aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
[quote="Bobek"]Kiedyś w Łańskim zamku folwarczym panował baron Reibnitz. Był on wyznania ewangelickiego, jego żona zaś była katoliczką. Baron miał dwie córki i syna. Jedna z córek dostała w posiadanie Błażejowice, a druga Roszowicki Las - Głogowiec. Syn barona studiował w Berlinie, został nawet ministrem rolnictwa. Jego ciało po śmierci sprowadzono do Błażejowic i pochowano na rodzinnym cmentarzu. Na łańskim dworze obok zamku znajdował się młyn, piekarnia, kuźnia, prowadzono hodowlę bydła i koni. Po wojnie, w wyniku reformy rolnej ziemię dworską podzielono. Zamek przez pewien czas zamieszkiwały jeszcze dwie rodziny. Po 1960 roku dawne chlewy zamieniono na magazyny, a w jednej części produkowano oranżadę. Obecnie w tym miejscu znajduje się magazyny firmy Neuwald.
A na przewozie i łanach nie zrobiyli zaś jaky nowy drogi? Bo jakoś w tamtich stronach to jusz prawie wszyndzie asfalt jest. Jedna z nejwiynkszich głupot co tysz gmina zrobiyła to droga od Sukowic na Roszowicki Las (po zadku, abo przez brzozowou) - położyli tam asfalt - uznou bych to za dobrou idea jak by od razu ta droga poszerzyli, ale niestety jak jedzie wtoś z przeciwka to jedyn musi zjechac na pobocze. A w czyszkach inkszich wsiach naszy gminy je za tela dróg co by mogli wyremontować i kaj dziynnie ludzie jeżdzom.
Niewia wto za tim stoji i kto je o to wszystko odpowiedzialni, ale czasym myśla, ze ta osoba czy osoby minyły sie z powołaniem. To je tak jak by mi cołki dach cieknou, a jo by zabłysnou i na balkonie bych se położou nowou papa
W dniu 27 kwietnia 2009 roku Rada Gminy Cisek rozważyła sprawę nadania imienia Publicznej Szkole Podstawowej w Roszowickim Lesie. Na sesję przybyli uczniowie szkoły podstawowej wraz z rodzicami i Panią Dyrektor oraz Ksiądz Proboszcz miejscowej parafii. Przedstawili oni radnym powód i cel nadania imienia szkole w Roszowickim Lesie. Zapoznali również zebranych z harmonogramem działań związanych z wyborem Patrona. Rada Gminy Cisek przyjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie nadania imienia Jana Pawła II Publicznej Szkole Podstawowej w Roszowickim Lesie. Uroczyste nadanie imienia Jana Pawła II Publicznej Szkole Podstawowej w Roszowickim Lesie odbędzie się 16 października 2009 roku. Do tej uroczystości ze szczególną starannością przygotowują się uczniowie, grono nauczycielskie, rodzice oraz cała wieś według przyjętego harmonogramu.
Źródło: www.cisek.pl
Tera tak patrza i widza ze ta druga oderfahre to Roszowicki Las.no to bild fertig trefiony. To zbadomy do kogo ta foura nalezy
Tomek dziynki za fotki!
Prawie dzwoniolech na roszowicki las, i u mojy ciotki jusz wiela nie brachuje i bydzie woda na placu. A ich zalywou od tygo kanaru co na bouyku do Odry wływopu
Nadodrzański wał coraz dłuższy
ROSZOWICKI LAS: Odra coraz bardziej pod kontrolą
Kolejne 2,5 km wałów i śluzę wałową na potoku Dzielniczka oddano do użytku w gminie Cisek. Ich budowa kosztowała Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu 5,3 mln zł.
Nadodrzański wał od ujścia Dzielniczki w Cisku-Bełku, gdzie rok temu zakończono poprzednie zadanie, dotarł do połowy wsi Roszowicki Las.
- W tym roku było spokojnie - żadnych bomb. Przy poprzednim odcinku wyciągnęliśmy siedem - mówi Wojciech Ferenc, jeden z wykonawców wału.
Odbiór techniczny wałów poszedł po myśli zarówno zlecającego, jak i przedsiębiorców z Ozimka i Dąbrowy Niemodlińskiej. Nie stwierdzono większych uchybień. Najwięcej uwag mieli rolnicy, którzy sygnalizowali pewne utrudnienia w dojeździe do swoich pól za wałem. Większość ich problemów melioranci obiecali rozwiązać.
- W ramach robót uzupełniających na wiosnę będziemy musieli też naprawić 440 m drogi powiatowej, czyli dojazd do mostu w Cisku, oraz zamontować na śluzie dwie klapy zwrotne od strony Odry - informuje Roman Kendzia, p.o. dyrektora WZMiUW w Opolu.
Do obwałowania lewego brzegu Odry w gminie Cisek pozostały jeszcze reszta Roszowickiego Lasu oraz Przewóz, Podlesie i Miejsce Odrzańskie (około 12 km nasypu). W tej ostatniej wiosce, na granicy województwa śląskiego i opolskiego, wały mają się połączyć z umocnieniami budowanymi przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach. Jak szacuje Roman Kendzia, mogłoby to nastąpić do 2014 roku. Pod warunkiem oczywiście, że zarząd otrzyma potrzebne pieniądze. Cała gmina Cisek, od granicy z Kędzierzynem-Koźlem aż po województwo śląskie, byłaby wtedy względnie zabezpieczona przed powodziami wałem o wysokości czterech metrów i szerokości 30 metrów u podstawy.
Prace śląskich meliorantów są znacznie bardziej zaawansowane niż opolskich. Obwałowali oni już całą gminę Rudnik, leżącą między gminą Cisek a Raciborzem. Do ukończenia pozostało im ostatnie półtora kilometra wału do Miejsca Odrzańskiego. ŚZMiUW jest właśnie w trakcie opracowywania dokumentacji.
W styczniu 2010 roku WZMiUW będzie składał wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego o dofinansowanie budowy kolejnych trzech kilometrów wału i śluzy wałowej na potoku Cisek w Landzmierzu. Obecnie jest tam 200-metrowa przerwa w obwałowaniach.
KJ
dodane: 2010-01-04 20:17:39
Gazeta Lokalna nr 1 (545)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl