Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa


Może mi ktoś wytłumaczyć, jak na podstawie krzywych rozpuszczalności mam stwierdzić, czy roztwór jest nasycony czy nienasycony? ;o

Oczywiście "Roztwór nasycony to taki, w którym, w danej temperaturze, nie można rozpuścić już więcej substancji", a więc jeżeli masz podaną temperaturę roztworu (przykład: dla NaNo3 - 30oC) to, korzystając z krzywych rozpuszczalności sprawdzasz dla tego związku rozpuszczalność (czyli ilość związku na 100g wody, przykład: dla NaNo3 - 30oC rozpuszczalność w tej temp. wynosi 100g NaNo3/100 wody, tzn. że już więcej substancji rozpuścić nie można niż 100g NaNo3). Nienasycony byłby wtedy, gdybyś miała np. 90 g NaNo3 rozpuścić w 100 g wody w temp. 30oC, bo w tej temp. możesz jeszcze dodać 10 g substancji.



Pomysłowy Dobromir radzi :


Papierki lakmusowe made in home. Papierki lakmusowe można samemu zrobic w domu, nawet lepsze od kupywanych.

Potrzebne odczynniki:
- denaturat ok 100ml
- węgiel aktywny/aktywowany 5-10g
- 2 liście czerwonej kapusty

Potrzebny sprzęt:
- łażnia wodna (garnek, statyw i termometr)
- korek (bez rurki) do zatkania kolby
- kolba 0,5 l (okrągłodenna)
- bibuła lub zwykły papier
- sączek i lejek

Przepis:
Odbarw denaturat przelewając go do kolby z sączkiem w którym nasypany jest węgiel aktywny. Włuż do kolby liście kapusty i zamątuj kolbe w łażni. Łaźnie ogrzewaj do 50-60*C przez ok. pół godziny. Gdy upłynie czas ogrzewania, wylot kolby zatkaj korkiem i pozostaw ją w spokoju przez pare dni (3-5). Teraz jak już wszystko zrobiłeś i kolba sobie stoi (lub leży) weź kartke papieru i potnij je w paseczki (1x4cm). Gdy już minie czas kilku dni weź kolbe i uprzednio zrobione paseczki i zwilż je roztworem z kolby.

O to skala:
kwasy mocne, jak solny, azotowy, siarkowy, wywołują kolor krwistoczerwony,
kwasy słabsze, jak octowy, cytrynowy czy mlekowy, barwią papierki na fioletowoczerwono,
kwasy bardzo słabe, jak borowy, wywołują tylko ciemnoczerwonofioletowy,
z kolei borkas nadający wodzie odczyn bardzo słabo zasadowy,
zmienia barwę na fioletową, soda, nadająca odczyn
już silniej alkaliczny, czyli bardzo mocna zasada, barwi sok, którym nasycone są Twoje papierki, na żółtozielono.



To zależy od rodzaju nitki, zdaje się że ma być bawełanina (żeby ta sół się przyczepiła). Soli ma być tyle, ile tylko wlezie (roztwór nasycony). Robiłam ostatnio, ale coś mi kiepsko wyszło . Sól wylazła ponad wodę na sznurek . Temp. wody chyba ni ema znaczenia.



5) Ile gramów siarczanu (VI) sodu rozpuszczono w 100g wody w temperaturze 20°C jeśli otrzymano roztwór nasycony? Ile gramów soli wytrąci się gdy roztwór oziębimy do temperatury 10°C. Dane odczytaj z wykresu.

4) Ile gramów azotanu (V) potasu potrzeba do sporządzenia 200 gramów roztworu nasyconego w temperaturze 20°C? Dane odczytaj z wykresu

moga byc takie zadania?/?



Wydaje mi się, że będzie to po prostu roztwór nasycony (nie mogą napisać w treści zadania że część substancji nie rozpuściła się bo wtedy odpowiedź byłaby oczywista bez liczenia )
W treści zadania chodzi raczej o to że do 50g wody dodajesz 50g saletry (nie wszystko musi się rozpuścić), treść zadania należałoby nieco zmienić.



Oblicz stężenie molowe nasyconego roztworu azotanu srebra AgNO3 w temperaturze 10*C. Rozpuszczalność AgNO3 w temp. 10*C wynosi 165g, a, gęstość tego roztworu wynosi 1,94 g/cm3.

Ja zaczęłem robić to tak:

Jeżeli rozpuszczalność wynosi 165g to znaczy że w 100 g wody rozpuści się 165 g soli. Więc masa roztworu będzie wynosiła 265g .

mr=265g
d=1,94 g/cm3
V= d * m
V= 1,94 * 265
V= 514,1 cm3
V=0,51 dm3

potem policzyłem liczbę moli substancji,


1 mol AgNO3 ------- 170g
x moli ----------------165g

Wychodzi że 165g to 0,97 mola AgNO3

A stężenie molowe to n/V 0,97/0,51
Cm=1,9


No i mi wychodzi 1,9 moli/dm3 a w książce pisze że powinno wyjść 7,1 mola/ dm3 I teraz niewiem czy ja się gdzieś pomyliłem czy w książce jest błąd.




... wystarczy mi na 2 monety ...
... skąd mogę wziąć krokodylki ...
... Co się stanie jeśli mój elektrolit będzie słaby (tzn. rozpuszczę tylko 1 lub 2 łyżeczki sody)? Czy cały proces elektrolizy będzie przebiegał znacznie wolniej, a może wcale?

Będzie przebiegał wolniej bo przewodność elektrolitu będzie mniejsza i będzie on stawiał prądowi większy opór. Po prostu wsyp więcej sody, na maksa, aż się zrobi roztwór nasycony czyli taki który już więcej sody nie przyjmuje. No i rozpuszczaj w gorącej wodzie ale potem ją schłodź, bo i tak się toto nagrzeje w elektrolizie. tutajpoczkategori



Witajcie, u mnie też jest dzisiaj gorąco, w tej chwili 31 stopni, a do południa jeszcze trochę czasu zostało, więc może być jeszcze cieplej, komarów też u mnie sporo, dlatego zaczynam brać tabletki witaminowe, podobno witamina B odstrasza komary, a jeżeli mamy bąble, to można je posmarować roztworem nasyconym sody z wodą, powinno pomóc.

Domatorko, pracowałem już w wakacje, rok temu, ale to było tylko roznoszenie ulotek, raczej mało ambitne zajęcie, ale tylko taką pracę mogłem podjąć z powodu pewnej rzeczy, którą prawdopodobnie nieświadomie zafundowała mi moja mama, a mianowicie to, że kończę lata we wrześniu, więc rok temu moi koledzy mogli już popracować za większe pieniądze, a ja jeszcze nie miałem skończonych 18 lat, mam nadzieję, że w tym roku znajdę jakieś zajęcie za chociaż 1317 zł brutto.



Witaj!
Ja zawsze biorę słoiczek wlewam denaturat i wsypuje kalafonie (mocno rozdrobnioną na bialy proszek), której bryłki najpierw wkładam pomiędzy dwie kartki i uderzam gumowym mlotkiem;) Kalafonie wsypujesz aż do uzyskania roztworu nasyconego (aż przestanie sie rozpuszczać) caly czas ostro mieszając;)
pozdrawiam
Dawid



Przeczytałem cały temat na tamtym forum i przystapiłem do działania.
Coś podobnego do schematu jaki podał Rama zrobiłem przy krewetkatium.
Z tym że sody nie mieszałem z wodą. Poprostu jest wsypana na dno butelki i z góry spadają krople rozcięczonego kwasku cytrynowego (roztwór nasycony).
EyeQueue, czekam na Twoje obliczenia.




A nie znam potrzebnej ilości do przygotowania roztworu zwykłego. Nic nie pisze na pakowaniu!! Tak jak napisałem. Weź 3/4 potrzebnej ilości wody i zrób roztwór nasycony w temperaturze pokojowej. Roztwór nasycony to taki, w którym nie rozpuści się ( w danej temp.) więcej soli. Jak FeCl3 już nie chce się już rozpuszcać, przelej (zdekantuj) do innego naczynia, dolej brakującą ćwiartkę i gotowe.



Zalałam dziś:
- pokrojoną w plastry cytrynę
- 44 ziarenka kawy
- 22 łyżeczki cukru
wódką, w ilości pół litra. Przepis ze strony
http://wino.org.pl/content/view/216/136/

I póki co mam słoik roztworu nasyconego, z grubą warstwą cukru na dnie
Poczekam, zobaczymy czy się rozpuści, a jak nie to doleję wody, będzie słabsze



1.W jakiej ilości wody należy rozpuścić 30 g siarczanu(VI) miedzi (II) CuSo4,aby otrzymać roztwór nasycony w temp. 85 st. C ?

2.Ile gramów chlorku amonu zdoła się rozpuścić w 400 g wody o temp. 35 st. C ?

3.Ile gramów soli kuchennej i ile gramów wody należy użyć,aby otrzymać 200 g roztworu 15-procentowego ?



Dokładnie to jest tak... mam dwa aluminiowe elementy oba anodowane, z tym że jeden został następnie zabarwiony na czarno, drugi natomiast ma anodę bezbarwną. Mówiąc o anodowaniu mam na myśli przemysłowy sposób zabezpieczania aluminiowych powierzchni, które następnie można barwić na różne kolory. Tu jest przedstawiony ten proces anodowania.
Mi natomiast chodzi o to, żeby pozbyć się starej anody, czyli cienkiej porowatej warstwy tlenku na powierzchni aluminium w bezpieczny sposób, tak żeby nie uszkodzić powierzchni tych elementów oraz, żeby była możliwość ponownego ich anodowania, z tym że teraz zabarwienia ich na inny kolor.
Co do sposobów opisanych na powyższej stronie trochę sceptycnie do nich podchodzę, tworzenie roztworów z wybielacza i kreta do rur...
Czyli mam rozumieć ze roztwór sody kaustycznej poradzi sobie z tym i nie uszkodzi aluminium?
Jakie powinno być stężenie roztworu, czy może stworzyć roztwór nasycony? I nadal mam wątpiliwości po czym poznać, że anoda z niezabarwionego elementu została rozpuszczona?

Pozdrawiam!



Witam! Mam tu 3 zadanka z rozpuszczalności i bardzo proszę (o ile to oczywiście możliwe), by jakaś miła, dobra osóbka zrobiła mi je dzisiaj lub jutro rano, ponieważ ich rozwiązanie jest mi potrzebne na jutrzejszą lekcję :/ I prosiłabym jeszcze o wytłumaczenie, dlaczego akurat tak, a nie inaczej, bym wiedziała, jak to się robi ;) Z góry dziękuję. :*

1. Oblicz, ile gramów chlorku amonu można dodatkowo rozpuścić w 250 g nasyconego w temperaturze 293 K roztworu NH4Cl (rozpuszczalność z wykresu w tej temp. wynosi 39 g [ew. 40 w zaokrągleniu] na 100 g wody), jeżeli podwyższymy temperaturę do 323 K (tutaj rozpuszczalność wynosi 50 g na 100 g wody).

Wynik: 24,5 g

2. Oblicz, ile gramów azotanu potasu (KNO3) wykrystalizuje, jeżeli 500 g nasyconego w temperaturze 333 K (rozpuszczalność 105 g na 100 g wody) roztworu ochłodzimy do 293 K (rozpuszczalność 53 g na 100 g wody).

Wynik: 175 g

3. W celu oczyszczenia saletry potasowej (KNO3) przez krystalizację, rozpuszczono 300 g saletry w 200 g wody w temperaturze wrzenia, a następnie ochłodzono roztwór do temperatury 383 K. Oblicz wydajność procentową procesu oczyszczania, jeżeli rozpuszczalność KNO3 w temperaturze 283 wynosi 22 g.

Wynik: ok. 85%

Jeszcze raz bardzo dziękuję i byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś potrudził się z tym dzisiaj ;)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.