aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
Poza tym, jeśli układ jest liniowy to możemy skorzystać z zasady superpozycji. Czyli ostateczne rozwiązanie będzie sumą drgań własnych obwodu i wymuszeń
-DAREK-
Kolego fussy ? Ile zadań w życiu rozwiazałeś opertatorem ?
Wyznacz tylko napiecie U-1 na drugim kondesatorze w czasie, w obwodzie w załączniku. Banał w stosunku do zadania z trmatu.
Kruczków żadnych wzadaniu niema. Na poczatku kondensatory sa rozladowane.
W t=0 zamykamy klucz.
Napisz równanie krzywej narastania napiecia.
R1, R2 10kΩ, C1,C2 = 1uF. Wartości są bez znaczenia.
Elekytrolity dlatego,że akurat takie wpadły z biblioteki w Orcadzie. Mga być kondensatory tworzywowe.
Nie jest moim celem cie egzaminować. Tylko chce pokazać, jak skomplikowany jest nawet taki banał. Mnie nigdy nie chcialo sie tego rozwiązywać. Zawsze stosowałem pewne obejście.
W tym przykladzie , kondensator ładuje sie przez kondensator. Czyli drugi kondensator ładuje sie z nieliniowego napięcia. Na dodatek obciąża pirwszy kondensator.
Bez operatra tego nie ruszysz.
To nie jest wymysł belfra. Takie uklady stosowałem w praktyce.Cerberus
Algebra 1 wykład i ćwiczenia
Bardzo przyjemny kurs z doktorem Pawlikiem, prowadzący sympatyczny o ciekawej powierzchowności, tryska humorem, w zanadrzu ma pełno zabawnych powiedzonek (macierze dodają się "po Bożemu", wyznaczniki liczy się "jak Pan Bóg przykazał", równania rozwiązuje się "normalnie", sposoby są "szczwane" + gadki o liczbach zespolonych i zespoleniu itp.). Ćwiczenia bardzo fajne, można zebrać sporo plusów co potem wiele znaczy przy wpisywaniu zaliczenia. Robi dużo przykładów i pokazuje sporo ciekawych metod rozwiązywania zadań. Na wykład chodzić nie trzeba (na ćwiczenia też nie - nie sprawdza obecności ;D), wystarczy trochę podziobać przed kołem w domu i uważać na ćwiczeniach i 3.5 na kołach w garści, zadanka daje naprawdę przyjemne i proste
Równania różniczkowe i funkcje zespolone
ocena opisowa - nie polecam
- u niego zdawalność w kolokwiach wynosi kilka osób na całą grupę, u innych prowadzących kilka osób na całą grupę nie zdaje
- zadań nie można rozwiązywać według schematu (jak np. czynią to autorzy w skrypcie)
- gdy treść zadania brzmi "Obliczyć całkę" doktorowi należy najpierw wyjaśnić, czym jest całka (nie, nie jest to pole jego zdaniem) bo bez tej wiedzy, jak sądzi doktor, nie da się rozwiązać zadania
- nie określa zadań na kolokwia - jego zdaniem "będzie wszystko", nawet nieprzerobiony materiał
- zajęcia są stresujące a już najmniej przyjemne dla wyrwanej do tablicy osoby - zależy jak ktoś odbiera uwagi doktora - jedni jako obelgi, inni jako żarty
- traci czas swój i studentów, bo na ćwiczeniach rozwiązywane są przykłady w ilościach czasem 1, w porywach 3, a w dniach niedyspozycji pana doktora 1/2 przez całe 1,5h.
Aczkolwiek jest człowiekiem z poczuciem humoru i wydaje się być OK, toteż polecam tylko prywatnie. Wrażenie robi dobre ale zaliczenie jest ciężkie i jak się okazuje doktor jest nie w porządku wobec studentów (zmienił warunki zaliczenia przed drugim kolokwium, oczywiście na niekorzyść studentów).
Kurs: Algebra z elementami równań różniczkowych
Polecam
Bardzo przyjazny studentowi człowiek. Zawsze mówi jakich zadań można się spodziewać na kolokwium. Mimo, że zabrakło mi 1 ptk do zaliczenia pozwolił mi dopowiedzieć kilka zdań na konsultacjach. Polecam
P=U2/R => R= U2/P podstawiając pod wzór napięcie 230V to wyjdzie mi opór taki sam jak przy napięciu 115V, ponieważ opór(nie uwzględniając temperatury) się nie zmienia?
dzięki, chciałam się upewnić czy dobrze rozwiązuje to zadanie, bo gdy rozwiązywałam je przy tablicy i skończyłam na wzorze R=U2/P (opór stały, więc według mnie na tym był koniec) i zadzwonił dzwonek, sor stwierdził, że to dopiero połowa zadania, dlatego chciałam się upewnić, czy robiłam źle czy sorowi pomyliły sie zadania(w drugim zadaniu, treść jest taka sama, ale trzeba obliczyć moc-tam potrzeba więcej równań)
jeszcze raz dzięki:)
O, zadanie z mojego ostatniego sprawdzianu z fizy.
Musisz ułożyć równanie dla sytuacji początkowej, czyli tej gdy uderzył, aby z niego wyciągnąć prędkość początkową.
Znając prędkość początkową ułóż drugie równanie ruchu tym razem dla sytuacji, że zatrzymuje się zaraz przed przeszkodą i z niego wyznacz drogę hamowania, która będzie odległością od przeszkody, kiedy zaczął hamować.
Nie wiem jakie układasz równania ruchu, ale u mnie na lekcji robi się to tak:
[ Dodano: 2008-11-02, 10:13 ]
Witam,
Przy rozwiązywaniu zadan z zestawu napotkałam na problem i mam nadzieję, że choć trocę mi to rozjaśnicie..
1.Do gazu doskonałego dostarczono 10^3 J ciepła, wskutek czego gaz rozprężył się izobarycznie. Mam obliczyć prace wykonaną przez ten gaz w procesie. Ciepło molowe gazu wynosi Cv=3/2R R-stałą gazowa
Tutaj zaczęlam i skończyłam na przeksztłceniu Cv na Cp=5/2R i zapisaniu równanie że dQ=dU+W za pracę możemy podstawić W=-pdV. I tu jest pewien problem..skąd mam wziąć p czy zmianę V??
2. Gaz doskonały o wykładniku adiabaty 1,4 poddano izbarycznemu rozprężaniu, przy ciśnieniu p=200kPa takim, że jego objętośc wzrosła o 0,5m^3. Mam obliczyć ciepło pobrane przez gaz, pracę wykonaną przez gaz i zmiane jego energii wewnętrznej.
Do drugiego nie mam pomysłu na rozwiązanie.. Byłabym wdzięczna na naprowadzenie i wskazanie schmatu rozwiązywanie tego typu zadań...
[ Dodano: 2010-02-24, 17:51 ]
na jakimś konkursie w gimnazjum było jakieś zadanie-nieważne jakie-ale najlepsze to to, że gdy ktoś "wymyślił" sobie pasujące liczby i podstawił chyba do jakiegoś równania, i doszedł do prawdy matematycznej-dostawał maksymalną ilość punktów pomniejszoną o jeden punkcik-cóż - sposób jest-tylko ile w tym matematyki?
tak, rumcajs, cóż za wstyd... dzięki za czujność-poprawione
Witam, oto takie zadanie :
Zbiornik o dużej powierzchni dna jest napełniony wodą , tak że głębokość wody wynosi D = 0,3 m. Woda wypływa ze zbiornika przez otwór w dnie o polu powierzchni równym S=6,5cm^2. Oblicz strumień wody wypływającej przez ten otwór i wyraź go w metrach sześciennych na sekundę.
A więc skorzystałem tutaj z zależności Bernouliego i moje rozwiązanie przedstawia się tak:
Oś układu OX układam sobie tak że pokrywa się ona z poziomem dna. a p - to ciśnienie atmosferyczne
co wynika z wybranego przeze mnie układu współrzędnych w wyniku czego mamy:
Ta prędkość płynu wychodzi poprawna co prowadzi z kolei do poprawnego rozwiązania zadania. Problem jednak w tym że po jego rozwiązaniu uświadomiłem sobie że z rozmachu nie uwzgledniłem ciśnienia hydrostatycznego po prawej stronie równania. Gdy się jednak je postawi w postaci "dgh = dgD" to równanie nie wychodzi. Dlatego pytam ; gdzie jest ewentualny błąd lub dlaczego pomijamy ciśnienie hydrostatyczne?
Witam. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższego zadania, wykorzystując równanie Bernoulliego.
Jaką moc powinien mieć silnik pompy odśrodkowej łączącej wodę z odkrytego zbiornika do zbiornika ciśnieniowego, w którym panuje ciśnienie 950 kPa. Przewód ssawny ma długość 2,8 m i zamontowane jedno kolano. Przewód tłoczny ma długość 7,5 m i zamontowane 3 kolana i zawór przelotowy. Średnica przewodów jest taka sama i wynosi 0,095 m. Wysokość tłoczenia wynosi 5 m, sprawność pompy 61%, współczynnik tarcia wewnętrznego 0,02, natężenie przepływu: 12 l/s.
Na równię o wysokości h wtacza się walec z prędkością :
a) Z jaką prędkością spadnie walec po osiągnięciu końca równi, jeżeli toczy się po równi bez poślizgu ?
b) Z jaką prędkością spadnie walec, jeżeli między walcem a równią nie występuje tarcie ?
Rozwiązuję zadanie z ZZE
Energia na początku jest równa Energii na końcu równi i jest równa Energii podczas uderzania walca o ziemię.
z tych równań trzeba wyznaczyć
nie idzie mi wyznaczanie, Pani wynik podała, ale nie mogę do tego dojść
Cześć,
Ja to zadanie gdzieś widziałem... Nie jest ono ze zbioru Mendla?
Bardzo dobrze, że początkowa temperatura T1 to 0 stopni Celsjusza,
bo współczynnik alfa zazwyczaj odnosi się do tej temperatury.
Masz w zadaniu wzór na zmianę objętości w zależności od temperatury.
Nazwijmy S przekrój walca. Wtedy objętość PEŁNEGO walca, po podgrzaniu cieczy, to S*h.
A przed podgrzaniem V0 = S*(h-x). Wstawiamy to do równania na rozszerzalność:
Przekrój S upraszcza się no i trzeba delta T wyliczyć. To wystarczy, bo skoro
początkowa T1 wynosiła zero Celsjusza, to liczbowo delta T jest równa końcowej
temperaturze.
Dalej policzysz sama?
Pozdrowienia -
Antek
Witam,
Jestem bardzo slaby z ruchu drgajacego i falowego i chcialbym korzystajac z chwili czasu wolnego postarac sie nauczyc tego dzialu, moze jest jeszcze nadzieja dla moich studiow?
Zadanie:
Czastka wykonuje drgania harmoniczne. W odleglosci i od polozenia rownowagi jej predkosci wynosza odpowiednio i . Znalezc amplitude i czestosc drgan czastki.
Szukam:
Z wykladu wiem, ze rownanie ruchu harmonicznego:
Chcac policzyc predkosc:
Z warunkow poczatkowych dla t = 0:
Ale w tym przypadku raczej nic mi to nie daje. Prosze o naprowadzenia na wlasciwy tok myslenia.
Zadanie:
Na jakiej wysokości wektor prędkości ciała wyrzuconego z prędkościa pod kątem do poziomu utworzyd kąt ( .? Nie uwzględniać oporu powietrza. Napisać kinematyczne równanie ruchu ciała.
Uznalem, ze chodzi o dowolna wysokosc na ktorej: . Predkosc w poziomie jest stala, a w pionie maleje jednostajnie. Jestem w stanie ja wyznaczyc, czyli predkosci poczatkowe dla y i x sa dane.
Na wysokosci h predkosc x pozostala bez zmian, a y zmalala.
Rownania ruchu maja postac:
Predkosc na wysokosci h jestem w stanie wyznaczyc ze znanej wartosci kata beta i tangensa:
Z predkosci wyznacze czas, ktory wykorzystam do obliczenia wysokosci podstawiajac do rownania ruchy dla y.
Co sadzicie o tej metodzie? Czy dobrze odczytalem polecenie?
Pozdrawiam,
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl