Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

LO1 - Macrothylacia rubi
LO2 - Euthrix potatoria
LO3 - to nie motyl (jakiś gatunek rośliniarki)
LO4 - Cossus cossus
LO5 - Hyles gallii
Nie ma porządnych kluczy do oznaczania gąsienic - potrzebne jest doświadczenie. Mając je, wystarczy wyszukiwarka gąsienic na stronie "Motyle Europy"




larwa błonkówki, rośliniarki też jest nazywana gąsienicą

Jeśli potraktujemy termin "gąsienica" jako typ budowy larwy, to rzeczywiście można tak określić larwy niektórych błonkówek. Jednak u motyli wszystkie gąsienice są typu gąsienica , stąd pewnie zwyczajowe stosowanie tego terminu tylko do Lepidoptera.



Zauważyłam, ze parę osób na forum ma kłopoty z odróżnianiem stadium larwalnego motyli od takiegoż stadium rośliniarek. Dlatego też zrobiłam taką małą ściągę - rysunek mocno schematyczny, ale mam nadzieję czytelny, pokazujacy najistotniejsze przy rozróżnianiu cechy larw z obydwu rzędów. Obejrzeć, zapamiętać, ewentualnie wydrukować i zabrać w teren :



Owady zawsze odgrywały i odgrywają w życiu człowieka dużą rolę. Są naszymi sprzymierzeńcami, ale również wrogami, z którymi często walczymy. Aby nie zgubić się w tłumie gatunków przedstawię jako pierwszą grupę tych dobrych a następnie te mniej lubiane.



Biedronka siedmiokropka - Larwy biedronek znacznie się różnią od postaci dorosłych. Można je spotkać od czerwca do sierpnia. Są bardzo ruchliwe i żarłoczne. Jedna larwa w okresie rozwoju (20-30 dni) niszczy ponad 600 mszyc. Natomiast dorosła biedronka zjada od 30 do 60 mszyc dziennie. Odżywiają się również innymi owadami, między innymi stonką ziemniaczaną.

Biedronka bledniczka - Bardzo pożyteczny owad. Odżywia się nie tylko mszycami ale i larwami osnui, rośliniarek i gąsienic drobnych motyli, często zjada jaja szkodliwych owadów. W odróżnieniu od typowych biedronek bledniczka nie ma wyraźnych kontrastujących kropek, lecz blade plamy o nieregularnym kształcie. Bledniczki występują lokalnie w borach sosnowych, zwłaszcza w zachodniej części Polski.



Koników polnych nie oznaczałbym po zdjęciach, zwłaszcza do poziomu gatunku. Jest tego z kilkadziesiąt gatunków i wiele z nich dość do siebie podobne. Multico wydało pod koniec roku atlas, podobno dość ułatwiający oznaczanie tych owadów.

Co do reszty oznaczeń.
Obie "gąsienice" są larwami błonkówek z grupy rośliniarek (Symphyta). Nazwa gąsienica jest zarezerwowana wyłącznie dla motyli. Łatwo rozróżnić obie grupy po ilości odnóży odwłokowych. Te 6 nóżek na początku to odnóża tułowiowe (nas teraz nie interesują ;) ), pozostałe, jeśli występują w liczbie do 5 par, to raczej będzie gąsienica. Jeśli więcej - błonkówka.
Z ważką bym postępował ostrożnie. To może być też rodzaj Enallagma. Nie jestem specem od tej grupy.
Pająk stanowczo nie jest kwietnikiem. To przedstawiciel Linyphiidae lub Theridiidae (z naciskiem na pierwszą rodzinę).

Najbardziej podoba mi się 5, cały kadr jest mniej więcej równomiernie doświetlony i za modelem/modelką nie zieje czarna pustka.



Ola - nr 37 to larwa jakiegoś sprężyka (Elateridae), nr 38 to wij, dwuparzec.

Swam - przeniosłam post, bo to nie gąsienice, tylko larwy błonkówek, jakichś rośliniarek.



To nie są gąsienice motyli, tylko larwy błonkówek z grupy rośliniarek.



Czyja gąsienica - motyla czy może rośliniarki, była bardzo mała



1 - najprawdopodobniej Noctua pronuba
2 - znów jakaś rośliniarka
BTW, gąsienica (jedno "n").



Joanno, spróbuj sfotografować gąsienicę, bo po jajku ciężko rozpoznać owada, mimo że entomologiem z wykształcenia jestem Gąsienica jest larwą motyla albo rośliniarki (takiego owada podobnego do latającej mrówki, w duuużym uproszczeniu).



To drugie zdjęcie musisz przesłać na inne forum. To nie gąsienice motyli. Na pewno jakieś rośliniarki. Czasem zaglądają tu spece od innych rzędów owadów, ale to może potrwać....



...o ile to nie jakaś rośliniarka. Długość ok. 50 mm...



Nie rośliniarka . To gąsienica bielinka kapustnika (Pieris brassicae)



6 - Anania funebris
9 - Lymantria dispar
7 - larwa rośliniarki
8 jest sfotografowana w taki sposób, że trudno stwierdzić czy to gąsienica, czy jakaś rośliniarka (acz obstawiam to drugie).



co do odróżniania gąsienic motyli od larw rośliniarek zajrzyj tutaj

http://motyle.info/forum/viewtopic.php?t=1698



Faktycznie, to nic nie znaczy... To nie gąsienica motyla, ale larwa jakiejś rośliniarki.



Wydaje mi się, że to nie gąsienice, tylko larwy jakiejś rośliniarki.



Asiu, oznaczenie gąsienicy, nawet ze zdjęcia, bywa trudne, a z opisu całkiem niemożliwe. Przecież nie wiemy nawet, czy to gąsienica motyla, czy może larwa jakiejś rośliniarki. Popytaj koleżanki (kolegów) - może ktoś ma porządny aparat cyfrowy. Bez zdjęcia nie da rady.



Zacznijmy od tego, ze na focie jest larwa błonkówki, rośliniarki, a nie gąsienica A co do meritum - stawiałabym na jajo jakiegoś pasożytniczego owada (ewentualnie jakiś niezidentyfikowany obiekt pochodzenia roślinnego).

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.