Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

Domyślnie Rekordy guinessa: ciekawe rekordy
Najcięższy człowiek
ważył 635 kg

Najdłużej żyła pewna Japonka - 120 lat i 237 dni

Najwyższa temperatura naturalna zmierzona została w Libii 58 stopni Celsjusza. Najniższą zanotowaną jest -89,2 - na Antarktydzie

Najwyższa osiągnięta przez człowieka temperatura wynosiła ok. 400 mln stopni - podczas wybuchu bomby jądrowej.

Najwyższy dźwięk wydał najprawdopodobniej kryształ szafiru uderzony promieniem lasera. Było to ok. 60 GHz. Było to ‘A’ 28-kreślne.

Najgłośniejszy dźwięk miał najprawdopodobniej 210 decybeli i był słyszalny z odległości 60 km. Był to odgłos startującej rakiety Saturn 5.

Najwyższa wysokość na jaką wskoczył pies to 2.85m. Dokonał tego pies rasy border colie wskakując na ułożone jedna na drugiej opony.

W każdej sekundzie przez cm2 powierzchni naszego ciała przelatuje 10 000 000 000 neutrin słonecznych. Raz na 8 godzin jedna z tych cząstezek zderza się z cząsteczką naszgo ciała


Najmniejszym mięśniem człowieka jest mięsień zawiadujący strzemiączkiem i kosteczką słuchową mierzący 0,127 cm

Najczęściej mówionym językiem świata jest … mandaryński.

Najwyższy naród (najwyższa średnia wzrostu) to plemię Tutsi zamieszkujące w Burundi i Rwandzie.

Biblia została przetłumaczona na 2.233 języki.

Najstarszymi roślinami na ziemi są paprocie. Najmniejsza ma ok. 5 cm, największa - drzewiasta 20 m. Istnieją także paprocie pnące i pasożytnicze.

Największy dzwon świata waży 196 ton. Nigdy nie był użyty.



Rosiczka (Drosera L.)– rodzaj roślin owadożernych, obejmujący ok. 150 gatunków. Występuje na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. Wiele gatunków znanych jest z południa Afryki, z Australii i Ameryki Południowej.
Rodzina rosiczkowate (Droseraceae Salisb.)
W Polsce wystepują gatunki:
rosiczka okrągłolistna (D. rotundifolia L.)
rosiczka długolistna (D. anglica Huds.)
rosiczka pośrednia (D. intermedia Hayne)
rosiczka owalna (D. x obovata Mert. & W. D. J. Koch) - (naturalna hybryda rosiczki okrągłolistnej i długolistnej)
Rosiczki rosną na różnych glebach, w większości kwaśnych, piaszczystych, kamienistych i bagiennych. Owadożerność rekompensuje braki składników odżywczych w ubogich glebach - w szczególności przyswajalnego azotu.. Wabią swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, które są wydzielane na szczytach – czułkach porastających powierzchnie liści. Dzięki zawartości barwników antocyjanowych mają one czerwonawy kolor zwiększający ich atrakcyjność.


Autor:Becik


Autor:Becik



Bawełna (Gossypium) - rodzaj krzewów (uważanych za rośliny jednoroczne ze względu na uprawę tylko w pierwszym roku życia) z rodziny ślazowatych obejmujący od 4 do niemal 70 gatunków (w zależności od podziału taksonomicznego), które w stanie dzikim wystepują na słabo nawodnionych obszarach wszystkich kontynentów poza Australią i Antarktydą.

To znalazłam w encyklopedii. Nie wim jak mam rozumieć tą jej jednoroczność. Może chodzi oto że na polach uprawnych rośnie tylko rok bo potem nie ma z niej dużego plonu. Jeśli to krzew tak jak napisali to powinna być wieloletnia. Ja już sama nie wiem jaka ona jest. Ale jedno jest pewne z herbatą to ona ma tyle wspólnego co z kawą.



Cała radioaktywna zabawka ponoć się rozgrzała (rdzeń reaktora) i popłynęła w dół.. Naturalna promieniotwórczość Uranu jest naprawdę mała i pochodzi prawie wyłącznie od U-235, znając ruskie reaktory Uran nie był mocno wzbogacany.. Parę lat temu była tam wycieczka jak dobrze pamiętam z udziałem fizyków UJ. No i ogólnie się by się zgodzili z Wami.
Dworzec w Londynie ma chyba największą naturalną radioaktywność (wydobywający się spod skorupy radon gromadzi się, ilości są śmiesznie małe, ale zawsze to coś :D) spośród terenów osad ludzkich. Na razie do Czarnobyla Nikt nie wejdzie bo nie wiadomo co tak naprawdę spoczywa na dnie i na ile jest stabilne :).

Efekt cieplarniany istnieje i co do tego nie ma żadnych wątpliwości - dyskusyjna jest jedynie Jego faktyczna siła. Para wodna nie jest tak niebezpieczna jak metan i jak sądzę nie jest wcale bardziej niebezpieczna od CO2 (Co2 się nie skrapla.. Rośliny przerabiają mniej CO2 niż My produkujemy). Równowaga cieplarniana Ziemi jest dość krucha, cyklicznie występują zlodowacenia i interglacjały jednak długości jednych i drugich jak i temperatury wcale nie są równe (35 milionów lat temu w czasie interglacjału lodowiec ostał się tylko na małym fragmencie zachodniej Antarktydy). Wenus dla porównania ma znacznie mniej wody, a efekt cieplarniany Tam taki, że głowa mała. Cieplej niż na Merkurym mimo, że Wenus jest znacznie dalej od Słońca.



Cytat:
Potop ? Nie ma żadnych dowodów świadczących o tej katastrofie. A na 100% musiały by być gdyby tak ogromna katastrofa by się przydarzyła. Jest wiele dowodów, a mówi się o tym nie tylko w Biblii. Potopów w historii ludzkości było już parę. Nie chce mi się szperać po książce więc nie zasypię argumentami, ale jedenastego tysiąclecia p.n.e. na całym świecie wymarło nagle mnóstwo dużych ssaków (mamuty i inne zwierzęta żyjące na Syberii i Alasce, jak również zwierzęta morskie sprasowane z ogromną siłą - powódź?), z tego okresu także pochodzą zachowane w lodach Antarktydy rośliny i drzewa lasów subtropikalnych (przebiegunowanie?). Takie rzeczy się dzieją, to fakt. Pytanie kiedy. Fakt faktem, że jak dotąd Homo sapiens przeżył od kilku, do kilkunastu takich kataklizmów.



Dziura ozonowa ponad Himalajami

Dziura ozonowa, która właśnie tworzy się ponad Wyżyną Tybetańską oraz Himalajami może osiągnąć wielkość
2,5 mln kilometrów kwadratowych...
http://img129.imageshack.us/img129/2752/himalaje4ht.jpg
Himalaje pozostaną całkowicie niedostępne

Chińscy naukowcy ostrzegają, że Wyżyną Tybetańską u stóp Himalajów może wytworzyć się olbrzymia dziura ozonowa wielka na 2,5 miliona kilometrów kwadratowych. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu China's Scientific Report, w atmosferze ponad regionem notuje się z roku na rok coraz mniejszą ilość ozonu, co może być wstępem do powstawania dziury ozonowej na wielką skalę. Dziura nie pojawi się z dnia na dzień, ale dalsze emitowanie do atmosfery bardzo groźnych gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla, może spowodować, że rozszerzenie się dziury ozonowej nad Himalajami będzie tak samo gwałtowne, jak jeszcze 20 lat temu ponad biegunami ziemskimi. Jak wiemy w ostatnich latach dziura nad terenami polarnymi zaczęła się zmniejszać, ale we wrześniu ubiegłego roku tendencja ta została zachwiana. Dziura ozonowa ponad Antarktydą miała aż 24 miliony kilometrów kwadratowych, a więc była zdecydowanie większa od wartości średniej wieloletniej. Powinniśmy pamiętać, że bez warstwy ozonowej zniszczeniu uległoby DNA roślin, zwierząt i ludzi, każdemu groziłby rak skóry. Himalaje to region niezwykłych zmian pogody, a promieniowanie ultrafioletowe jest na dużych wysokościach bardzo wysokie. Pojawienie się wielkiej dziury ozonowej sprawiłoby, że region ten musiałby zostać wyludniony na zawsze. Źródło: Twoja Pogoda. (Dodane: 06.05 / 00:15)



► Guano to pokłady odchodów i martwych ptaków morskich (głównie kormoranów, pelikanów i głuptaków), żyjących głównie na wyspach Chile, Peru i Antarktyki.

Słowo "guano" pochodzi od Quichua z języka cywilizacji Inków i oznacza odchody morskich ptaków. Przez wieki, na wybrzeżach Peru rolnicy nawozili swoje uprawy żółtawym proszkiem oskrobanym z kilku wysp morskich. Rośliny, które wzrosły na jałowej glebie, okazały się czymś niezwykłym.

Alexander von Humboldt i Aime Bonpland, którzy przebywali na wybrzeżu na początku XIX wieku, pośpiesznie nabyli próbki proszku, choć nie znali ich pochodzenia. Po powrocie do Europy, próbki zostały przekazane do analizy chemikom, którzy odkryli, że tajemniczy proszek jest bogaty w związki azotowe i fosforany.

I tak w połowie XIX wieku odkryto w Europie, że ptasie odchody mogą być wykorzystane jako cenny nawóz naturalny i sprowadzono je do Europy z wybrzeży Peru. Wytwarzane przez ptaki morskie guano bardzo korzystnie wpływa na ogólny wzrost roślin, poprzez zwiększenie ilości mikroflory w strefie korzeniowej.

Peru stało się słynne z dostaw guana. Sprzedaż guano przynosiła zawrotne dochody, w XIX w. wybuchła wojna między innymi o dostęp do złóż guano (Wojna o Pacyfik w latach 1879-1884) nazwana wojną o saletrę lub saletrzaną. Saletra miała także wielkie znaczenie wojskowe, produkowano z niej materiały wybuchowe.

Odchody kormoranów stały się więc wielkim tematem, stwierdzono że kormoran nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wartość i czystość jego odchodów.

Pod koniec XIX wieku, znaczenie guano spadło wraz ze wzrostem sztucznych nawozów.

Dziś grube pokłady guano, eksploatowane są na skalę przemysłową jako nawóz naturalny.
Guano w Peru jest sprzedawane za 250 dolarów za tonę i eksportowane do Francji, Izraela i Stanów, gdzie może kosztować nawet 500 dolarów.



- Najcięższy człowiek ważył 635 kg

- Najdłużej żyła pewna Japonka - 120 lat i 237 dni

- Najwyższa temperatura naturalna zmierzona została w Libii
58 stopni Celsjusza. Najniższą jest -89,2 - na Antarktydzie

- Najwyższa osiągnięta przez człowieka temperatura wynosiła
ok. 400 mln stopni - podczas wybuchu bomby jądrowej.

- Najwyższy dźwięk wydał najprawdopodobniej kryształ szafiru
uderzony promieniem lasera. Było to ok. 60 GHz.
Było to 'A' 28-kreślne.

- Najgłośniejszy dźwięk miał najprawdopodobniej 210 decybeli
i był słyszalny z odległości 60 km. Był to odgłos startującej
rakiety Saturn 5.

- Najwyższa wysokość na jaką wskoczył pies to 2.85m. Dokonał tego
pies rasy border colie wskakując na ułożone jedna na drugiej opony.

- W każdej sekundzie przez cm2 powierzchni naszego ciała przelatuje
10 000 000 000 neutrin słonecznych. Raz na 8 godzin jedna
z tych cząsteczek zderza się z cząsteczką naszego ciała.

- Najmniejszym mięśniem człowieka jest mięsień zawiadujący
strzemiączkiem i kosteczką słuchową mierzący 0,127 cm

- Najczęściej mówionym językiem świata jest ... mandaryński.

- Najwyższy naród (najwyższa średnia wzrostu) to plemię
Tutsi zamieszkujące w Burundi i Rwandzie.

- Biblia została przetłumaczona na 2.233 języki.

- Najstarszymi roślinami na ziemi są paprocie. Najmniejsza
ma ok. 5 cm, największa - drzewiasta 20 m. Istnieją także
paprocie pnące i pasożytnicze.

- Największy dzwon świata waży 196 ton. Nigdy nie był użyty.



i wiecej
Albert Einstein czytał książki mając 3 lata, a jako pięciolatek potrafił w pamięci robić skomplikowane obliczenia.

Łamanie się opłatkiem w trakcie wigilii, to zwyczaj wyłącznie polski, spotykany też czasem na Litwie.

Analfabeci we Francji stanowią 9% populacji. Według badań paryskiego urzędu statystycznego INSEE 14% mężczyzn i 8 proc. kobiet nie potrafi czytać i pisać.

Antarktyda to największy na Ziemi lądolód o powierzchni około 30 milionów km2.

Beka - w starożytności hebrajska jednostka wagi równa od 5,59 do 6,1 grama.

Boki arkusza papieru w formacie "A" mają proporcje jak 1 do pierwiastek z 2.

Bursztyn jest skamieniałą żywicą pochodzącą z drzew iglastych sprzed 20-50 milionów lat.

Bursztynowa Komnata wywieziona przez Niemców w roku 1945 z Królewca, w roku 1942 była wyceniana na 50 milionów dolarów w złocie.

Cesarstwo Rzymskie wg Jana Lidyjczyka posiadało armie liczącą 435 266 żołnierzy, Agatiasz pisząc o VI wieku podaje liczbę 645 tysięcy żołnierzy.

Chart Angielski Greyhound jest najszybszym psem świata. Osiąga on nawet 100 km/h.

Co 3 Polak przyznaje się do tego, że nie potrafi korzystać z komputera.

Commodore C64 był najlepiej sprzedającym się komputerem w historii, sprzedano ich 30 milionów.

Co roku odkrywane jest około 15-20 tysięcy gatunków zwierzą oraz 2 tysiące odmian roślin.

Czarna dziura w centrum RXJ1242-11 ma masę około 100 milionów razy większą od masy naszego Słońca.

Dąb Bartek, jedno z najstarszych drzew w Polsce, ma około 700 lat.

Dżinsy wymyślone 150 lat temu przez Leviego Straussa stały się symbolem Dzikiego Zachodu i amerykańskiej popkultury.

Dla trwałości płyt CD groźniejsze są zarysowania górnej powierzchni (tej z napisami) niż dolnej.

Do 1929 roku Coca-Cola zawierała znaczną ilość kokainy.(mogliby puszczać wersję classic z lat 20-tych)

Do 2030 roku ludność Polski zmniejszy się, aż o 2,5 miliona.(2004r.)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.