Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

to cytat z wiki:

"Rośliny (Archaeplastida Adl i in. 2005, dawne nazwy naukowe: Vegetabilia, Plantae, Phytobionta, Plastida, Primoplantae) – eukariotyczne i samożywne organizmy, wykorzystujące energię słoneczną za sprawą barwników asymilacyjnych (zdarzają się wśród roślin także organizmy cudzożywne, saprofityczne i pasożytnicze, ale mają one charakter wtórny). Rośliny zbudowane są z komórek, tworzących u roślin wyżej uorganizowanych tkanki i organy. Umożliwiają one im oddychanie, odżywianie, wzrost i rozwój. Proces fotosyntezy prowadzą dzięki chloroplastom zawierającym chlorofil a i pochodzącym z endosymbiozy sinic. Produktem zapasowym jest skrobia. Posiadają sztywną, zwykle celulozową ścianę komórkową. Rośliny cechują się także zdolnością do nieprzerwanego wzrostu za sprawą tkanek twórczych mających stałą zdolność do podziału komórek. Zazwyczaj są trwale przytwierdzone do podłoża. Ewolucja spowodowała ogromne zróżnicowanie form ich budowy oraz przystosowanie do różnorodnych warunków środowiskowych panujących na Ziemi."


No to jak są w morskim rośliny czy nie????



" />
">w gruncie rzeczy to nie wiadomo dokladnie czym jest swiatlo. wiadomo jedynie w jaki sposob sie ono zachowuje w roznych sytuacjach a to jeszcze nie wyjasnia czy swiatlo to czasteczki czy jednak fale.

Za Encyklopedią PWN - "promieniowanie elektromagnetyczne [teoria Maxwella] wywołujące u ludzi wrażenie świetlne (...) zależnie od rodzaju oddziaływań wykazuje naturę falową lub korpuskularną (fotonową)(...)."
Wydaje mi się, że jednak wiemy... Może nie najlepsze analogia, ale jeśli spojrzysz na tę samo kartkę z góry, to masz prostokąt, a z boku - odcinek. A to ta sama kartka.



"> slyszalem o jakims tam fizyku ktory tlumaczyl wszystkie znane zjawiska i experymenty przyjmujac ze swiatlo to fala, wiec czemu nadal brany jest pod uwage ten dualizm swiatla?

Bo są też "fizycy", którzy twierdzą, że Ziemia jest płaska. Albo jak Newton, który mówił, że światło to strumień fotonów, żyli dawno temu.

Trochę poważniej - jeśli jest model związany z dualizmem, który jest pozytywnie weryfikowany doświadczalnie, to jest on używany.
Gdyby ten fizyk, o którym piszesz, wymyślił model i eksperymenty (przeprowadzone także przez innych), które potwierdzają jego pomysł, to byłby pod uwagę brany jego opis. Jednak nie wydaje mi się, że taki fizyk istnieje.


"> czyli w ten sam sposób moge przyjac ze pies jest zwierzeciem lub roslina w zaleznosci jak sie zachowuje
Hmm - jeśli definicja rośliny i zwierzęcia opierała się na zachowaniu... np. zwierzę to organizm cudzożywny, roślina jest samożywna.



Uczeń przeniesiony karnie do naszej klasy nie zna odpowiedzi na pytanie nauczyciela.
N: - Kiedyś dorośniesz, pójdziesz na studia - w co wątpię, chyba że płatne.

Michał kłóci się z nauczycielką matematyki.
M: - A może być tak, że prosta przecina okrąg w trzech miejscach?
N: - Nie!
M: - Jak to nie?
N: - No, proszę, narysuj mi prostą, która przetnie okrąg w trzech miejscach.
M: - ... a może być prosta łamana?

Biologia
Artur przeszkadza nauczycielce.
N: - Dobrze się bawisz?
A: - Nie.

Nauczycielka tłumaczy rozwój rośliny z nasiona. Podsumowuje:
N: - No, więc na początku amciu amciu jest cudzożywne!

Od tego roku szkolnego do naszej klasy chodzi nowy uczeń, Czarek.
C: - <odpowiada na pytanie>
N: - Bardzo dobrze, nowy nabytku!

Na chemii nauczycielka tłumaczy nam coś, bodajże jak pisać jakieś równanie (chyba rozpad kwasu, ale pewności nie mam).
N: - ...wyciągnijcie z tego wzoru wodę. Co zostaje?
Uczeń: - Dziura w kartce.

Religię mamy we środy i czwartki. Była środa. Ksiądz kogoś przepytuje, klasa przeszkadza.
Ks: - Ale słuchajcie, bo z pewnością to pytanie może się powtórzyć jutro chyba.



Proszę i życzę owocnej nauki ;]

1. Funkcjonalne układy tkankowe i zasady ich działania – układ okrywający, wzmacniający, przewodzący, wydzielniczy. Tkanki budujące układy, funkcja (Hejnowicz „Anatomia i histogeneza roślin naczyniowych; Szweykowscy „Botanika” I.T.).

2. Formy ekologiczne roślin – hydrofity, higrofity, kserofity, epifity, pnącza, rośliny mięsożerne, r. cudzożywne - cechy charakterystyczne (Podbielkowski „Przystosowania roślin do środowiska”; Szweykowscy „Botanika” I T.).


3.Morfologia roślin, przegląd rodzin; Wybrane zagadnienia taksonomii roślin – budowa kwiatu, wybrane rodziny; organizm roślinny jako Âźródło informacji taksonomicznej (Szweykowscy „Botanika” I T., „Systematyka” II T.; Clive Stace „Taksonomia roślin”).

4. Budowa komórki roślinnej – organelle, budowa i funkcja (WoÂźny, Michejda, Ratajczak „Podstawy biologii komórki roślinnej”; Szweykowscy „Botanika” I T.).

5. Rośliny użytkowe – przykłady roślin, związki chemiczne, wykorzystanie/zastosowanie; poliploidy (Szweykowscy „Słownik botaniczny”; Rogalska, Małuszyńska, Olszewska „Podstawy cytogenetyki roślin”).

6. Porosty – budowa, funkcja; mikoryza – typy mikoryzy, znaczenie dla roślin (Hejnowicz „Anatomia i histogeneza roślin naczyniowych”).

7. Mikroskopy, techniki badania roślin (Kurczyńska, Borowska-Wykręt „Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej”).



" />Hm...musiałbym poszukac, miałem kiedys dużo notatek(kserówek) jak studiowłem. Sporo książek od fizjologi roślin, ale rozdałem:(

"Fotosynteza ma ogromne znaczenie w przyrodzie, ponieważ dzięki niej powstaje materia organiczna, wykorzystywana także przez organizmy cudzożywne czyli te, które nie umieją sobie same wyprodukować pożywienia."



" />Bo przeciez ptaki to bezposredni potomkowie gadów drapieżnych-teropodów, czyż nie Schnappi, ty jesteś tu specjalista od gadzioli.

Kolejna prawda o taksonomi i ewolucji biologicznej: grzyby sa bliżej spokrewnione z zwierzetami niż z roślinami, ponieważ są cudzożywne(tak jak zwierzęta). Zywią sie martwa materią organiczną.

Stawonogi to nie potomkie pierścienic ale nicieni. Segmentacja ciała u obu typów jest spowodowana ewolucją równoległą tych typów. Pierścienice także pochodzą od nicieni (np. coś takiego jak glista ludzka)



" />Dorzucę jeszcze gnieźnika leśnego inaczej zwanego gnidoszem leśnym. Jako ciekawostkę dodam, że jest przedstawicielem nielicznej grupy cudzożywnych roślin bezzieleniowych, jest rośliną wieloletnią, ale przez większą część roku jest ukryta pod ziemią. Jedynie w okresie kwitnienia wypuszcza nadziemne pędy, które obumierają po wydaniu nasion. Jest saprofitem, który substancje odżywcze konieczne do wzrostu czerpie ze szczątków organicznych w glebie dzięki symbiozie z grzybami, których strzępki przerastają roślinę, ale o tym pewnie wszyscy wiecie
A i jeszcze siódmaczek leśny. Fotki z rezerwatu Pazurek.



" />Eugleniny, klejnotki (Euglenophyta, Euglenida) - grupa glonów ze względów morfologicznych włączanych do wiciowców, jedna z najstarszych linii ewolucyjnych eukariontów. Są to organizmy głównie słodkowodne, w większości wolnożyjące. Charakterystyczne dla ich budowy są dwie wici, plamka oczna i plastydy, w których znajduje się chlorofil a i b. Prawdopodobnie powstały na drodze wtórnej endosymbiozy. Najbliżej spokrewnione są z niektórymi grupami heterotroficznych pierwotniaków, z którymi tworzą supergrupę Excavata. Mogą być miksotrofami.

To jedna z najbardziej zagadkowych grup organizmów samożywnych. Z łatwością przechodzą one na heterotroficzny tryb życia (saprofityzm) i mogą pojawiać się w licznych formach pasożytniczych. Niektórzy przedstawiciele euglenin żyją w drobnych zwierzętach wodnych jako zoochlorelle. Spotkać je można np. w jajach i larwach widłonogów. Niezwykła biologia klejnotek sprawia, że od dawna sa one obiektem eksperymentów badawczych.

Do gromady Euglenophyta - Eugleniny, Klejnotki należy interesująca z badawczego punktu widzenia Euglena gracilis, jest ona tak interesująca ze względu na łatwość przechodzenia z samożywnego (autotroficznego) trybu życia na cudzożywność.

Klejnotki nie mają ścian komórkowych, ciało ochrania jedynie błona komórkowa, często gruba, przeważnie bogato rzeźbiona o nazwie pellikula. Zależnie od jej grubości komórki mogą lub nie zmieniać swój kształt. Eugleny poruszają się za pomocą wici. Przeważnie występują dwie wici, przy czym jedna jest zwykle dużo krótsza. Dłuższa opatrzona jest jednostronnie mastygonemami - delikatnymi, rurkowatymi włoskami. Wici tkwią w wyraźnym zagłębieniu - gardzieli, krótsza wić zwykle jest w niej całokowicie schowana. Do gardzieli uchodzą wodniczki tętniące.

Jako organizmy fotosyntetyzujące zawierają barwniki asymilacyjne: chlorofil a i b (tak jak rośliny!) oraz karoteny. Materiałem zapasowym jest wielocukier paramylon, występujący w postaci kształtnych ziaren.

Klejnotki rozmnażają się przez podział podłużny komórki.




no to masz przykładowy odnośnik..

Sorryy ale ja tu poszczególnie wyodrebnionych gatunków nie wiedze....
Jak np euglena zielona czy jak to leciało xD
To jest CHARAKTERYSTYKA tego typu...



" />no wiec:
jakie sa przykłady roślin cudzożywnych??
wiem że to głupie ale na serio nie moge nic znalezc

[ Dodano: Sro 17 Gru, 2008 ]
no oczywiście oprócz muchołówki




ja bym niezgodnie z klasyfikacją roslin nazwała go grzybem

grzyby są cudzożywne...to taczej pasuje do ciebie Melu...



" />koledzy,szukam i szukam i nic nie mogę znależć. Moze wy cos macie na taki temat?Znaczenie fotosyntezy dla zycia organizmów cudzożywnych.

załamka a na sobotę muze napisać prace



Nastrój: Dobry
Co robisz : Szukam ... znaczenie fotosyntezy dla organizmów cudzożywnych i roślin
O czym Myślisz : O... Biologi
Czego słuchasz ; Nic



" />Jak przetrwać koniec świata?



Na ekrany naszych kin systematycznie trafiają filmy katastroficzne, przedstawiające koniec świata. Oczywiście jak to bywa w hollywoodzkich superprodukcjach, kilku osobnikom zawsze udaje się przetrwać apokalipsę, co daje nową nadzieję na przywrócenie normalności na Ziemi. Takie obrazy budzą zwykle rozbawienie. Jednak jak się okazuje, coś jest na rzeczy. Niezawodni jak zwykle naukowcy, testują bowiem różne metody wyjścia z opresji, na wypadek wystąpienia apokalipsy. Najnowsze eksperymenty związane są z poszukiwaniem metod przetrwania, gdy na Ziemi zabraknie światła słonecznego.

Naukowcom z brytyjskiego Open University's Centre for Earth, Planetary, Space and Astronomical Research zależało jednak nie tylko na zbadaniu możliwości przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach, ale również na sprawdzeniu, w jaki sposób niektóre organizmy przetrwają okres tzw. ‟katastrofalnej ciemności”. Podczas eksperymentu wykorzystano próbki mikroorganizmów słodkowodnych oraz morskich. Wszystkie one zostały umieszczone w całkowitej ciemności na okres sześciu miesięcy. Jak poinformował serwis ‟New Scientist”, wśród organizmów, które zostały poddane testom, znalazły się fotoautotrofy – organizmy, które zdobywają pożywienie na drodze fotosyntezy.

Podczas eksperymentu okazało się, że większość organizmów fotoautotroficznych, mimo usilnych walk o przetrwanie – obumarła. Niektórym udało się jednak przeżyć w stanie uśpienia i zaraz po przywróceniu światła wracały do normalnego funkcjonowania.

Tymczasem miksotrofy – organizmy odżywiające się w zależności od panujących warunków, jak samożywne albo cudzożywne, radziły sobie w ciemnościach doskonale. Nie tylko same znakomicie sobie poczynały, ale także wspierały swoich towarzyszy niedoli. Miksotrofy przetrwały pobierając pożywienie od martwych osobników i z roślin, a także odpowiednio gospodarując składnikami odżywczymi.

Naukowcy nie mają wątpliwości – wyniki badań jednoznacznie pokazały, że wystąpienie ery ciemności w żadnym wypadku nie musi oznaczać zagłady organizmów zaliczających się do fotoautotrofów.

Teraz pozostaje nam czekać na kolejne badania, które powinny pokazać, w jaki sposób zdobytą wiedzę będzie można przełożyć na konkretne działania podczas wystąpienia katastrofy, która odetnie nam dostęp do światła słonecznego.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.