Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

Hm, jak to było z tym rolnictwem w wykonaniu starszych braci? Bo mi się obiło o uszy, że oni się po prostu nie bardzo do tego palili. A tu taki fragment: "W istniejących przed 1789 roku monarchiach istniał wolny rynek ograniczony jednak tradycyjnym systemem przywilejów, czy Korwinowcy nazwaliby socjalistami np. polską szlachtę w XVII wieku, która nie dopuszczała do uprawy roli np. Żydów, zaś sama sobie zakazywała parania się zawodem kupca? Monarchowie ograniczali jednak wolny rynek." (wygrubienie moje - MT) http://polskijuzniema.salon24.pl/191959,pan-jkm-tania-prowokacja-9-pytan-do-korwinowcow
Byly jakies utrudnienia albo zakazy?



Użytkownik "jurek" <gwpc4f@op.pl> napisał w wiadomości
news:bulplm$8ok$1@earth.sauron.pl...

po tym reporatzu z ciekawosci "pogrzebalem w zrodlach" i menu gatunku ara
ararauna


Mnie to wyglada na ara chloroptera, czyli ara zielonoskrzydła. Papugi te
mają cały przód czerwony, a jak mi się wydaje taki miała papuga pokazana w
tv. Podobna też jest ara macao (żółtoskrzydła). Wszystkie ary jedzą orzechy,
nasiona, oskubują gałązki z kory. Potrafią też robić spustoszenia w uprawach
kukurydzy, kawy, sadach. Ary nie są lubiane przez rolników
południowoamerykańskich i są mimo zakazów tępione.
W książce "Duże papugi" piszą: " Podobnie jak inne duże papugi, ary błękitne
dożywają nieraz 100 lat."

Pozdrawiam
Leszek



Odezwał się kolejny " wojowniczy przyrodnik "
zamiast cieszyć się z zabijania zwierząt ( i ze zdobienia ścian fragmentami zwłok ) radziłbym przyrodnikom działać na innym szczeblu,np.w kwestii zaniku siedlisk naturalnych drobnej zwierzyny,zmianom w rolnictwie,itp.
Moglibyście nawet działać na rzecz zniesienia szczepień przeciwko wściekliźnie ( jeśli uważacie że nie zagrozi to zdrowiu ludzi i innych zwierząt ) ale pamiętajmy ze to nie brak wścieklizny lub nie tylko brak wścieklizny powoduje że lisów jest więcej - składają się na to też dobre warunki środowiskowe i dostępność pożywienia ( im większe uprawy,tym więcej gryzoni stanowiących 60-80% pożywienia lisów ),człowiek przyczynił się jeszcze w ten sposób że wybił duże drapieżniki / wilk,ryś i orzeł przedni / czyli jak zwykle - człowiek zawinił a zwierzęta cierpią.



Na łamach pisma Nature naukowcy udowadniają, że z cukru owocowego, fruktozy, można wyprodukować paliwo o niskiej zawartości węgla, które będzie dużo wydajniejsze od etanolu.

Krytycy twierdzą, że korzystanie z biopaliw wywindowałoby ceny żywności. Rolnicy "przestawiliby się" bowiem na uprawę głównie roślin energetycznych, czyli np. kukurydzy czy palm. Na Starym i Nowym Kontynencie rządy uznały natomiast biopaliwa za doskonały sposób ograniczenia emisji dwutlenku węgla i uniezależnienia się od dostaw ropy z krajów arabskich.

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison stwierdzili obecnie, że fruktozę da się przekształcić w dimetylofuran, paliwo o 40% bardziej energetyczne od etanolu, które w dodatku tak łatwo nie paruje. Badacze podkreślają, że fruktozę można uzyskiwać bezpośrednio z owoców lub z glukozy. Fruktoza i glukoza są izomerami strukturalnymi. Oznacza to, że ich wzór sumaryczny jest taki sam (C6H12O6), różnią się natomiast ustawieniem atomów w cząsteczce.

Aby ocenić wpływ nowego biopaliwa na środowisko, trzeba przeprowadzić dalsze badania.

PAP



Jakoś pomysł, że elfowie nie musieli jeść wydaje mi się równie nierealny jak głębokie podziły w ich społeczeństwie Tolkien rzeczywiście stworzył elfów innych niż ludzi, jednak te różnice nie są aż tak drastyczne ( o ile przyjmiemy, że bycie nieśmiertelnym to mała różnica ). Elfowie wyprawiali uczty, na któych podawano mase wyśmienitego jedzenia. Mieliby je robić tylko dla przyjemności samego jedzenia?

Myślę, że skoro istnieli elfowie górnicy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby istnieli elfowie rolnicy. Przecież bycie górnikiem jest jeszcze bardziej męczoce. Górnik codziennie wraca do domu cały czarny i w ogóle wykończony po ciężkiej pracy. A taka uprawa o wiele bardziej kojarzy mi się z elfami. Jako miłośnicy wszelkich istot zielonych... Dlatego też zgadzam się z Aickepem (chociaż może nie będę robić tych wyliczeń )



AGROCENOZA, zespół organizmów roślinnych i zwierzęcych zasiedlających teren o zbliżonych warunkach (np. pola roślin uprawnych, sady) i pozostających w stanie równowagi dynamicznej; stanowi układ troficzny: roślina uprawna agrofag naturalny wróg; aby uzyskać wysokie plonowanie i zachować prawidłowe funkcjonowanie a., rolnictwo wpływa na a. (przez odpowiednią organizację, mechanizację, chemizację) oraz ją przebudowuje (przez stosowanie płodozmianu, zabiegów uprawowych, strukturę upraw).



Tragiczne skutki podnoszącego się poziomu wód jeziora Enriquillo
Setki tysięcy hektarów upraw dotkniętych powodziami spowodowanymi ciągle podnoszącym się poziomem wód Jeziora Enriquillo to jeden z najważniejszym problemów ... dodatkowo mieszkańcom okolic zaczęły zagrażać ... krokodyle.


Nadmierne rozprzestrzenianie się wody powoduje nieobliczalne straty i szkody w rolnictwie, turystyce i zwierzątach gospodarskich ... słona woda zalała ogromne połacie obszarów przeznaczonych na pastwiska zmuszając hodowców mlecznych krów do sprzedaży bydła.

Specjaliści szukają odpowiedzi ... częściowo odpowiedzialnością obarczyli huragany z 2007 roku (Noel, Olga) ... w okolicach jeziora zwiększa się głód i panoszą choroby zakaźne ...


Rząd dominikański zobowiązał się pomóc ... mieszkańcy mają nadzieję, że nie będą to puste obietnice ...

źródło:www.dominicantoday.com






Powierzchnia: 18 270 km²

Liczba ludności: 844 330

Zagęszczenie: 47 osób/km²

PKB: $5.29 mld $

PKB per capita: $6200


Historia

Pierwsi mieszkańcy Fidżi byli przybyszami z południowo-wschodniej Azji na długo przed odkryciem wysp przez Europejczyków w XVII w. Pierwszym Europejczykiem, który tu dotarł był Abel Tasman w 1643. Następnie w 1774 wyspy były badane przez Jamesa Cooka. W 1854 w zachodniej części powstało królestwo. Wyspy stały się brytyjską kolonią w 1874. W latach 1879-1917 nastąpił napływ ludności hinduskiej do pracy na plantacjach. W 1966 Fidżi uzyskało wewnętrzną autonomię w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Niepodległość otrzymały w 1970. Od 1987 Fidżi jest republiką (przedtem głową państwa był monarcha brytyjski). Rządy demokratyczne były przerywane dwoma wojskowymi zamachami. Oba spowodowane były niepokojami między etnicznymi Fidżijczykami a ludnością hinduską stanowiącą większość.

Konstytucja z 1990 zagwarantowała etnicznym Fidżyjczykom kontrolę nad Fidżi, co doprowadziło do emigracji Hindusów. To znów wywołało trudności gospodarcze, ale spowodowało, że Melanezyjczycy stali się większością. Poprawki uchwalone w 1997 uczyniły konstytucję sprawiedliwszą. Wolne i spokojne wybory w 1999 zakończyły się utworzeniem rządu przez Hindusów. Po roku został usunięty przez zamach przeprowadzony przez nacjonalistę George'a Speighta. Demokracja została przywrócona pod koniec 2000, kiedy to został utworzony rząd tymczasowy z premierem Laisenia Qarase, który pozostał na tym stanowisku. W 2006 miał miejsce pucz wojskowy. Po tym wydarzeniu, 8 grudnia 2006 zawieszono członkostwo Fidżi we Wspólnocie Narodów.

Fidżi ma wyjątkowo sprawne siły zbrojne i jest ważnym współpracownikiem ONZ. Bierze udział w misjach pokojowych w różnych częściach świata.


Gospodarka

Fidżi jest bogate w lasy i zasobne w ryby. Ma jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarek Pacyfiku. Głównym źródłem dochodu jest turystyka (ważne źródło dewiz) i rolnictwo. Uprawa trzciny cukrowej i produkcja cukru (1/3 dochodu), tytoniu, palmy kokosowej i innych miejscowo jadalnych korzeni. Wydobycie złota, połów ryb.

Grupy etniczne:

Fidżyjczycy - 51%

Hindusi - 43,7%

Religie:

Fidżyjczycy - chrześcijanie 97,2%

Hindusi - hinduiści 75%, muzułmanie 16% tutajpoczkategori



Zobacz: Poprzedni | Wszystkie | Następny Bytów. W mieście jest coraz mniej drzew, a pod topór mogą pójść kolejne
dziś
W Bytowie i okolicy jest coraz mniej zieleni. Pod topór idą duże drzewa: dęby, sosny, brzozy czy topole. W tym roku wycięto ponad 3 tysiące drzew, a na rozpatrzenie czeka 30 kolejnych wniosków. Każdy to kolejnych kilka drzew.
- W tym roku wydaliśmy 105 decyzji - mówi Marcin Chac, pracownik Wydziału Spraw Rolnych i Inżynierii Gminnej Urzędu Miejskiego w Bytowie. - Głównie są to prośby rolników, którzy na swoich nieużytkach chcą wznowić uprawy. Przeważnie są to drzewa z nalotu, tak zwane samosiejki. Staramy się zachować drzewa szlachetne: dęby i buki. Zezwalamy na wycinkę brzóz, topól lub olch.
- To straszne co się w tym mieście dzieje - skarży się jeden z mieszkańców Bytowa. - Specjalnie przeprowadziłem się do Bytowa, ze względu na wielkość zieleni, jaka w tym mieście była. Teraz staje się betonową pustynią.
- W Bytowie na wycinkę drzew zezwalamy poza użytkami zielonymi w pasach drogowych, na cmentarzach - dodaje Marcin Chac. - Głównie są to topole Staramy się, aby drzew nie wycinano w okresie lęgowym ptaków. Budki lęgowe na drzewach przeznaczonych do wycinki muszą zostać przeniesione na inne.
W tym roku najwięcej drzew zostało usuniętych w linii brzegowej jeziora Jeleń - w sumie 556 sztuk.
Teoretycznie w miejsce tych wycinanych powinny być posadzone nowe. W tym roku w gminie posadzono jednak tylko około 1500 drzew i krzewów.
Brakuje głównie drzew szlachetnych. W Bytowie rośnie tylko 5 wiązów. W mieście jest ulica Brzozowa, która ma nazwę pochodzącą od rosnącej wzdłuż niej drzew. Może warto kolejną aleję obsadzić drzewami?

REKLAMA
Iskierka nadziei
Pojawiła się szansa na ocalenie trzech dębów na wzgórzu zamkowym. Są one przeznaczone do wycinki ze względu na zły stan. Być może uda się je jednak uratować. Oceni to jednak dendrolog, a sama operacja może być kosztowna

LL - Dziennik Bałtycki



źródło Wolne Media


Komisja Europejska zatwierdziła właśnie uprawy genetycznie zmodyfikowanych roślin uprawnych w Unii Europejskiej po raz pierwszy od 12 lat.

Komisja zignorowała 60% Europejczyków, którzy uważają, że musimy sprawdzić fakty zanim dopuścimy uprawy żywności, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska.

Nowa inicjatywa pozwala na zebranie głosu 1 miliona obywateli UE, by wystąpić oficjalnie z inicjatywą prawną do Komisji Europejskiej.

Zbudujmy MILION głosów na zakaz żywności genetycznie modyfikowanej, zostaną one przekazane do Przewodniczącego Barroso z Komisji Europejskiej. Zarejestruj się i podpisz petycję:

Wejdź TUTAJ, zarejestruj się i podpisz petycję.

Konsumenci, zdrowia publicznego, przedstawiciele ochrony środowiska i grup rolników długo demonstrowali przeciw kilku międzynarodowym firmom GM posiadających taki znaczny wpływ na rolnictwo europejskie. Obawy dotyczące uprawy roślin GM to: zanieczyszczenie upraw ekologicznych i ochrony środowiska, ich wpływ na klimat ze względu na nadmierne zapotrzebowanie na pestycydy, zanikanie różnorodności biologicznej i rolnictwa lokalnego i działania żywności modyfikowanej genetycznie na zdrowie publiczne.

Państwa członkowskie UE wyraziły zdecydowany sprzeciw w ubiegłym tygodniu w sprawie decyzji o zatwierdzeniu ziemniaka BASF i kukurydzy Monsanto – Włochy i Austria są przeciwne , a Francja zapowiedziała, że zwróci się o dodatkowe badania naukowe.

Nadal nie ma porozumienia w sprawie długoterminowych skutków wpływu roślin genetycznie zmodyfikowanych. Przemysł GM, z ich zysków realizuje projektu i finansuje badania naukowe oraz wpływa na publiczne otoczenie regulacyjne . Dlatego też obywatele europejscy domagają się niezależnych badań, testów i ostrożności przed upraw GMO na naszej ziemi.

Teraz, “European Citizens ‘Initiative” daje 1 milion obywateli UE możliwość przedstawienia propozycji w zakresie polityki Komisji Europejskiej i daje nam niepowtarzalną szansę zagłuszyć wpływ lobbystów.

Opublikował: Adam Janił


PETYCJA

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.