Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

Wszystko zalezy od stezenia jonów.

1. Woda słodka jest hipotoniczna, wiec wchłonie sie do krwioobiegu. I jedyne problemy jakie mozemu miec to ze strony tego co sie wchłonęło ( zanieczyszczenia itp) no i trzeba pamietac, ze u osób starszych moga wystapic zaburzenia rytmu spowodowane zwiekszeniem stezenia wolnego potasu we krwi (ta słodka woda po wchłonieciu niszczy troche erytrocytów z których uwalnia sie potas).

2. Słona woda sie nie wchłonie bo jest hipertoniczna i na dodadatek zacznie nam "ściagać" wode z układu krązenia do układu oddechowego. Co gorsze sól jest mocno drazniaca i powoduje mocno zwiekszone wydzielanie sluzu. Powstaje toksyczny obrzek płuc (toksyczny czyli nie spowowodowany pierwotnie ostra niewydolnoscią lewokomorową). To sie odsysa i czasem stosuje sie płukanie drzewa oskrzelowego plus tlenoterapia.

3. Co do tych płynnych mieszanek oddechowych..... kurcze pojecia nie mam.... jednak wydaje mi sie, ze na 100% nie jest to roztwór hipertoniczny, bo nie mogłaby nastepowac wymiana gazowa, wiec.... pewnie izotoniczny, albo lekko hipotoniczny... wiec pewnie sie wchłania a pozostałosc taki nurek moze wykrztusic... ale to tylko takie moje przypuszczenia, nic pewnego.

Co do grzybków to i owszem, może sie takowy zasiać.

EDIT:

A to do wykrztuszenia nie jest 5 L płynu bo tyle to sie do układu oddechowego nie zmiesci. To rząd wielkości mililitrów




ponizej opis carbo
"Max Carb spożywa się w formie napoju. W zależności od zapotrzebowania organizmu można przygotować roztwór:Hipertoniczny[...], Izotoniczny[...] lub Hipotoniczny[...].
pozdr

Dzieki za info. To wlasnie jest chyba z tego opakowania z carbo, ktore w sklepie ogladalem. Nadal jednak nie wiem jaka jest roznica pomiedzy typowymi napojami izotonicznymi w proszku (np.Izostar, Izomax) a napojami węglowodanowo-witaminowo-mineralnymi -> typu carbo (np.Trec Nutrition- MaxCarb, Olimp - Carbo). Skad bierze sie ta znaczna roznica w ich cenie (np. 1kg proszku carbo od ~20zl a izotonika od ~40zl) skoro z proszku carbo wg wskazowek producenta mozna rowniez przygotowac napoj izotoniczny mieszajac odpowiednie proporcje tego preparatu i wody??
Moze uzytkownik Sloniak, ktory ma duza wiedze i doswiadczenie w tym dziale bedzie umial rozwiac moje watpliwosci...

Pozdrawiam,
R.




to może uciśnięcia są po to by ją wycisnąć, ale dziwna teoria
Raczej nieprawdopodobne. Tak kombinowano kilkadziesiąt lat temu, ale to nie działało.

NB słona woda w płucach to dopiero jest problem. Po uratowaniu taki ex-topielec sobie normalnie chodzi. Ale robi się mu w płucach jednak roztwór hipertoniczny. Powstają przesięki wody do płuc. Delikwent topi się na suchym lądzie lub suchym pokładzie kilka dni po uratowaniu. To się nazywa utopienie wtórne i jest praktycznie niemożliwe uratowanie z tego w warunkach jachtowych czy nawet statkowych.




Czy po rozpuszczeniu koncentratu w wodzie, zachodzi taka reakcja jak w np. w Plusz'u? Niet. Wsypujesz, potrząsasz/mieszasz, gotowe niegazowane, smaczneeeee. Btw-isostar i pochodne mają głownie za zadanie dostarczyć węglowodanów do organizmu, kopa nie ma bo to nie napoj energetyczny tylko izotoniczny bądz hipotoniczny lub hipertoniczny (zalezy w jakich proporcjach rozmieszamy) .

Np. przy odżywce CARBO (czyli węgle) z Treca (czyli podobne do isostara, izoplusa, carbo z olimpu)
- Napój hipertoniczny: 15 g preparatu na 100 ml (np. rozpuścić 75 g w 500 ml wody); czyli "wchłanianie na dłuższa mete". Taką dawke najlepiej sobie walnąć przed wysiłkiem, gdyż wchlania sie powoli i sukcesywnie po trochu dodaje energii oddając weglowodany i reszte wartosci odzywczych.
- Napój izotoniczny: 10 g preparatu na 100 ml (np. rozpuścić 50 g w 500 ml wody); dobry do popijania w trakcie jakiejs przerwy dłuższej np. 10-15 minut. Pogodzenie szybkosci wchlaniania z iloscia dostarczonej energii.
- Napój hipotoniczny: 5 g preparatu na 100 ml (np. rozpuścić 25 g w 500 ml wody); najlepsze do popijania podczas wysilku i krotkich przerw (gora 5 minut). Niskie stężenie węgli w roztworze pozwala na szybkie wchlanianie do organizmu, czyli szybkie uzupelnienie i dodanie energii. Taki napoj ma mniej wyrazisty smak, ale za to mniej skleja usta (jest mniej słodki a więc dobrze gasi pragnienie).



Kreatyna znikomu, a wręcz żadne efekty (produkcja wyłącznie ATP, która uczestniczy tylu przy króciótkich wysiłkach 2-3 sekundy)

Co może Ci pomóc:
- bcaa z przewagą izoleucyny np. Bcaa strong z olimpa
- beta-alanina np. z Activlaba
- GARG - to już droga sprawa

izotoniki jak najbardziej w celu uzupełnienia energii, elektrolitów i nawodnienia

carbo nie bo jest to roztwór raczej hipertoniczny, a potrzebujesz izotonicznego (musisz odpowiednie proporcje dobrać)



Carbo
  znalazlem taki opis na allegro:

Carbo Energy Power Dynamic spożywa się w formie napoju
w zależności od zapotrzebowania organizmu czy trenowanej dyscypliny sportowej.

1 ROZTWÓR HIPERTONICZNY
stosowany najczęściej po wysiłku
w celu uzupełnienia i zwiększenia rezerw energetycznych organizmu.
Spożywany miedzy posiłkami w dni treningowe i beztreningowe
u osób o wzmożonej przemianie materii wspomaga rozwój masy mięśniowej.

W celu przygotowania roztworu hipertonicznego
należy rozpuścić 30g preparatu na 200ml schłodzonej wody
(np.:60g na 400ml wody)

2 ROZTWÓR IZOTONICZNY
przeznaczony do błyskawicznego uzupełniania strat energetycznych
i wodno-elektolitowych powstałych podczas wysiłku.
Najlepiej stosować go przed, w trakcie i po zakończeniu treningu.

W celu przygotowania roztworu izotonicznego
należy rozpuścić 20g preparatu na 200ml schłodzonej wody
(np. 60g na 600ml wody).

Ilość przygotowanego napoju uzależniona jest
od indywidualnego zapotrzebowania organizmu sportowca.
Zaleca się stosować od 300ml do 1000ml gotowego napoju.


Który lepszy waszym zdaniem?



Sikornik dokładnie może być Nivea, ja od początku mam Marimer. A to dlatego, że jest duży i cena korzystna. Bo składem te specyfiki się nie różnią.
A Marimer ma dwa rodzaje wody morskiej: Roztwór izotoniczny (do codziennej pielęgnacji) i roztwór hipertoniczny (do pielęgnacji właśnie zatkanych nosków, na obrzęknięte śluzówki). I możesz sobie wybrać czy spray czy ampułki. Myślę, że takie ampułki dla noworodka nawet lepiej się spiszą. Polcem.



Cytat:
Napisał Kata każdy roztwór soli fizjologicznej albo woda morska wypłukuje glutki a przez to własnie udrażnia nos i co istotne - nawilża go, mam to udowodnione na sobie i na starszaku :)
no i można to psikać kilka razy dziennie
jak jest roztwór hipertoniczny to na zasadzie osmozy wyciąga wode z nabrzmiałych komórek śluzówki nosa i go udrożnia, r-r hipotoniczny jest o takim samym stężeniu jak stan fizjologiczny więc tylko wypłukuje i nawilża. O to mi chodziło. Psikać można tyle razy ile dziecko nam pozwoli :)



Po prostu złe określenie. Chodzi o to że woda z roztoworu hipotonicznego dyfunduje do roztworu hipertonicznego . I to się tyczy i roztworów elektrolitów, i roztworów nielektrolitów. Myślę, że warto by dodać, że w komorkach ziemniaka zaszła plazmoliza.



ActivLab - CARBOMax ENERGY POWER 1000 / 2000g

Extra mocny koncentrat węglowodanowy:
- Niezawodne i trwale działające źródło energii
- Zawiera mono-, di-, polisacharydy
- Występuje w wielu oryginalnych smakach
- Łatwo rozpuszczalny zastrzyk energii


Activita/ActivLab CarboMax Energy Power Dynamic stanowi idealne źródło energii polecane sportowcom obciążonym bardzo dużym wysiłkiem fizycznym: szczególnie w sportach wytrzymałościowo-siłowych, siłowych i wytrzymałościowych (kolarstwo, biegi itp.). Zapewnia systematyczne i długotrwałe dostarczanie energii podczas intensywnego wysiłku fizycznego - glukoza wchłania się bardzo szybko i dostarcza energii natychmiast po spożyciu preparatu, zaś maltodekstryny dostarczają energię stopniowo w dalszej fazie wysiłku.

CarboMax Energy Power Dynamic utrzymuje prawidłowy poziom glukozy we krwi, co opóźnia objawy zmęczenia. Preparat wzbogacony jest odpowiednią ilością składników mineralnych (wapń i magnez), które dostarczone podczas wysiłku fizycznego skutecznie uzupełniają tracone elektrolity i są odpowiedzialne za prawidłową pracę skurczu mięśni. Carbo Energy Power Dynamic niweluje uczucie znużenia i wyczerpania wysiłkiem fizycznym, dzięki czemu pomaga przezwyciężyć kryzysy podczas intensywnego treningu.

Sposób użycia: CarboMax Energy Power Dynamic spożywa się w formie napoju w zależności od zapotrzebowania organizmu czy trenowanej dyscypliny sportowej.
Roztwór hipertoniczny - stosowany najczęściej po wysiłku w celu uzupełnienia i zwiększenia rezerw energetycznych organizmu. W celu przygotowania roztworu hipertonicznego należy rozpuścić 30g preparatu w 200ml schłodzonej wody (np. 60g w 400ml wody)
Roztwór izotoniczny - przeznaczony do błyskawicznego uzupełniania strat energetycznych i wodno-elektolitowych powstałych podczas wysiłku. W celu przygotowania roztworu izotonicznego należy rozpuścić 20g preparatu w 200ml schłodzonej wody (np. 60g w 600ml wody).

Wartość odżywcza:

w 100 g
w 1 porcji (30 g)

Wartość energetyczna
1400,7 kJ / 359 kcal
420,2 kJ / 107,7 kcal

Białko
max 0,15 g
max 0,05 g

Węglowodany
93,5 g
28,1 g

Tłuszcz
0 g
0 g



VANILLA również nie mam nic przeciwko rzetelnej dyskusji, ale najwyraźniej nie rozumiesz podstaw transportu płynów i elektrolitów przez błony półprzepuszczalne, znaczenia terminów hipo- izo i hipertonia, osmolalność, równowaga wodno-elektrolitowa (a nie wodno-cukrowa, bo tylko takie coś zapewnia hipotonik na węglowodanach prostych ;) ), transport aktywny, wspomagany i bierny w śluzówce p-pok. itd... Sama przyznajesz że wiedzę czerpiesz z liceum i neta - nie jest to zbyt "imponujące" źródło, zważywszy że w cudownym necie znaleźć można wszystko. To że coś jest w "necie" nie znaczy że to prawda ;)

I tu jest pies pogrzebany, moja wcześniejsza wypowiedź to absolutna podstawa fizjologii przewodu pokarmowego, której pełne zrozumienie jest niezbędne do jakiejkolwiek dyskusji :/

- hipotoniki - błyskawiczne nawodnienie, utrata elektrolitów
- izotoniki - optymalna szybkość nawadniania połączona z uzupełnianiem elektrolitów w ich fizjologicznym stężeniu, najmniejszy wydatek energetyczny i obciążenie systemów aktywnego transportu w śluzówce p. pok.
- hipertoniki - błyskawiczny "zastrzyk" substancji osmotycznie czynnych, powolne wchłanianie czystej wody. Uwaga dla myślących: silny roztwór hipertoniczny w jelicie może doprowadzić do tzw biegunki osmotycznej - jest to sytuacja gdy elektrolity dostają się z jelita do krwiobiegu, natomiast woda (wskutek znacznej różnicy ciśnienia osmotycznego między krwią a jelitem) przedostaje się z krwi do jelita, powodując biegunkę i odwodnienie organizmu. Bardzo proszę za zasadzie analogii odnieść to do roztworu hipotonicznego ;)

W sumie jest mi obojętne czy wierzysz mi czy nie, nic więcej do dodania w tym temacie nie mam. Pozwolę sobie jednak wkleić fragment z podanego przez Ciebie źródła:

"Sportowcom zaleca się więc spożywanie napojów izotonicznych, charakteryzujących się najbardziej optymalnym stężeniem elektrolitów."

Wydaje mi się że opinia Twoja i autora tekstu na który tak się powołujesz stoją niejako w sprzeczności :p



Witam

Powracajac z niebytnosci internetowej spowodowanej sesja pozwole sobie podsumowac topic, zebrac dane i wyjasnic zagadnienie. Szanowni przedmowcy sporo powiedzieli, powiem i ja Postaram sie jasno i klarownie, choc temat ostro zahacza o skomplikowana rownowage wodno-elektrolitowa. Oj Zajcew, namaciles ostro

Skupie sie glownie na waskim aspekcie czysto "survivalowym" - czlowiek maszeruje w sloncu, czlowiek pije za malo, czlowiek poci sie nadmiernie - utrata wody przez skore i dyszy jak lokomotywa - utrata wody przez pluca.
Troche teorii na poczatek, upraszczam celowo dla jasnosci przekazu

Cisnienie osmotyczne roztworu zalezy od stezenia substancji rozpuszczonej. Cisnienie osmotyczne plynow ustrojowych czlowieka wynosi przecietnie ok. 295 mmoli/kg H2O. W plynie pozakomorkowym (czyli osocze, przestrzen pozanaczyniowa i plyn w jamach ciala, przewodzie pokarmowym) - utrata tego plynu wystepuje w naszym przypadku - 90% czynnych osmotycznie czasteczek stanowia jony sodu. Obrazowo mowiac to glownie sod "trzyma" wode w naczyniach. Jezeli we krwi podniesiemy stezenie sodu - woda przemiesci sie z komorek do naczyn zeby wyrownac podwyzszone cisnienie osmotyczne, jezeli obnizymy stezenie sodu we krwi - woda przejdzie z niej do komorek bo tam bedzie wieksze cisnienie osmotyczne. Bylo takie wesole doswiadczenie na biologii w liceum z komorkami z cebuli i roztworami soli
Dochodzimy do roznych rodzajow plynow - plyny IZOTONICZNE to takie, ktore maja stezenie sodu rowne 0,9%. Gdy je podamy - nie zmieni sie cisnienie osmotyczne krwi. Plyn HIPOTONICZNY ma stezenie sodu nizsze niz 0,9% (np. woda destylowana ma 0%), plyn HIPERTONICZNY ma stezenie sodu wieksze niz 0,9% (np. woda morska, przesolona woda...). Dlatego rozbitkowie na morzu gina szybko pijac wode morska - podnosi ona cisn.osmotyczne krwi (osocza konkretnie), plyn z komorek juz bazowo odwodnionych z braku picia slodkiej wody ucieka do naczyn, najgorzej reaguja na to neurony mozgu...kaplica.

Pocac sie w czasie marszu i dyszac tracimy glownie plyn hipotoniczny - czyli wiecej wody niz sodu. W typowej sytuacji dochodzi zatem do ODWODNIENIA HIPERTONICZNEGO. Zmniejsza sie objetosc osocza, ilosc sodu tez sie zmniejsza ale "mniej", wzglednie w stosunku do wody dochodzi do hipertonii osocza,wzrostu jego cisnienia osmotycznego. Zgodnie z teoria przedstawiona wyzej plyn przemieszcza sie do naczyn zeby wyrownac cisnienie. Przyklad obrazowy: bylo 10 wody i 10 sodu, ubylo 5 wody i 2 sodu, zostalo 5 wody i 8 sodu - doszlo do wzrostu stezenia Na.
Niedobor wody zostanie uzupelniony plynem z komorek - te sie obkurcza, dojdzie do zaburzenia ich funkcji i objawow glownie z osrodkowego ukladu nerwowego (neurony sa bardzo wrazliwe na odwodnienie).

OBJAWY - przyspieszony puls, suchosc skory, warg, wysuszenie sluzowek, nasilone pragnienie, letarg, sennosc, rzadkie oddawanie moczu, mocz ciemny, o intensywnym zapachu, niepokoj, zmniejszenie napiecia skory (zlapac skore chorego w fald i puscic - porownac ze swoja), w stanach ciezkich nasilone zaburzenia swiadomosci, drgawki.

LECZENIE - podstawa leczenia u chorych z hipernatremia i hipowolemia (nasz survivalowiec - za malo wody w osoczu, za duzo sodu) to 0,9% (izotoniczny) roztwor soli do momentu wyrownania niedoboru wody, nastepnie zmniejszamy sod w podawanym plynie do 0% (np. glukoza 5%), ew. do 0,45% NaCl. Jest specjalny wzor do obliczania niedoboru wody, jednak konieczna jest znajomosc stezenia sodu w osoczu.
Miedzy bajki wkladamy solona wode (chyba ze ktos ma miarke w oku i zrobi szczypta soli roztwor max. izotoniczny - jezeli sodu bedzie wiecej niz 0,9% to zamiast pomoc zrobimy "rozbitka na morzu pijacego morska wode").
Przyznam, ze nie leczylem nigdy odwodnionego w terenie, leczylem w szpitalu, gdzie podane wyzej zalecenia dot. podawania plynow sa latwe do spelnienia+ciagla kontrola laboratoryjna chorego.
Nalezaloby w terenie pic duzo plynow, najlepiej izotonicznych. Zapewniaja one wyrownanie glownego braku czyli wody jak rowniez pomoga wyrownac stezenie sodu. Gastrolit wg zalecen producenta. Z braku laku moze byc czysta woda.

Mozna sie doczepic,ze uproscilem sytuacje do jednego tylko typu odwodnienia, heh, i tak pewnie czytacie to jak niezly kosmos
Wybralem taki szkolny przyklad dla zilustrowania o co chodzi z tymi elektrolitami i z woda. Jak widac, zaburzenia elektrolitowe sa scisle zwiazane z ruchami ustrojowej wody i nalezy rozpatrywac te zjawiska lacznie. Sprawa jest strasznie skomplikowana, moze byc tez odwodnienie izotoniczne, hipotoniczne, szereg postaci hiper- i hiponatremii z odwodnieniami,przewodnieniami... chetnych zapraszam na priv

pozdrawiam
Krzys

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.