aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
"Warzywa są cennym źródłem substancji odżywczych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju płodu i dobrego samopoczucia ciężarnej. Warzywa powinny być wkomponowane do każdego posiłku. Szczególnie polecane są: marchewka, szpinak, burak czerwony, kapustne (min. brukselka, kalafior, brokuły i inne), cukinia, ogórek, pomidor, ziemniaki, pieczarki i inne grzyby, jak również rośliny strączkowe (fasola, groch, soja) i kiełki"
" />Pomysł jest ciekawy, rzadko słyszy się o tego typu biznesach w okolicy.
Co do jedzenia, osobiście dodałbym do menu jeszcze coś lokalnego, typu fish&chips czy kiełbasa z fasolą. Wszystko po to, aby najpierw zwabić tutejszych a następnie zainteresować polskimi produktami.
Pytanie tylko, czy to odpowiedni moment na założenie biznesu? Dziś Polacy chyba rzadziej kupują gotowe jedzenie, natomiast Angole jak stali tak stoją w kolejkach po frytki, czy te ich dziwne bułki z mięsem - stąd pomysł na rozszerzenie menu, może to być Twoja deska ratunkowa w razie braku zainteresowania ze strony rodaków.
Jeszcze jedno - możesz mieć problemy, jeżeli masz zamiar pożyczyć pieniądze na rozwój. Rząd nakazał bankom wspieranie sektora SME (Small and Medium Enterprises), ale chyba nikt się do tego nie dostosowuje więc lepiej nie sugerować się tym co mówi rząd. Banki boją się, że biznesy nie przetrwają i pieniądze przepadną, co na większą skalę pogorszyłoby sytuację.
Powodzenia.
Śląskie liderem na Liście Produktów Tradycyjnych
Województwo śląskie ma najwięcej zarejestrowanych tradycyjnych potraw i napojów na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lista śląskich przysmaków liczy już 98 pozycji - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe marszałka województwa śląskiego.
W pierwszych tygodniach tego roku na listę wprowadzono nowe potrawy z regionu śląskiego. To rosół z gołębi - efekt miejscowej tradycji hodowli tych ptaków, pajszle, czyli flaki po cieszyńsku, becok czyli cieszyńska fasola na sypko, czy cieszyńska kita wędzona - wędzone mięso z zadniej nogi świńskiej z kością.
Na ministerialną listę dopisano też ostatnio cieszyńskie moczki czyli sosy: chrzanowy, cebulowy i grzybowy, szodon z wina - podawany na ciepło lub zimno sos do deserów z żółtek utartych z cukrem i winem oraz śląską kiszkę - zsiadłe mleko.
Łącznie na ogólnopolskiej liście znajduje się 600 potraw w kategoriach: produkty mleczne i mięsne, ryby, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania i potrawy, napoje oraz inne produkty.
Prawo do umieszczania na Liście Produktów Tradycyjnych mają potrawy charakteryzujące się tradycyjną, przynajmniej 25-letnią metodą wytwarzania, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji.
Z wnioskiem o wpis produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego na ministerialną listę mogą wystąpić osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, wytwarzające dany produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy.
Wpisanie na listę Ministerstwa Rolnictwa jest potwierdzeniem wysokiej jakości wyrobu pochodzącego z konkretnego regionu. Projekt ma na celu promocję produktów tradycyjnych, przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego wsi oraz wzrostu atrakcyjności turystycznej regionów.
Województwo śląskie z 98 zarejestrowanymi produktami jest obecnie liderem regionalnej listy ministerstwa. Za nim znajdują się pomorskie z 88 oraz podkarpackie z 72 produktami.
(PAP) http://ww6.tvp.pl/6605,20090216881981.strona
"Kwas foliowy, zwany także witaminą B9, skutecznie zapobiega rozwojowi alergii - twierdzą badacze ze szpitala Johnsa Hopkinsa. Mało tego - przyjmowanie tego związku znacząco łagodzi objawy związane z kontaktem z substancjami powodującymi reakcję alergiczną.
Od wielu lat sugeruje się, że kwas foliowy posiada zdolność do blokowania niepożądanych reakcji zapalnych. Ponieważ alergie zaliczane są do chorób o podobnym podłożu, od pewnego czasu podejrzewano zdolność witaminy B9 do leczenia reakcji uczuleniowych. Kolejnych dowodów w tej sprawie dostarczają badacze z amerykańskiego szpitala.
Obserwacji poddano ponad 8000 osób w wieku od 2 do 85 lat. Poszukiwano u nich związku pomiędzy poziomem folianów (soli kwasu foliowego, będących aktywną formą tego związku w organizmie człowieka) a stężeniem przeciwciał klasy E (IgE). Zwiększenie ilości tych ostatnich jest zjawiskiem charakterystycznym dla reakcji alergicznych, wliczając w to m.in. astmę.
Jak wykazała analiza zebranych informacji, pacjenci o obniżonej zawartości folianów (poniżej 8 nanogramów na mililitr krwi) uskarżali się na występowanie objawów alergii i astmy aż o kilkadziesiąt procent częściej od tych, u których stężenie tego związku wynosiło powyżej 18 nanogramów na mililitr. Osoby te znacznie częściej uskarżały się też na typowe objawy reakcji uczuleniowej, takie jak świszczący oddech i utrudnienie oddychania, zaś w ich krwi stwierdzono wyższe stężenie IgE.
Dotychczas nie udało się precyzyjnie ustalić mechanizmu odpowiedzialnego za ochronne działanie kwasu foliowego oraz jego soli. Bez wątpienia warto jednak dbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy B9. Znaczne ilości tej substancji zawierają m.in. warzywa liściaste, rośliny strączkowe oraz orzechy."
Autor: Wojciech Grzeszkowiak | Źródło: eMaxHealth.com
Kwas foliowy znajduje się w liściastych warzywach, szczególnie zielonolistnych (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka) a także w pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, burakach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątrobie, żółtku jajka, pszenicy, pomarańczach, bananach, awokado. W wielu krajach (nie w Polsce) kwasem foliowym wzbogaca się chleb. (źródło: Wikipedia)
" />Czy na Marsie istniało życie
Najpierw sonda Phoenix potwierdziła obecność wody, teraz odkryła toksyczne związki. Mimo to naukowcy nie wykluczają, że kiedyś mogły tam być mikroby.
Samo istnienie wody potwierdzone przez sondę nie wystarcza, aby powstało życie. Wcześniej naukowcy z NASA przekonywali opinię publiczną, że marsjański grunt w okolicy bieguna północnego planety, gdzie wylądował Phoenix, przypomina swym składem glebę przydomowych ogródków. Mogłaby w niej rosnąć rzepa, fasola czy szparagi â zapewniali.
Rozeszła się nawet pogłoska, rozpowszechniona przez część mediów, że warunki do życia na Marsie są znakomite, a NASA, chcąc coś ukryć przed opinią publiczną, przygotowała na ten temat tajny raport i planuje go przedstawić prezydentowi USA. Peter Smith z Uniwersytetu Arizony w Tuscon, szef naukowy misji, zaprzeczył, że dla Białego Domu przygotowywany jest jakikolwiek raport. Aby wyjaśnić sprawę, NASA zorganizowała wczoraj telekonferencję prasową.
â Z oceną, czy na Marsie są warunki sprzyjające życiu czy też nie, musimy się wstrzymać do czasu otrzymania kompletnych wyników badań â uważa niezwiązany z misją Phoeniksa prof. John Mustard, geolog z Brown University. Wątpliwości co do warunków niezbędnych do rozwoju życia na Czerwonej Planecie pojawiły się kilka dni po tym, jak NASA zapowiedziała przedłużenie zaplanowanej na trzy miesiące misji. Agencja będzie musiała dorzucić z budżetu 2 mln dolarów do 420 mln, jakie już wydano na działanie lądownika na Marsie.
â Pierwsze testy rzeczywiście sugerowały, że skład gruntu jest podobny jak na Ziemi. Dalsze analizy ujawniły odmienności w składzie chemicznym â przyznał Peter Smith. â Dziś mamy zaledwie cząstkowe wyniki badań, czekamy na ich ostateczną wersję. Końcowe wyniki mogą się znacznie różnić od tego, czym dysponujemy dzisiaj â zastrzegł naukowiec.
Rezultat najnowszej analizy chemicznej próbek gruntu jest szokujący: na powierzchni Marsa występują trujące sole kwasu nadchlorowego. Związki te zostały odkryte dzięki eksperymentom chemicznym.
Próbki gruntu pobrane przez sondę, na tacce wielkości łyżeczki od herbaty, zmieszane zostały z wodą zabraną przez sondę z Ziemi i podgrzane. Analizator fizykochemicznych własności gruntu (MECA) zbadał odczyn i określił związki chemiczne, jakie się tam pojawiły.
Pierwsze analizy ujawniły, że odczyn gruntu jest alkaliczny i zawiera takie pierwiastki, jak magnez, sód, potas oraz chlorki â składniki niezbędne do powstania życia. Dopiero drugi test wykazał obecność związków kwasu nadchlorowego. Obecności tych substancji nie potwierdziły jednak inne instrumenty sondy.
Na razie naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób sole kwasu nadchlorowego znalazły się na Marsie i w jakiej ilości występują na jego powierzchni.
Kwas nadchlorowy to związek silnie utleniający. W obecności soli tego kwasu warunki do życia byłyby niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe.
Na Ziemi substancje te występują w naturze, są także wytwarzane przez przemysł. Czasami zanieczyszczają glebę lub wody gruntowe. Substancje te można znaleźć w materiałach wybuchowych, np. w fajerwerkach. Są też głównym składnikiem rakietowego paliwa stałego (np. chloran amonu).
NASA zapowiedziała dochodzenie, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe było przeniesienie tych substancji z Ziemi. Phoenix do napędu używa paliwa opartego na hydrazynie.
â Ponieważ wyniki analiz są zaskakujące, musimy sprawdzić, czy podczas przygotowywania sondy do misji nie nastąpiło skażenie â powiedział Barry Goldstein, menedżer projektu Phoenix z Jet Propulsion Laboratory.
Więcej na temat sondy Phoenix: http://www.nasa.gov
Źródło: Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/9139,172563_Cz ... zycie.html
" />Niezwykłe Zastosowania Zwykłych Rzeczy W Ogrodzie
Te zastosowania zwykłych rzeczy stosuję w ogrodzie. Już od paru lat. Proszę o wasze opinie co o tym sądzicie.
herbata w ogrodzie :
Nawieź róże - rozsyp fusy z herbaty wokół krzaków róż i zasyp ziemią . Podczas podlewania substancję odżywcze wypłuczą się z herbaty i wnikną w glebę , odżywiając rośliny . Róże bardzo lubię znajdujący się w herbacie garbnik - taninę .
Rajstopy w ogrodzie
Przechowaj cebulki kwiatowe - W nogawkach rajstop znakomicie przechowuję się w zimie cebule i bulwy kwiatowe .
Sól w ogrodzie
Pozbądź się ślimaków z ogrodu - Ślimaki nie służą roślinom .Jest jednak łatwy sposób , by się ich pozbyć . Posyp szkodniki solą , nie przetrwają takiej kuracji .
Skórki od bananów odstraszają mszyce
*Gazety w ogrodzie
- Zrób ściółkę - gazety doskonale nadają się na ściółkę pod warzywa i kwiaty. Świetnie chłoną wodę i nie dopuszczają do rozwoju chwastów pod roślinami .Połóż po kilka warstw gazet i nasyp na nie około 7 cm warstwę kory . Używaj do tego biało czarnych gazet .
Dodaj do kompostu - Dodanie odpowiedniej ilości podartych , mokrych , czarno białych gazet to tani sposób likwidowania nieprzyjemnego zapachu i zwiększenia objętości kompostu
Torby plastikowe i worki w ogrodzie
Spraw by Poinsecja zakwitła - jeśli chcesz by gwiazda betlejemska wybarwiła się na boże Narodzenie , możesz je pomóc . Na kilka tygodni przed świętami włóż roślinę do dużego czarnego worka na śmieci .
* Chroń rośliny przed chłodem - Kiedy prognozy meteorologiczne zapowiadają przymrozki , zabezpiecz
delikatnie rośliny przed chłodem .Zrób dziury w dnie toreb i załóż na dolną cześć rośliny .Przyłóż je u dołu .
Odżyw młode pelargonie - surowe ziemniaki są znakomitym nawozem dla młodych sadzonek pelargonii .Zrób małą dziurkę w ziemniaku przełóż przez nią łodyżkę rośliny i zasadź .
Zwalcz szkodniki w roślinach doniczkowych - W korzeniach roślin które uprawiasz na oknie , zadomowiły się szkodniki. Ułóż plasterki surowego ziemniaka na ziemi pod rośliną . Robaki przypełzną do przynęty i wyrzucisz je razem z nią .
Zrób proste zagony
Aby zasiać duże nasiona , takie jak fasola , wbij patyki na 2 końcach grządki i przeciągnij i przeciągnij między nimi sznurek .
Aby zasiać małe nasiona , utnij sznurek na długość zagonka , zamocz go i posyp nasionami. Wilgoć spowoduje , że nasiona przykleją się do sznurka . Połóż sznurek na grządce i przykryj go ziemią .
Chroń cebulki przed gryzoniami - Aby gryzonie nie uszkadzały cebulek włóż dno gęstą siatką , umieść na niej cebulki i przykryj ziemią .
Użyj do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie - Chociaż wkładanie rękawic kuchennych do sadzenia lub pielenia to nie najlepszy pomysł , to z pewnością znakomicie nadają się one do strzyżenia drzew i ciernistych żywopłotów (mahonia , ostrokrzew , czy róża).
Przygotuj siatkę lub włókninę - Jeśli masz problemy z umocowaniem siatki lub włókniny chroniącej grządki , obciąż ją na rogach dużymi butelkami plastikowymi z wodą .
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl