aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
Sprawa wejścia do Unii jest b. skomplikowana. Główne argumenty świadczące zdecydowanie przeciw Unii to:
- wzrost wydatków budżetu państwa (czyt. podatników);
- partykularyzacja obowiązujących przepisów (Unia decyduje, co mają jeść jej obywatele, jak ma wyglądać miasto etc.);
- wzrost cen (czyt. zubożenie stopy życiowej);
- zrzeczenie się samodzielności na arenie międzynarodowej
i wiele innych. Osobiście uważam, że ten twór zdechnie i tak po ok. 30 latach od rozszerzenia (jak każdy twór tworzony przez socjalistów - w UE większość parlamentarna jest socjalistyczna), co nie znaczy, że chce mi się czekać tak długo....
Rozwój społeczno-gospodarczy każdego kraju determinowany
jest wieloma wzajemnie połączonymi czynnikami. Konkurencyjność
polskiej gospodarki uzależniona jest w decydującym stopniu
między innymi od sprawnego funkcjonowania małych i średnich
przedsiębiorstw, będących jedną z jej głównych sił napędowych.
Bez wątpienia akcesja do Unii Europejskiej stanowi dla sektora
MSP szansę na rozszerzenie działalności. Nie bez znaczenia jest też
fakt, iż funkcjonowanie we Wspólnocie, stwarza również możliwości
stopniowego łagodzenia przeszkód, jakie napotykają przedsiębiorcy,
poprzez dostęp do nowoczesnych technologii, pomocy finansowej.
Analizując pierwsze miesiące funkcjonowania polskiej
gospodarki w strukturach Unii Europejskiej można zauważyć, iż
większość podmiotów gospodarczych wykazała się do tej pory wysoką
elastycznością działania i dość dobrą adaptacją do nowych warunków.
Natomiast kompleksowe rozwiązanie zasadniczych barier
w prowadzeniu działalności gospodarczej pozostaje w gestii polskiego
rządu. To w jego kompetencji leży stworzenie stabilnych
podstaw, dzięki którym umocni się konkurencyjność przedsiębiorstw
oraz podjęcie kolejnych przedsięwzięć, mających na celu
skuteczną absorpcję unijnej pomocy.
Polska stara się nie tylko o stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego dla Jerzego Buzka. Rząd będzie też walczył o wpływową gospodarczą tekę w Komisji Europejskiej.
To, jakie "ministerstwo" przypadnie Polsce, zależeć będzie od tego: - jak ustali się kompetencje komisarzy. Rozszerzenie UE może być połączone z Partnerstwem Wschodnim, a teka jednolitego rynku podzielona - np. na swobodę przepływu kapitału i usług; - czy Francuzi i Niemcy zdołają podzielić się najbardziej wpływowymi tekami - jednolitego rynku i konkurencji; - jak przebiegnie próba sił między chadekami i socjalistami a liberałami w europarlamencie.
Polskę najbardziej interesują teki przemysłu, handlu, jednolitego rynku, rozszerzenia oraz Partnerstwa Wschodniego. Premier mówi o trzech "naturalnych" kandydatach: obecnej komisarz UE ds. polityki regionalnej Danucie Hbner, znającym na wylot budżet Unii Januszu Lewandowskim i b. szefie komisji spraw zagranicznych europarlamentu Jacku Saryuszu-Wolskim.
Na wieczornym spotkaniu zarządu PO Tusk mówił, że skłania się ku wyborowi Lewandowskiego na kandydata na komisarza.
Utworzenie waluty euro
Pierwsze plany utworzenia Unii Walutowej pojawiły się już w latach 60. XX wieku, lecz dopiero w latach 70. opracowano plan wprowadzenia wspólnej waluty, a w 1979 roku powstał Europejski System Walutowy. W 1986 ECU zostało trzecią walutą na świecie, w której emitowano obligacje międzynarodowe. Ostateczna decyzja o utworzeniu wspólnej waluty Unii Europejskiej zapadła w ramach traktatu z Maastricht, który powoływał do życia Unię Gospodarczą i Walutową. W grudniu 1995 w Madrycie wspólnej walucie nadano nazwę euro. Ustanowiono też system TARGET – system automatycznych przeliczeń walut narodowych na euro. 1 stycznia 1999 nastąpiła inauguracja euro w transakcjach bezgotówkowych w 11 krajach (bez Grecji), a od 1 stycznia 2002 wprowadzono tę walutę w formie gotówkowej w dwunastu państwach UE (oprócz Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii). 1 lipca 2002 ostatecznie wycofano z obiegu waluty narodowe 12 państw, które przystąpiły do strefy euro. Rozszerzenie strefy euro nastąpiło trzykrotnie: 1 stycznia 2007 przez euro został zastąpiony tolar słoweński, 1 stycznia 2008 funt cypryjski i lira maltańska, a 1 stycznia 2009 korona słowacka.
Wielomiesięczny spór o niższy VAT dobiegł końca. Jak poinformował Miroslav Kalousek, ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie dopuszczenia od 2010 r. stosowania przez kraje członkowskie obniżonej stawki VAT na niektóre "pracochłonne" usługi. Zalicza się do nich m.in. budownictwo oraz gastronomię.
"Przyjęty kompromis daje prawo tym krajom, które zechcą, stosowania obniżonej stawki VAT na świadczone lokalnie usługi o tzw. dużym nakładzie pracy ręcznej. To np. fryzjerstwo, drobne naprawy, kaletnictwo, ale też usługi restauracyjne, o które tak bardzo od lat zabiegała Francja. Była to obietnica wyborcza prezydenta Nicolasa Sarkozyego i jego poprzednika Jacquesa Chiraka" - podaje PAP.
"Z polskiego punktu widzenia ważna jest propozycja rozszerzenia możliwości stosowania zredukowanej stawki VAT na cały sektor budownictwa. Dotychczas było to możliwe jedynie w przypadku remontów oraz tzw. budownictwa społecznego. By móc stosować obniżony VAT (w Polsce wynosi on 7 proc.) Sejm ubiegłej kadencji przyjął tzw. szeroką definicję budownictwa społecznego, obejmując nią całe mieszkalnictwo blokowe. Teraz takie zabiegi z definicją będą zbędne" - informuje agencja.
Jak zauważają komentatorzy obniżonym VAT objęte zostaną usługi związane z sektorem budowlanym, ale nie same materiały budowlane. Choć i te będą mogły korzystać ze zredukowanej stawki, pod warunkiem, że będą stanowić część całej usługi świadczonej przez dewelopera czy spółdzielnię.
Oto Twoje wyniki:
Wolność gospodarcza: 4
więcej od 37.2% uczestników testu
Tradycjonalizm:-7
więcej od 25.8% uczestników testu
Wolności obywatelskie:40
więcej od 79.5% uczestników testu
Najbliższa Ci ideologia to: Liberalizm
Liberalizm to ideologia, odwołująca się do indywidualizmu. Głosi ona wolność jako wartość najwyższą, stawia prawa jednostki powyżej praw wspólnoty. Poglądy liberalne są często uważane za najbardziej tolerancyjne wobec poglądów i czynów innych ludzi. Współcześni europejscy liberałowie opowiadają się przede wszystkim za rozszerzeniem swobód obywatelskich oraz zmniejszeniem (lecz nie likwidacją) ingerencji państwa w rynek.
Partie posiadające frakcje liberalne:Unia Polityki Realnej, Partia Demokratyczna, Platforma Obywatelsk
kościół won od państwa!!!!
Historia Metabo Polska Sp. z o.o.
* 2006 – Marka Elektra Beckum przechodzi do historii – na wszystkich produktach pojawia się logo Metabo, liczba punktów handlowych przekracza 360.
* 2005 – Najszersza oferta pneumatyczna na polskim rynku – lider kompresorów tłokowych
* 2004 – wejście do Unii Europejskiej czynnikiem silnego rozwoju firmy
* 2003 - ponad 300 punktów handlowych na terenie całego kraju
* 2002 – współzałożyciel Krzysztof Kardański rozpoczyna własną działalność i staje się dealerem Metabo w Szczecinie
* 1999 – przełomowe zmiany w firmie, przekształcenia własnościowe – przejęcie marki Elektra Beckum przez firmę Metabowerke GmbH, rozszerzenie asortymentu o elektronarzędzia Metabo i zmiana nazwy z Elektra Beckum Polska Sp. z o.o. na Metabo Polska Sp. z o.o.
* 1998 – zmiana dotychczasowej siedziby firmy
* 1996 – dynamiczny rozwój sieci handlowej i zdobycie pozycji lidera na rynku małych maszyn stacjonarnych do obróbki drewna
* 1992 – rok założenia firmy Elektra Beckum Polska Sp. z o.o z siedzibą przy ulicy Popiela 9. przez Zygmunta Fila, Krzysztofa Kardańskiego oraz Elektra Beckum AG
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl