Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

Witam

Ciekawym jednak jest wątku sporu o kształt współdziałania z Napoleonem - może ktoś podpowie / dorzuci jakieś żródła?
To może na początek:
- w wątku pt. "Biblioteki internetowe", w dziale "Antykwariat" Wódz zapodał link do Prądzyńskiego. Jego poglądy na interesujący nas temat zawarte są w rozprawce o 1812 r. Adres ten, powszechnie znany, podaję tylko dlatego, że dosyć często pomysły Prądzyńskiego się nieco upraszcza.
- tym samym miejscu jest link do "Wspomnienia o gen. Hauke" autorstwa Józefa Paszkowskiego - na str. 21 - 23, w przypisie 1, znalazła się polemika autora z Prądzyńskim.
Pzdr
Stary



Rozprawka lub ogolna wypowiedz przeciw niemu lub za. Pomogl polsce, czy ja zniewazyl?

Pomozcie cos napisac.. :E

Narazie to mam:

Napoleon Bonaparte był dla Polaków szansą na odzyskanie utraconego w 1795 roku własnego państwa. Ziemie polskie podzielone między zaborców kontrolowane były przez wojskowych komendantów. Polacy którzy nie mogli pogodzić się z tą sytuacją najczęściej trafiali do carskich więzień. Na przykład Tadeusz Kościuszko czy Ignacy Potocki. Instytucje państwowe takie jak choćby sejm czy sejmiki ziemskie przestały funkcjonować. Zlikwidowano polskie wojsko. Polscy działacze musieli liczyć się z możliwością konfiskaty majątku, aby zatrzeć ślady polskości niszczono wszelkie ślady istniejącego państwa . Zamek królewski stał się koszarami zaś skarb królewski wywieziono do Berlina. Teren zaboru pruskiego i austriackiego będące w anty-francuskiej koalicji, zarządzili dotkliwe podatki oraz pobór do wojska. Wraz z utratą własnej państwowości Polacy zaczęli uparcie poszukiwać możliwości wskrzeszenia na nowo polskiego państwa. Takie działania nie były możliwe na terenie podzielonym przez zaborców wobec czego ośrodki patriotyczne wyłoniły się na emigracji. Ich członkowie w interwencji zewnętrznej widzieli możliwość odzyskania niepodległości. Większość polskiej emigracji przebywała wówczas we Francji. We Francji pokładali nadzieję na udzielenie pomocy. Liczono zwłaszcza na pomoc władz rewolucyjnych na pomoc w utworzenie oddziałów zbrojnych u boku Francji. Niestety polskie oczekiwania nie spotkały się ze zrozumieniem władz jakobińskich ani też burżuazyjnego dyrektoriatu.



Jeśli o rozprawkę Ja pisałam o Odysie ( tak po łepkach, byle było, że dążył do celu mimo wielu problemów)
O Napoleonie -eyprawie na Rosję :D
o Emigrantach
Kamilńskim
Rycerzach króla Artura i poszukiwaniu Graala

Dziewczyny w szkole mówiły że pisały o Janie Pawle II, Małym Księciu, Stasiu i Nel



1. polski - czytaliśmy rozprawki.
2. fizyka, polski zastępstwo - coś tam jak Mały Książe postrzega dorosłych, opisywaliśmy planety jakie odwiedził.
3. chemia - było mi słabo, i trochę poudawałam i nie wzięła mnie do odpowiedzi. lekcja, różne sposoby otrzymywania soli.
4. religia - o bierzmowaniu. była kartkówka z chrztu, dostałam uwagę z której mam do teraz polew. ;333
5. historia - o Napoleonie coś tam.
6. wos - czytaliśmy referaty o osobach poległych w Katastrofie w Smoleńsku



Oprocz tego, ze ten pan wyglada jak Napoleon
ze swoim ogromnym brzuchem i grubym glosem
wydaje sie byc w porzadku
Choc ostatnimi czasy nudzi mnie czytanie podrecznika po nocach
zamiast niego my prowadzimy praktycznie lekcje

ps. podobno na sprawdzianach zamiast pytan sa rozprawki!




Ostatnimi czasy czytając post z etatami Starego, zauważyłem że w 1812r. pułków dragonów było 26 a nie 30 ... rzeczywiście okazało się, że w 1811r . rozwiązano pułki: 1,3,8,9,10,20 - przekształcając je bodajże w pułki lekkiej jazdy. Potem źródła podają o 15 pułkach dragońskich w 1815r. (chyba rozwiązano je z powodu braku pieniędzy i możliwości organizacyjnej - tak sądzę ), nie moge jednak znaleźć informacji jakie pułki przetrwały do tegoż roku ...

15 lipca 1811 r. dragońskie pułki 1, 3, 8, 9, 10 i 29 przeformowano w pułki szwoleżerów-lansjerów o kolejnych numerach od 1 do 6.
12 maja 1814 Ludwik zreorganizował kawalerię, nadając poszczególnym pułkom kolejne numery. I tak dawny 2 pułk dragonów stał się 1 pułkiem dragonów du Roi, 4 pułk - 2 pułkiem de la Reine, 5 pułk - 3 pułkiem du Dauphine, 6 - 4 pułkiem de Monsieur, 7 - 5 pułkiem de Angouleme, 11 pułk - 6 de Berri, 12 - 7 pułkiem d'Orleans, 13 - 8 d'Condee, dotychczasowe pułki 14- 20 otrzymały numery od 9 do 15 (bez nazwy), a pułki 21-28 i 30 rozwiązano.
Ten sam rozkaz ustalał jednolity etat dla pułków jazdy. W sztabie mieli się znajdować: pułkownik, major, 2 szefów szwadronu, 2 adiutantów-majorów, kwatermistrz, chorąży, główny chirurg, pomocnik chirurga (wszyscy na etatach oficerskich), 2 adiutantów-podoficerów, 2 weterynarzy, trębacz w stopniu brygadiera i 6 rzemieślników (krawiec, szewc, siodlarz, rajtuźnik i zbrojmistrz). Rajtuźnik występował tylko w etatach pułków karabinierów, kirasjerów i dragonów. Pułk składał się z czterech dwukompanijnych szwadronów. Etat kompanii był następujący: kapitan, porucznik, dwóch podporuczników, starszy wachmistrz, 4 wachmistrzów, furier, 8 brygadierów, 2 trębaczy, 42 szeregowych na koniach i 16 szeregowych pieszych. W każdym pułku dragonów, lansjerów, strzelców konnych i huzarów pierwsza kompania pułku była kompanią wyborczą.

Natomiast "Studnie" Napoleona to temat na całkiem niezłą rozprawkę.
Pozdrawiam
Stary



ja jestem przerażona bo mam do napisania prace o Napoleonie na historie w typie rozprawki... rany boskie... oszaleje chyba...



Ja pisałem sprawdzian z Napoleona i powstań narodowych wczoraj i rozprawkę historyczną



Bądź też po 1 z historii i 1 z literatury



Co do tego 27 ja ostatnie pole zostawiłem puste



A co do rozprawki. z arkusza Marek Kamiński, z literatury Skawiński a z historii Napoleon.



  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.