroić maleńką dalmatyńską enklawę ( 110 km. kwadratowych) złożoną z rzeczonego miasta i adriatyckiej wyspy Lagosta (Lastovo), stanowiących 92. (i najmniejszą) prowincję Królestwa Italii. Rzeczywiście było to maleństwo zamieszkane przez 24 tysiące ludzi, w zdecydowanej większości Włochów (dane austriackie z 1910 r. zaświadczają, że w samej Zarze Włosi stanowili ponad 2/3 ludności miasta, Chorwaci ok. 25%, ponadto w mieście pomieszkiwało kilkuset Niemców). Po 1918 r. proporcje te zmieniły się jeszcze bardziej na korzyść Włochów, gdyż sporo Chorwatów przesiedlono do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców ( od 1929 r. Królestwo Jugosławii), natomiast ich miejsce zajęli włoscy przesiedleńcy z południowej i środkowej Dalmacji (np. słynny kreator mody Oktawiusz Missoni z Dubrownika, którego stroje uwielbia m.in. gwiazda Hollywood -p. Sharon Stone) oraz urzędnicy miejscy, nauczyciele, policjanci i wojskowi z centralnej Italii.
Enklawowa, zapyziała- acz znaczona zabytkami klasy zerowej- Zara trwała sobie w italskim jestestwie aż do roku 1943 . Historia przyśpiesza. 8 września tego roku rząd włoski pod kierownictwem Piotra Badoglio wycofuje się z wojny po stronie Niemiec. Sytuację chcą wykorzystać nacjonaliści z Niezależnego Państwa Chorwackiego dr Antoniego Pavelicia, którzy Zary (Zadaru) nigdy się nie wyrzekli. Wejście „ustaszy” do miasta zakończyłoby się rzezią Włochów. Sytuację normują… Niemcy (114 Dywizja Piechoty), zajmując port 10 września. Zara jest okupowana, chociaż nad jej ratuszem powiewają włoskie barwy (z czasem jest to flaga Repubblica Sociale Italiana Benito Mussoliniego).
Jesienią tego samego roku amoku dostają Anglosasi. Na 20-22 tysięczną Zarę, miasto bez znaczenia militarnego, walą kolejne naloty dywanowe (listopad-grudzień 1943, styczeń-marzec 1944, kwiecień-październik 1944). Chmary „Bostonów”, „Mitchelów”, „Liberatorów”, „Kittyhawk”, „Fortec” , „Wellingtonów”, „Baltimorów” i „Venture” zrzucają łącznie 571,4 ton bomb, czyli 57,14 kg żelastwa na 100 metrów kwadratowych miasteczka wielkości Pułtuska… Ginie do 3 tysięcy mieszkańców. Zniszczone całe połacie „mini-metropolii”: piękny bulwar nadmorski „Riva Nuova” (12 pałaców austro-węgierskich), Bulwar Nicole Trigari, Bulwar Nuevo Tommaseo, „Calle” Lepanto, zabudowania wokół Forum Romanum, uszkodzone kościoły (gwoli sprawiedliwości: po wojnie zostały odbudowane). Piekło, takie adriatyckie Drezno w miniaturze lubo Warszawa Anno Domini 1944.
W ostatnim dniu bombardowań (31 października 1944 r.) do miasta wkraczają partyzanci Józefa Tito ( przypadkowo niektórzy zginęli w wyniku „friendly fire”).
Rzeź, ludobójstwo. Znamienici mieszkańcy włoskiej Zary kończą na nadmorskim bulwarze. Kamień u szyi i do wody. Bez litości. Giną bracia Piotr i Mikołaj Luxardo- spadkobiercy sławnej firmy produkującej „Maraschino” ( od 1821 r.)- wytwornego dalmatyńskiego likieru wiśniowego. Żona Mikołaja- Bianka- umiera dwukrotnie. Naprzód patrzy na śmierć męża topionego ( duszonego) w Adriatyku- potem dostaje strzał między oczy. Z familii przetrwał tylko Jerzy, który po wojnie odtworzył wielkość Rodziny w okolicach Parmy.
To była zresztą norma, którą doświadczyli również istriańscy, fiumeńscy ( rijeccy) i triesteńscy Włosi w licznych egzekucjach po wkroczeniu na te tereny bałkańskich prymitywów, co to kozy nie odróżniali od kobiet.
Jednak polecam Zadar. To nadal piękne miasto. Chorwaci postarali się. Gdyby jednak ktoś chciał znaleźć ślad włoskiej Zary- proszę spojrzeć pod nogi- na kanalizacyjne włazy. Można odczytać stosowne napisy. Tak jak w polskim Lwowie…
DARIUSZ RATAJCZAK
Co o tym myślicie?
Ja np. o tym epizodzie dywanowych bombardowań Zary/Zadaru nie słyszałem.
www.sciaga.pl
Historia
Starożytny Rzym
1. Pojęcia:
Republika (łac. res publica - sprawa publiczna; rzecz pospolita) to ustrój polityczny, w którym władza jest sprawowana przez organ wyłoniony w wyniku wyborów.
Cesarstwo monarchia pod władaniem cesarza.
Imperium To rozległe wielonarodowe państwo, którego struktura utrzymywana jest dzięki przymusowi wywieranego z jego środka centralnego.
Prowincja obszary Imperium Rzymskiego położone poza Italią.
Niewolnik to osoba pozbawiona praw, należąca do swojego pana, który ma do niego pełne prawo, może go sprzedawać, wymieniać itp.
Gladiator zapaśnik toczący walkę na arenie cyrkowej w starożytnym Rzymie. Gladiatorzy byli często jeńcami wojennymi lub niewolnikami, lecz czasem rekrutowali się spośród byłych żołnierzy.
Chrześcijaństwo religia monoteistyczna i rodzina związków wyznaniowych głoszących nauczanie o Jezusie Chrystusie, jego męczeńskiej śmierci i zmartwychwstaniu. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia. Chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu.
Barbarzyńcy Rzymianie mianem barbarzyńców określali wszystkie ludy, które nie należały do grecok-rzymskiej cywilizacji.
Akwedukt kanał wodociągowy, rurociąg nadziemny, który może być umieszczony na arkadach przeprowadzonych nad rzekami lub nierównościami terenu, prowadzący wodę z odległych źródeł do miast.
Termy, czyli łaźnie rzymskie, to kompleks obiektów ulokowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich o określonych godzinach.
Łuk triumfalny to budowla w kształcie monumentalnej, wolnostojącej bramy stawiana dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia ważnego wydarzenia, zwykle zwycięstwa militarnego.
Koloseum ogromny, eliptyczny amfiteatr w Rzymie. Odbywały się w nim min. walki gladiatorów i polowania na dzikie zwierzęta.
Bazylika w starożytnym Rzymie hala targowo sadownicza. Chrześcijanie nie chcąc korzystać z pogańskich świątyń, zaadoptowali bazyliki na swoje świątynie.
Romanizacja to proces polegający na upowszechnianiu się rzymskiej kultury na podbitych przez Rzymian terenach.
Pokój Rzymski zapoczątkowany przez Oktawiana czas spokoju na terenie Imperium
2. Postacie
Romulus i Remus- legendarni założyciele Rzymu. Synowie Rea Sylwi i Marsa.
Rea Sylwia- kapłanka wiecznego ognia, mata Remulusa i Remusa
Eneasz bohater wojny trojańskiej i eposu Eneida. Legendarny założyciel miasta Rzymu, żołnierz i podróżnik.
Tarkwiniusz Pyszny ostatni król rzymski a dynastii etruskiej.
Hamilkar przywódca Kartaginy w I wojnie punickiej. Ojciec Hannibala, który wychował syna w nienawiść do Rzymu.
Hannibal dowódca armii Kartaginy w II wojnie punickiej. Na jej czele podszedł pod Rzym.
Juliusz Cezar - wybitny wódz, polityk, mąż stanu, pisarz, zasłyną podbojem Galii, przyczynił się do upadku republiki.
Publiusz Korneliusz Scypion wódz rzymski z okresu II wojny punickiej. Pokonał ostatecznie Hannibala pod Zamą.
Pompejusz i Krasus rzymski polityk i dowódca wojskowy, jeden z twórców pierwszego triumwiratu.
Brutus oficer i adiutant Juliusza cezara, jeden z zamachowców na jego życie.
Oktawian August Adoptowany prze Juliusza Cezara pierwszy cesarz rzymski. Reformy Oktawiana Augusta:
· usunął Zgromadzenie Ludowe
· ograniczył władzę senatu
· pozostawił tylko niektóre urzędy (w tym np.konsula)
· uznał się za najwyższego kapłana (kult boski władców Imperium)
· wprowadził ścisłą kontrolę nad namiestnikami prowincji
· zreformował wojsko (służba od 16 do 24 roku życia, po zakończeniu służby duży przydział ziemi; wojsko liczylo 300tys. żołnierzy)
· posiadał uprawnienia edyla, cenzora oraz trybuna ludowego
Marek Antoniusz wódz i polityk rzymski. Popełnił samobójstwo po przegranej wojnie z Oktawianem.
Wergiliusz wybitny poeta rzymski. Autor Eneidy.
Jezus założyciel religii chrześcijańskiej, zbawiciel i Syn Boży.
Neron cesarz rzymski, po podpaleniu Rzymu zrzucił winę na chrześcijan.
Szaweł z Tarsu (Paweł) apostoł, misjonarz "pogan", na początku prześladowca Chrześcijan, nawrócił się w drodze do Damaszku.
Konstantyn Wielki - cesarz rzymski, w 313 roku wydał edykt mediolański uznający chrześcijaństwo za religię równoprawną.
Teodozjusz Wielki cesarz rzymski, uznał chrześcijaństwo za religię państwowa.
Attyla- wódz Hunów
Odoaker- wódz, odesłał insygnia cesarskie do Konstantynopola, ogłaszając koniec Cesarstwa Zachodnio rzymskiego.
Romulus Augustulus Ostatni cesarz zachodniorzymski. Panował od 31 października 475 roku. Został pozbawiony władzy, (ale nie życia) przez Odoakra 23 sierpnia 476 roku. Koniec jego panowania i odesłanie insygniów cesarskich do Konstantynopola przez Odoakra uważa się za koniec cesarstwa zachodniorzymskiego. Często data ta jest też uznawana za symboliczny koniec starożytności.
Spartakus- wódz powstanie niewolników w Rzymie (73-71 r.)
3. Chronologia
Przed naszą erą;
753 r.- założenie Rzymu
509 r. - początek republiki
264-241 -I wojna punicka
218-201- II wojna punicka
216 r. bitwa pod Kannami
202 r. bitwa od Zamą
73-71- powstanie Spartakusa
60 r. - pierwszy triumwirat
49 r- przekroczenie Rubikonu przez Juliusza cezara
44 r- zamordowanie Cezara
42 r- bitwa pod Filippi, klęska zadane spiskowcom przez Oktwaiana
31 r -bitwa u wybrzeży Grecji- zwycięstwo Oktawiana
Nasza era:
64 r- podpalenie Rzymu
79 r- zniszczenie Pompei
313 r- uznanie chrześcijaństwa
381 r - uznanie chrześcijaństwa za religie państwową
395 r- podział cesarstwa rzymskiego między synów Teodozjusza na część wschodnią i zachodnią
406 r - wtargnięcie germanów na teren cesarstwa
410 r. - splądrowanie Rzymu przez Wizygotów
451 r - najazd Hunów na Galie
455 r- zajęcie Rzymu przez Wandalów
476 r- Upadek cesarstwa Zachodnio Rzymskiego
Enjoy my little, white pussies ;]
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl