aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
" />
(pozycje wybrane)
Urodzili się:
1693 - Anna Iwanowna, caryca Rosji († 1740)
1809 - Frederik Paludan-MÄźller, duński poeta i dramatopisarz († 1876)
1834 - Dmitrij Mendelejew, rosyjski chemik († 1907)
1870 - Alfred Adler, austriacki psychiatra, psycholog i pedagog († 1937)
1871 - Wilhelm Stenhammar, szwedzki kompozytor, pianista i dyrygent († 1927)
1877 - Feliks Nowowiejski, polski kompozytor i dyrygent († 1946)
1885 - Sinclair Lewis, powieściopisarz i nowelista amerykański († 1951)
1905 - Ulf von Euler, fizjolog szwedzki († 1983)
1940 - Ringo Starr, muzyk brytyjski (The Beatles)
1960 - Urszula, polska wokalistka
Zmarli
1560 - Baccio Bandinelli, rzeźbiarz florencki (* 1488)
1652 - Gregorio Allegri, kompozytor włoski (* 1582)
1860 - Karol Sienkiewicz, polski poeta, historyk i działacz społeczno-polityczny (* 1793)
1878 - Pius IX, papież (* 1792)
1994 - Witold Lutosławski, polski kompozytor współczesny i dyrygent
Pogrubione pozycje wyjaśniają moją fascynację Szwecją, a te zaznaczone na zielono - zamiłowanie do pianina XD
" />Powstańca listopadowego 1830-31.W sieci jego nazwisko pisane przez "ę" na grobie "en".
Z wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander ... 4%99dowski
W powstaniu listopadowym najpierw był w sztabie głównym a potem został dowódcą legii Litewskiej. W czasie walki pod Wawrem został ciężko ranny i dostał się do niewoli. Po kilku dniach gen. F. Geismar przekazał go Polakom. Podleczony po amputacji nogi. Umarł na cholerę w Krzeszowicach.
Grobowiec generała A. Błędowskiego znajduje się na cmentarzu oo. karmelitów bosych w Czernej koło Krzeszowic. Ma kształt tumby z hełmem greckiego hoplity, a jego fundatorem był przyjaciel Błędowskiego, gen. Stanisław Klicki. Autorem monumentu jest rzeźbiarz z Krzeszowic, Ferdynad Khun. W roku 1836 władze Rzeczpospolitej Krakowskiej na żądanie komendanta okupacyjnych władz rosyjskich usunęły z monumentu 3 linijki mówiące o "wiernej towarzyszce Moskali" cholerze, na którą zmarł gen. A. Błędowski.
Urodzili się
1519 - Katarzyna Medycejska, królowa Francji († 1589)
1743 - Thomas Jefferson, prezydent USA († 1826)
1867 - Leon Petrażycki, polski prawnik, filozof i socjolog († 1931)
1884 - Tadeusz Strumiłło, polski filozof i pedagog († 1958)
1892 - Arthur Harris, brytyjski marszałek lotnictwa († 1984)
1901 - Jacques Lacan, francuski psychiatra i psychoanalityk († 1981)
1906 - Samuel Beckett, pisarz irlandzki († 1989)
1909 - Stanisław Ulam, polski matematyk († 1984)
1939 - Seamus Heaney, poeta irlandzki, noblista
1960 - Olaf Ludwig, kolarz niemiecki
1963 - Garri Kasparow, szachista rosyjski pochodzenia ormiańskiego
1974 - Martin HÄśllwarth, austriacki skoczek narciarski
Zmarli
1279 - Bolesław Pobożny, książę wielkopolski
1592 - Bartolomeo Ammanati, rzeźbiarz i architekt florencki (* 1511)
1909 - Jan Jeleński, polski publicysta i dziennikarz (* 1845)
1959 - Eduard van Beinum, dyrygent holenderski (* 1900)
1998 - Jerzy Kondracki, polski geograf (* 1908)
2001 - Prof. dr hab. Zbigniew Bagniewski, archeolog, długoletni dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Wydarzenia w Polsce
1957 - odzyskanie przez kościół Mariacki ołtarza Wita Stwosza, wywiezionego w czasie wojny
1967 - pierwszy koncert zespołu Rolling Stones w Polsce
Wydarzenia na świecie
989 - bitwa pod Abydos zwycięstwo cesarza bizantyjskiego Bazylego II nad uzurpatorem do tronu Bardasem Fokasem
1598 - Henryk IV ogłosił w Nantes edykt nantejski.
1919 - w Monachium proklamowano Bawarską Republikę Rad.
1941 - II wojna światowa: Węgry przystąpiły do wojny przeciwko Jugosławii.
1941 - Japonia i ZSRR podpisały układ o nieagresji.
1943 - odkrycie masowych grobów w Katyniu, nagłośnione przez propagandę hitlerowską
1945 - Armia Czerwona zajęła Wiedeń.
1946 - delegalizacja prostytucji we Francji
1986 - Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził synagogę.
2005 - do Grot Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra wpuszczono pierwszych pielgrzymów mogących przejść obok grobu papieża Jana Pawła II.
Pod koniec sierpnia jechalem wspominanym tutaj pociagiem nr 470. Jechalem z Chimkent [KZ] do Doniecka [UA].
Biletow w kasie nie bylo na trzy tygodnie do przodu.
Pojawili sie od razu 'koniki'.
Znam rosyjski, wiec potrafilem wytlumaczyc swoja trudna sytuacje pani w okienku, ta zadzwonila z prywatnej komorki do kierowniczki pociagu, ktory juz jechal w strone Chimkent z Almaaty.
Wieczorem wsiadlem bez biletu, przywitany przez naczelniczke poezda, Zoje.
Zaplacilem jej niestety $200. Nie dalo sie inaczej.
Przeplacilem jakies $80, tyle zarobila Zoja i pani w okienku, w Chimkent [okazalo sie, ze sa przyjaciolkami].
Bez problemu, po 3 dobach dojechalem do Doniecka.
Problemy z biletami sa i beda w okresie swiat, wakacji, ferii itp.
Trzeba sie z tym liczyc i w budzecie szykowac pieniadze na przeplacanie, lapowki. Miejsce zazwyczaj w takich wypadkach znajdzie sie niemalze na pewno...
Probowalem kupic ten bilet wczesniej w Tashkencie [UZB], ale okazalo sie ze miesiac, dwa wczesniej UZB wyszedl z postsowieckiego systemu kolejowego i mozna tam kupic bilety tylko na pociagi uzbeckie.
Nie wierze, ze zakupy na kolej postsowiecka przez internet beda bez problemu dzialac... Moj brak wiary wiaze sie z tym, ze bylem w bylym ZSRR wiele razy i niejedno tam widzialem. Nic mnie juz nie dziwi. Tam sie traci niewinnosc...;)
Rozwiazaniem jest zakup biletu przez chyba jedyne polskie biuro, ktore to robi [za prowizja, chyba 50 PLN od biletu, ale nie jestem pewien]. To Stud-Tour w Warszawie:
[ul. Belwederska 44 (vis a vis Ambasady Rosyjskiej)
00-355 Warszawa
tel: 022/ 4985101, 022/ 3741146
biuro@stud-tour.edu.pl
www.stud-tour.edu.pl ].
Tam tez zalatwisz wszystkie wizy. Wszystko oczywiscie z dodatkowa prowizja, ale za to bardzo sprawnie i bezbolesnie. Zalatwianie wiz samemu do KZ, UZB czy nawet Rosji to rzezba w gow*ie...:/
powodznia!
peace!
Już za chwilę⌠już za momentâŒ
Do rozpoczęcia Konkursu Piosenki Eurowizji â Moskwa 2009 dzielą nas zaledwie dni. Już 10 maja uroczyste otwarcie Konkursu, które będzie można obejrzeć na antenie Kanału Pierwszego, o godzinie 20 naszego czasu.
Oficjalne otwarcie Konkursu nastąpi 10 maja, ale EURODOM zacznie tętnić życiem już od 5 maja. Maneż, w którym mieścić się będzie EURODOM, pierwotnie był wykorzystywany do szkolenia carskich kawalerzystów, jednak od 1831 roku służy jako sala wystawowa i koncertowa. Technicznym, a zarazem estetycznym unikatem budynku jest samonośna konstrukcja stropu z drewnianych belek, o szerokości 45 metrów. Zabytek odbudowano po pożarze w 2004 roku, w którym doszczętnie spłonął. Przed Maneżem stoi fontanna z rzeźbą Zuraba Ceretelego, przedstawiająca cztery rumaki galopujące w stronę Kremla.
Ceremonia otwarcie Konkursu będzie transmitowane przez rosyjski Kanał Pierwszy. Na scenie zaprezentują się wówczas m.in. Lys Assia, grupa Dżingis Chan, Dima Biłan.
Eurowizyjna scena w Hali Olimpijskiej zrobiła niesamowite wrażenie na reprezentantce Rosji â Anastazji Prichodźkiej - Niesamowita sprawa! Scena jest już prawie gotowa i zajmuje prawie połowę parteru. Każdy jej element żyje swoim własnym życiem. Nad sceną wiszą olbrzymie plazmy⌠po raz pierwszy takie widziałam.
Nastja ujawniła także swoich konkursowych faworytów - Lubię, kiedy piosenka zawiera w sobie etniczne elementy, z tego względu zapadła mi w pamięć kompozycja Nelly Ciobanu. Nelly poznałam w zeszłym roku podczas festiwalu âŸPięć Gwiazdâ w Soczi⌠ma mocny, piękny głos. Miłe wrażenie zrobił na mnie Aleksander Rybak, jego gra na skrzypcach i uśmiech są ujmujące. Jest jeszcze kilka piosenek, które mi się spodobały, ale nie chcę o tym mówić⌠w końcu to konkurencja.
No to zapowiada się wyśmietnite widowisko nie tylko pod tym względem który my zobaczymy ale też pod względem tego czego fan Eurowizji nie zobaczy. Planuje ktoś obejrzeć tą ceremonie
Uroczyście odsłonięto pomnik ofiar I wojny
Patryk W. Młynek 2007-11-18, ostatnia aktualizacja 2007-11-19 10:19
Na dziedzińcu pomiędzy Ossolineum a Maciejówką w niedzielny wieczór poświęcono obelisk upamiętniający ofiary I wojny światowej - uczniów dawnego niemieckiego gimnazjum Świętego Macieja. Obelisk wrócił na swoje miejsce po 60 latach. - Nie wszędzie w Polsce taki gest byłby możliwy - mówił podczas uroczystości historyk Norman Davies. - We Wrocławiu, mieście pojednania, jest to możliwe.
Rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego autorstwa Theodora von Gosena wieńczy obelisk z piaskowca. Są na nim wyryte nazwiska około setki uczniów, którzy polegli na polach bitewnych I wojny światowej. - W dzisiejszym Wrocławiu jest to bardzo sympatyczny gest, który świadczy o atmosferze otwartości i o naszej wspólnej przeszłości w tym rejonie Europy - mówił konsul generalny Niemiec dr Helmut Schoeps.
Na uroczystości ponownego odsłonięcia i poświęcenia monumentu obecny był również Norman Davies, brytyjski historyk specjalizujący się w dziejach Polski. - Dla Polaków I wojna światowa miała charakter bratobójczy. Musieli oni walczyć w różnych armiach ze swoimi rodakami - mówił. - Przypomina mi to sytuację z lata 1914 roku. Wtedy świeżo upieczeni absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego żegnali się po odebraniu dyplomów. Wracali potem do swoich domów w zaborze rosyjskim, austriackim i pruskim. Wkrótce musieli oni walczyć przeciwko sobie.
Davies przypomniał, że w Oxfordzie, gdzie studiował, również stoi podobny monument - Okazało się, że wielu studentów tej angielskiej uczelni pochodziło z Niemiec. Musieli oni więc walczyć ze swoimi kolegami ze studiów. Podobnie jak ci z Uniwersytetu Jagiellońskiego i gimnazjum Świętego Macieja.
Po mszy i wykładzie prof. Daviesa metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski poświęcił monument i zmówił modlitwę za wszystkie ofiary. - Warto odmówić również modlitwę w ich języku - powiedział na zakończenie uroczystości i odmówił "Ojcze Nasz" po niemiecku.
Około 150 osób zgromadzonych w barokowym ogrodzie zapaliło świeczki na znak pamięci.
Napis umieszczony pod krzyżem głosi: "Chcemy wolni ojczyznę ujrzeć na własne oczy albo wolni do naszych braci na górze dołączyć". - Ten pomnik to Feniks nadziei i pojednania we Wrocławiu - powiedział na zakończenie uroczystości Norman Davies.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,4684448.html
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl