aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
Do wszystkich odwiedzających. Na pewno kazdy z Was ma jakieś roślinki pływające w akwariach i mógłby krótko o nich opowiedzieć i pokazać jakieś zdjęcia. Tworząc ten temat, choć w sieci jest ich dużo mam nadzieje że wielu akwarystą i nie tylko pomoże w identyfikacji nie zawsze znanych roślin posiadanych we własnym akwarium. i to właśnie dzięki Wam
To, że najczęściej stosowane są tła o takim, a nie innym kolorze nie jest żadną regułą. Wynika to poprostu stąd, że dany rodzaj akwarii najlepiej wygląda np. z tłem niebieskim. Jeżeli zakładam holendra i założe tło różowe, to nikt nie ma prawa mi powiedzieć, że nie jest to holender, bo ma różowe tło. Ogólna zasada jest taka, że tło musi kontrastować z roślinnością i nie może się z nią "zlewać", aby rośliny były jak najlepiej wyeksponowane.
W ogóle z holendrami to jest trochę inna sprawa, mówię o prawdziwych holędrach, a nie o roślinnych, które autorzy nazywają holendrami, co ostatnio jest mocno modne , otuż tak jak powiedziałeś tam jest bardzo wiele reguł, zasad, kryteriów itp. Autor tego postu pisał o akwa japońskim, które w sumie też podlegają różnym zasadom, jednak tło nie jest tutaj tak istotne.
Mówiąc, że w żadnym typie akwarium...... trochę uogólniłem i pominełem holendry, które są bardzo specyficznym typem zbiorników. Jednak nie uważam, abym powiedział coś błędnego, tylko może w trochę nieodpowiedni sposób uogulniłem. Jednak tak jak pisałem akwa z tłem w każdym kolorze też może być holendrem, jednak napewno dostanie niższe noty.
Wy się nadal sprzeczacie, a ja znalazłam w swoich zasobach artykuł o ocpie z "Akwarium" z 2001r., gdzie wypowiada się na ten temat gość, który hoduje neony od 40 lat. Najciekawsze jest to, że w akwariach występuje wiele szczepów kulorzęska i niektóre z nich uodporniły się na temperaturę i popularne leki. Co by Was oświecić i pogodzić, a przede wszystkim zamknąć temat (bo to jakby płacz nad rozlanym mlekiem- przeżył tylko 1 neon) dodam, że zieleń malachitowa uważana jest za środek, który może szkodzić rybom, ale jest szybko neutralizowana przez rośliny i jest środkiem najbardziej skutecznym. Błękit może być szkodliwy dla kąsaczowatych niestety, a sól źle wpływa na kiryski i zbrojniki. Wspominają też, że temp.27 nie należy przekraczać przy leczeniu środkami chemicznymi bo w wyższej pasożyt przestaje się rozwijać. Dodatkowo w temp 27 potrzebuje do rozwoju tylko parę godzin. Istnieje też metoda leczenia przez podniesienie temperatury (dla ryb, które to wytrzymają) i to do 33 stopni- po zniknięciu kropek 2-3 dni jeszcze i wracamy do optymalnej dla gatunku. Żeby się nie wymądrzać dodam tylko, że już w 28-29 cysty kulorzęska nie pękają więc rozwój ustaje, ale skubaniec może o sobie dać znać przy osłabieniu kondycji ryb bo pewnie ma jakieś formy przetrwalnikowe.
Glonojad glonojadowy nierówny - ludziska nazywaja tak różne ryby. Niektóre są spokojne, a inne faktycznie potrafią dossać się do rybki. Ale ludzie, nie straszcie kolegi, złote rybki to nie ospałe paletki. Nie śmigają jak pyszczaki ale jednak są ruchliwe. glonojady się wgryzaja w te nieruchawe i o sporej powierzchni. Chyba, ze ktoś widział zbrojmika przyssanego do welona (żywego, a przynajmniej nie zdychającego) to się spierać nie będę.
Zresztą w 25 duży zbrojnik się nie zmieści, a młode, nawet syjamskie jednak wolą rośliny. Zawsze wystarczy raz na parę dni sypnąć trochę dowolnego pożywienia jak jest ciemno. Ale jak jest całkiem ciemno np przy akwarium zasłoniętym kocem. Welony pójdą spać a zbrojniki po ciemku żerują. Najedzą się spokojnie i nie będą bruździć.
Ale to przy okazji - nie wierzę w dorosłego zbrojnika syjamskiego w 25 l. Chociaż ludziska są pomysłowi
Po pierwsze:
Twoje rośliny to Nurzaniec i Kabomba - uważane w akwariach roślinnych za chwast, który rośnie bez specjalnych warunków, bez oświetlenia i nawozów.. Masz niewymagające rośliny i nie ma się czym szczycić i cieszyć, że tak rosną..
Po drugie:
Wiem, że pijesz do mojego zbiornika - więc jeśli miałbyś te odmiany roślin, które są w moim zbiorniku nie urosły by Ci wcale, to nie rośliny ze zwykłego "stawiku"..
Po trzecie:
Jeśli dla Ciebie Mikro i Makro elementy jako nawóz są dopingiem to jeszcze malutko wiesz mimo Twojego wielkiego stażu w akwarystyce..
Po czwarte:
Akwarium jest po to by hodować ryby i by się dobrze czuły w zbiorniku, ale także po to by ładnie wyglądało i zdobiło nasze pokoje.. Przykro mi, że tak mówisz i negujesz moje akwarium, może jednak nie potrafię stworzyć ładnego zbiornika i zostanę dekoratorem wnętrz bo według Ciebie akwaria muszą właśnie wyglądać tak jak to, które nam pokazałeś, a osoba która stworzy coś ciekawszego niż tylko "takie coś" powinna skończyć z akwarystyką..
Wiem wiem - zaraz nam powiesz, że najważniejsze są ryby - stała wymówka..
Parę słów na temat mojego nowego zbiornika.
- akwarium 160 litrów otwarte, (100x40x40)
- oświetlenie -> belka oświetleniowa Hagen Glo 2x39W dwie świetlówki T5 Sylvania Aquastar 10000K,
- podłoże -> 2 cm ziemi ogrodowej oczywiście z odstępami od szyb (glony) oddzielone żwirkiem, na to JBL Manado 6cm
- filtracja -> filtr zewnetrzny Eheim 2012 , z czasem filtr wewnetrzny firmy Eheim
- grzałka -> Eheim Jager 125W
- rośliny ->
1.Rotala rotundifolia (Rotala okrągłolistna)
2. Rotala sp. 'Green'
3. Myriophyllum tuberculatum - Wywłócznik rdzawy
4. Hygrophila difformis
5. Blyksa japonica
6. Bacopa
7. Hemianthus micranthemoides
8. Mech Taiwan
9. Mech spiky Moss
10. Lomariopsis lineate
11. Heteranthera zosterifolia
12. Cabomba caroliniana
13. Wąkrotka białogłowa (Hydrocotyle leucocephala)
14. Vallisneria Spiralis Nurzaniec
15. Hygrophila Polysperma
Na pare dni zamontowalem drugi filtr wewnetrzny, poniewaz obecnie nie posiadam filtra zewnetrznego. Na zdjęciu widoczna jest również deseczka, która będzie przez około miesiąc czasu przytrzymywala korzen, ponieważ ja na razie wyplywa
Chciałbym się dowiedziec po jakim czasie wode się wykrystalizuje ?
FOTKI http://s842.photobucket.com/albums/zz350/zimex101/
Mam akwarium 120 l w którym sa ramirezy . lecz chciałbym im zrobić własny zbiornik poniewaz tam sie za dobrze nie czuja . i teraz takie pytanko mam zbiornik 20 l czy jest mozliwoś mieszkania tam 1 pary ramirezek o wielkości ok 3 cm ???? I czy moglibyście mi zaproponować jakie tam rosliny ???
Hmn... nie jestem bardzo doświadczona, ale coś tu mogę powiedzieć =)
Musisz dokupić jeszcze pare roślinek, nie podam Ci gatunków jakie bym proponowała, bo się nie znam =)
Gupiki potrzebują miejscami troszkę buszu (pewnie te rośliny co masz z czasem się rozrosną, ale zawsze to ładniej wygląda), ale i wymagają także miejsca do pływania. Poza tym możesz sobie kupić jakiegoś korzenia i obsadzić go mchem =)
Reszta chyba w porządku, trochę więcej roślinek, a będzie to naprawdę ładne akwarium =D
Pozdrawiam!
hmmm... powiedzmy że akwarium twoje odbiega od mojego ideału
żwirek do wymiany, nie spełnia tam żadnych funkcji poza kolorystyczną
skałki to wapienie, podnoszą Ph, więc szkodzą
zameczek to sprawa gustu, osobiście bym wymienił na jakiegoś kokosa albo korzenie
widzę mało roślin, to źle, muszą być i to sporo, pełnią bardzo ważną rolę w akwarium
tak jak rośliny lądowe produkują tlen, pobierają azot i inne związki, no i ładnie wyglądają
akwaria z ładnym gąszczem to piękny widok
zakładam że oświetlenie masz standardowe z pokrywy, więc nie za duże
zrób tak:
1 - kup tetra complete substrate, małe opakowanie wystarczy
2 - wyciągnij stary żwir
3 - na dnie rozsyp warstwę TCS o grubości około 1-2 cm
4 - przykryj warstwą około 3 cm żwirku, najlepiej wygląda ciemny
teraz możesz posadzić roślinki, proponuję łatwe w utrzymaniu trawki, moczarki, anubiasy, mchy, zwartki
fototapeta, podobnie jak zameczek, inni lubią, ja nie, wymieniłbym na jednolite czarne
rybki, tu też jest nie najlepiej...
2 zalobnice - to ryba stadna, minimum 8 sztuk
3 miedziaki - podobnie jak wyżej
3 dwuplamki - nie wiem co to? gurami?
6 gupikow - ok
1 glonojad - za duży rośnie do twojego akwarium, pozbądź się go (oddaj)
1 bojownik - miedziki i żałobniczki będąpodgryzały jego weloniaste płetwy
2 mieczyki - za duże podobnie jak glonojad
musisz zdecydować się na inne rybki
Takie pytanie w rozmowie z Mariuszem usłyszałem, że jak mieszkam 50km od akwarium to nie mam szans na holendra bo co dziennie trzeba umoczyć się po pachy i odcinać odrosty, przesadzać rośliny. Przycinki codziennie nie robimy, ale zdarza się częściej niż co tydzień.
Potrzebujesz samca i 2 samice. Akwarium około 40 litrów i rośliny. Wystarczy mech jawajski.
Pamiętaj abyś dobrał ryby z różnych źródeł, to pozwoli na uzyskanie zdrowego narybku. Temperatura 26 stopni wystarczy.
Kiedy gupiki zaczną się mnożyć, to nie nadążysz z liczeniem.
Jeśli nie masz pewnego źródła zbycia dla młodych, to sobie daruj hodowlę tych rybek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl