aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
Tworzenie biznes planu jest już raczej samą realistyczną oceną, nie tyle przymiarką. Bowiem jeśli mówimy o takim pragmatycznym działaniu to często wiąże się z wydaniem pierwszych pieniędzy na samoocenę pomysłu. Jeśli mówimy o rynku, produkcie, badaniu szans, zazwyczaj to oznacza, że potrzebujemy wydać mniejsza czy większe pieniądze na badanie rynku na przykład. Jeśli nie wystarczy nam samo spojrzenie do internetu, a czasami nie wystarczy jeśli planujemy coś większego, wówczas pierwsze pieniądze związane z badaniami pod biznes plan często musimy ponieść. Bardzo często bardzo istotne znaczenie ma skala biznesu o jakim myślimy. Jeśli myślimy o małym przedsięwzięciu wówczas te wydatki na te pierwsze przymiarki mogą być relatywnie małe wobec czego te nasze początkowe badanie będzie wystarczające na poziomie internetu i ogólnie dostępnych mediów. Natomiast jeśli mówimy o większym biznesie, lub nowym pomyśle biznesowym, czy nowym projekcie biznesowym, który podejmuje już działająca firma to oznacza, że całe nasze badania i cała analiza pomysłu biznesowego projektu będzie bardziej zaawansowana, bardziej rygorystyczna i formalna w związku z czym warto się zastanowić czy rzeczywiście to jest ścieżka, którą warto pójść dalej. Ponieważ takich ścieżek zazwyczaj mamy kilka i to już wymaga naszej wstępnej oceny.
Na efektywność rynku giełdowego mają wpływ trzy kryteria: efektywność alokacyjna, transakcyjna i informacyjna. Giełda spełnia także rolę informacyjną, ponieważ przez wycenę akcji przedsiębiorstw daje informację o wartości aktywów, co ma wpływ na planowanie inwestycji. Do głównych zalet funkcjonowania giełdy w gospodarce rynkowej możemy zaliczyć:
- wysokie tempo prywatyzacji w Polsce. Giełda na zawsze pozostanie skutecznym sposobem sprzedaży państwowych przedsiębiorstw
- poprawia nadzór właścicielski, skuteczniejsza kontrola działalności zarządów przez inwestorów przyczyniła się do poprawy zarządzania a co za tym idzie zwiększenia wartości przedsiębiorstw dla całej gospodarki
- ma społeczny i ekonomiczny efekt edukacyjny
Giełda ma więc ogromny wpływ na mikro- i makroekonomiczną poprawę produktywności gospodarki. Wiele aspektów dowodzi istnienia pozytywnej korelacji pomiędzy rozwojem giełdy a wzrostem gospodarczym.
Podstawą każdego przedsięwzięcia, czy to biznesowego czy nie, jest przygotowanie dobrego planu działania. Jego struktura, wielkość czy zakres szczegółowości zależy oczywiście od rodzaju samego przedsięwzięcia, jednak sam aspekt planowania jest w każdym przypadku niezwykle istotny.
W odniesieniu do funkcjonowania organizacji o charakterze biznesowym (lub organizacji non-profit) takim planem działania jest biznes plan. Zawiera on podstawowe założenia dotyczące zarówno samego przedsięwzięcia, jak również otoczenia zewnętrznego, które może mieć wpływ na sukces lub porażkę przedsięwzięcia. Poza samą przydatnością biznes plan jest ponadto wręcz niezbędny dla pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania i stanowi swoistą polisę bezpieczeństwa dla potencjalnych inwestorów lub kredytodawców.
Rola Biznes Planu w zarzadzaniu przedsiębiorstwem.
Biznes plan jest doskonałym narzędziem planowania biznesu. Piszac go prz okazji można ocenić dane przedsiębiorstwo pod kątem finansowym, prowadzonej działalności, pozycji rynkowej oraz wyznaczyć drogę rozwoju na następne lata. Dzięki niemu nowe przedsięwzięcie jest dokładnie przeanalizowane i precyzyjnie przygotowane, co pozwala uniknąć wielu pomyłek czy rozczarowań.Dobrze przygotowany biznes plan może być narzędziem do kontrolingu oraz może być wzorcem do porównywania realizacji zaplanowanych przedsięwzięć. Z czasem pozwala na obserwowanie odchyleń od początkowo założonego budżetu, dokonywać korekt oraz jest podstawą do tworzenia następnych strategicznych planów rozwoju przedsiębiorstwa. Dzięki dobrze opracowanemu biznes planowi przedsiębiorca może pozyskiwać źródła finansowania nowych inwestycji. Jest on niezbędnym załącznikiem do wniosków kredytowych, dotacji czy negocjacji z potencjalnymi inwestorami. Z danych w nim zawartych strona zainteresowana współpraca, czy udzieleniem kredytu uzyskuje informacje o kondycji danego przedsiębiorstwa o planach dalszego rozwoju jak i realizacji założeń i zamierzeń zawartych w nim.
Zbigniew Dobrosławski IV ZEK 2 nr albumu 21231
Biznesplan jest jednym z najpopularniejszych narzędzi stosowanych przy realizacji różnorodnych przedsięwzięć gospodarczych. Wykorzystuje się go na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne. Przedsiębiorca dysponujący dobrym biznesplanem ma większe szanse realizacji swych zamierzeń mniejszym nakładem czasu, wysiłku i kosztów. Ma również większe możliwości uzyskania zewnętrznego wsparcia finansowego dla swego przedsięwzięcia. Biznesplan jest zbiorem uporządkowanych celów i wynikających z nich zadań oraz sposobów ich realizacji, sporządzonym w formie pisemnego dokumentu. Sporządzany jest w celu sformułowania wszystkich zamierzeń na bliższą i dalszą przyszłość z uwzględnieniem ustaleń środków i sposobów działania potrzebnych osiągnięciu założonych celów. Jeżeli zostanie właściwie opracowany, to będzie najlepszym narzędziem pomocnym w zarządzaniu firmą i będzie stanowił o statucie właściciela w stosunku do otoczenia rynkowego, gospodarczego. Treść biznes planu powinna być czytelna i przejrzysta dla odbiorcy , czyli powinna jasno określać specyfikę firmy oraz potrzeby na jej restrukturyzację.
PRACA ZALICZENIOWA W FORMIE PISEMNEJ
PRACA MAKSYMALNIE NA 4-6 STRON
OSTSTECZNE WPISYWANIE OCEN 20.VI.2010 R.
TEMATY:
1. ISTOTA I EWOLUCJA FUNKCJI PERSONALNEJ W ŚWIETLE ROZWOJU TEORII PRAKTYKI GOSPODAROWANIA;
2. MODELE POLITYKI PERSONALNEJ I ICH UWARUNKOWANIA;
3. POJĘCIE I ELEMENTY SYSTEMU ZARZĄDZANIA ZASOBAMI LUDZKIMI W ORGANIZACJI I ICH CHARAKTERYSTYKA;
4. REKRUTACJA I SELEKCJA JAKO ELEMENTY POLITYKI PERSONALNEJ ORGANIZACJI GOSPODARCZEJ;
5. OCENY PRACOWNICZE JAKO PODSTAWA POLITYKI PERSONALNEJ W ORGANIZACJI GOSPODARCZEJ;
6. SYSTEM MOTYWOWANIA DO PRACY - POJĘCIE, TEORIE, MODELE I INSTRUMENTY;
7. WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ I ICH ROLA W SYSTEMIE MOTYWOWANIA PRACOWNIKÓW;
8. TEMAT WOLNY Z ZAKRESU PRZEDMIOTU.
LITERATURA:
prof. dr hab. W. JARMOŁOWICZ - GOSPODAROWANIE PRACĄ WE WSPÓŁCZESNYM PRZEDSIĘBIORSTWIE
MONIKA KOSTERA - ZARZĄDZANIE PERSONELEM
LISTWAN - ZARZĄDZANIE KADRAMI
POCZTOWSKI - ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI
AMSTRONG - ZARZĄDZANIE WYNAGRODZENIAMI
Jutro (16.10) mamy study visit w ZL Orzeł SA. Autobus spod "tunelu" ok. 9.30. Spotkanie z zarządem od g. 10.10, potem zwiedzanie firmy.
Studenci, którzy jeszcze nie stali się członkami Koła, ale są zainteresowani study visiy mogą w nim uczestniczyć. Zapraszamy!
[ Dodano: 2007-10-16, 09:54 ]
Zagadnienia które będą omawiane (o ile to możliwe , proszę się przygotować - dane o Orle można ściągnąć z netu):
restrukturyzacja przemysłu lekkiegoo w warunkach polskich oraz rola analiz i planowania finasowego w tych procesach;
polskie rynki publiczne jako źródło finansowania i mechanizm wyceny firmy;
zarządzanie eksportem w warunkach aprecjacji złotego;
ścieżki karier w przedsiębiorstwach produkcyjnych dla absolwentów specjalności "analizy ekonomiczne" - tu m.in. uzyskamy informacje od naszego absolwenta i byłego członka Koła, co się przydaje a co nie z materiału przerobionego w szkole - i jak ocenia swoje przygotowanie do pracy.
Myślę więc, że będzie bardzo ciekawie!
Do zobaczenia w ZL Orzeł SA (Mysłakowice)
P.S. Wszyscy uczestnicy study visit otrzymają zaświadczenia (zwolnienia), o ile takich potrzebują.
Chciałem zacząć od Jaruzelskiego aby przetestować cierpliwość administratora, ale za bardzo mi ręka drżała ze strachu.
Zacznę od podlizywania się, czyli pokażę swoją skórę liberała.
Oto właśnie wysłuchałem jakąś konferencje Solidarności na temat płac. Sam miód na serce misia, Mikiego, Olleo i Mde017 (mam nadzieje, że ci dwaj ostatni tu czasem zajrzą).
Szanuję role związków zawodowych i ich cywilizacyjne znaczenie. Uważam, że mogą być elementem gry w obrębie jakiegoś przedsiębiorstwa. Ot – jeśli kondycja takiego przedsiębiorstwa się polepsza, a nie przekłada się to na polepszenie statusu pracowników.
Pracodawca musi mieć jednak możliwość wyboru: czy uszanować fachowość i doświadczenie swoich pracowników i ulec naciskom, czy – wyrzucić wszystkich na „zbity psyk” i zatrudnić sobie nowych.
Jeśli jednak słyszę, że ktoś chce odgórną dyrektywą globalnie zwiększać płace, to mi dech z „radości” zapiera.
Ps.
Ciekaw jestem jak się to forum rozwinie. Zauważyłem, że niektórzy wybrali opcje z forum na WP. Zresztą – można zaglądać w różne miejsca, a „natura” sama wybierze.
Ja na razie nie będę wprowadzał nowej notki na Salonie, aby pozostała na „wierzchu” wczorajsza dyskusja. Może jeszcze ktoś tam zabłądzi.
Pozdrawiam.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl