Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

Wniosek o wpisanie Kanału Augustowskiego na Listę UNESCO

Ministrowie kultury: Polski - Bogdan Zdrojewski i Białorusi - Uładzimir Matwiejczuk podpisali wniosek o wpisanie Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO .
stycznia wniosek został przesłany do Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu.
Kanał Augustowski należy do najbardziej cennych i popularnych zabytków polskiej techniki. Budowa, według projektu Ignacego Prądzyńskiego, rozpoczęła się w 1825 roku, a zakończona została w 1839 roku.
Kanał Augustowski to kanał żeglowny, który przebiega przez Polskę i Białoruś, na Równinie Augustowskiej i w Kotlinie Biebrzańskiej. Łączy dorzecza Wisły i Niemna. Droga wodna prowadzi przez jeziora Sajno, Necko, Białe, Studziennicze oraz rzekę Czarną Hańczę.
Długość kanału wynosi 101,3 km - w Polsce 80 km. Głębokość waha się w granicach 1,5 - 3 m. Na szlak wodny składa się 44,85 km sztucznych przekopów, 35,05 km uregulowanych koryt rzecznych i 21,3 km jezior.
Zbudowano na nim 18 śluz murowanych (14 w Polsce) i 23 upusty. Wykorzystywany jest do turystyki i spławu drewna.
Źródło : PAP



Hej :)
W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt nie wymieniono Bieszczad jako miejsca pobytu głuszców. Podaję za 'Księgą':

"...W Polsce występowanie głuszca ogranicza się do kilku niewielkich izolowanych populacji na peryferiach kraju. Jego ostojami są: Puszcza Augustowska, Puszcza Białowieska, Puszcza Solska wraz z Lasami Janowskimi, Karpaty Zachodnie, Sudety i Bory Dolnośląskie. Być może zachowały się jeszcze jakieś osobniki na Pojezierzu Kaszubskim. Prawdopodobnie zanikł na wszystkich innych drobniejszych stanowiskach, wymienianych jeszcze niedawno na Pomorzu, Lubelszczyźnie i Równinie Kurpiowskiej..."

A więc odkrycie leśnika w Wołosatym byłoby wielką sensacją naukową w obliczu zjawiska zamierania tego gatunku na terenie kraju.
Dodać trzeba, że głuszce w górach są mieszkańcami borów świerkowych i mieszanych z jodłą. Na niżu preferują stare bory sosnowe w otoczeniu bagien.

Tak mnie to wzięło, że zacząłem szperać i:
http://www.przyrodapolska.pl/wrzesie...ania09_00.html



Fragmenty z raportu Sokołowskiego



Alternatywny przebieg w kierunku na Raczki oznacza budowę całkowicie nowej drogi na całej jej długości. Droga będzie prowadzić w przez mozaikowe obszary moreny dennej z dużą liczbą odlesionych torfowisk, zajętych przez zbiorowiska zaroślowe: łozowiska, olszyny, a także zbiorowiska bagienne terenów otwartych – szuwary turzycowe, trzcinowe, podmokłe łąki i pastwiska.
Znaczna powierzchnia torfowisk i terenów podmokłych, pozwala sądzić, że z tymi siedliskami związana jest potencjalnie znacząca grupa siedlisk i gatunków roślin objętych ochroną. Należy się tu spodziewać także liczebniejszych stanowisk lęgowych ptaków, niż w wariancie rządowym. Niezależnie od wykonanych analiz ekonomicznych i społecznych należy oczekiwać, że poprowadzenie całkowicie nowej drogi w urozmaiconym krajobrazie moreny dennej, która przetnie dużą liczbę, torfowisk, a także oczek wodnych, przyczyni się do znacznie większych szkód w środowisku przyrodniczym. Szkody te będą duże ze względu na większą różnorodność i mozaikowość siedlisk, niż w obrębie realizowanej obwodnicy Augustowa, która przekracza obszar Natury 2000 na odcinku ok. 5 km, a na większości swojego przebiegu wykorzystuje istniejącą drogę nr 8. Obwodnica Augustowa pokonuje tereny leśne najkrótsza drogą, przechodząc przez dolinę Rospudy w jej przewężeniu, z którym związana jest redukcja miąższości torfów i ograniczenie areału torfowisk przejściowych z bagiennymi siedliskami oraz gatunkami roślin rzadkich i chronionych. Trasa ta została szczegółowo scharakteryzowana w raportach i aneksach OOŚ. Wykorzystanie istniejącej drogi nr 8, jako drugiej nitki przyszłej drogi ekspresowej będzie korzystne również dla środowiska, ponieważ oznacza modernizację obecnej trasy do Suwałki i zastosowanie rozwiązań technicznych łagodzących jej wpływ na otoczenie.
(...)

Trasa „Chodorki” przebiega przez obszar, w którym występuje następująca kombinacja jednostek geomorfologiczno-krajobrazowych:
• Dominuje pagórkowata, gliniasta morena dennej, z towarzyszącą jej mozaiką nieckowatych obniżeń.
• Liczne, owalne obniżenia terenu są wypełnione wodami stojącymi „oczkami” lub tworzą płaskie obniżenia wytopiskowe z osadami mineralnymi i organicznymi, znacznie rzadsze są doliny rzeczne.
• faliste równiny wodnolodowcowe, typowe dla obszarów P. Augustowskiej, mają znaczenie marginalne i są związane ze szlakiem sandrowym Rospudy i Zelwianki – Kamiennego Brodu.
(...)

Inwentaryzację roślinności (zbiorowisk roślinnych, gatunków roślin i siedlisk w rozumieniu Dyrektywy Siedliskowej) wykonano w czerwcu i lipcu 2007, w pasie szerokości 500 m, wzdłuż proponowanej przez SISCOM trasy określanej wariantem „Chodorki”. Badaniami objęto odcinek o długości około 25 km od węzła „Wójtowe Włóki”, tj. od miejsca, gdzie rozchodzą się trasy wariantu rządowego i proponowanego przez SISCOM, do węzła „Podbudówek”, od którego rozpoczynają się przebiegi zachodnich wariantów obwodnicy Suwałk, rozpoznane przyrodniczo we wcześniejszych opracowaniach (Kwiatkowski et all 2006).
Wykonana inwentaryzacja zbiorowisk roślinnych potwierdziła w całej rozciągłości wcześniej wyrażony pogląd o wysokiej różnorodności biologicznej krajobrazów polodowcowych, związanych z eutroficznymi siedliskami gliniastej i pagórkowatej moreny dennej (Kwiatkowski 2005). Liczba, charakter i jakość (stopień naturalności, sposób wykształcenia) zbiorowisk roślinnych okazała się zaskakująco wysoka, biorąc pod uwagę rolniczy charakter tych terenów. Ogółem na badanym obszarze wyróżniono ponad 60 naturalnych i półnaturalnych zbiorowisk roślinnych w randze zespołu, tj. więcej, niż na obszarze doliny Rospudy i przyległych lasach (Sokołowski 1996). W grupie tych zbiorowisk ponad 1/3 (26) znajduje się na liście siedlisk o znaczeniu wspólnotowym (siedliska naturowe), z czego 7 spełnia kryteria siedlisk priorytetowych. Jest raczej pewne, że przeprowadzona inwentaryzacja nie wyczerpuje całej listy zbiorowisk naturalnych, ani związanych z nimi stanowisk rzadkich i chronionych gatunków roślin.



No to wpadliśmy

Napisano jeszcze, że nasz wariant ma 45 km tylko do obwodnicy Suwałk (czyli w sumie 59 km), a wariant rządowy tylko 17 km. Logicznym więc jest, że krótsza droga jest mniej szkodliwa dla środowiska.
Oczywiscie nie napisano, czy wszelkie pojazdy po przejechaniu owych 17 km mają może się teleportowac do samego Budziska, czy może wjechac na tory.
W rzeczywistosci nasz cały wariant ma 41 km, a nie 59 i rozwiazuje problem dwóch miast.
Ale idac tokiem rozumowania Sokołowskiego - im mniej dróg ekspresowych, tym lepiej dla srodowiska. Nie budujmy więc obwodnicy Augustowa, a wtedy jej długość będzie zero km i wpływ na środowisko nieskończenie bardziej mniejszy, niż wariant rządowy.

Pisza też o kilkudziesięciu gospodarstwach do zburzenia.



Dotychczas Dolina Rospudy była odwiedzana przez nielicznych kajakarzy, rowerzystów oraz znawców przyrody. Od momentu rozpoczęcia konfliktu o przebieg obwodnicy Augustowa zrobiło się o rzece głośno w Polsce i w Europie. Cezary Cieślukowski, który prowadzi wraz z żoną gospodarstwo agroturystyczne Staszkowa Zagroda we wsi Jabłońskie, znajdujące się dwa kilometry od rzeki wyznał - Nasi goście twierdzą, że wycieczka nad Rospudę jest obecnie trendy.

Cieślukowscy są bardzo zadowoleni, że Dolina Rospudy nagle stała się taka sławna. Przyjmują turystów dopiero od minionego roku, a już była u nich holenderska ekipa telewizyjna, która specjalizuje się w filmach przyrodniczych. Przyznają, że rozpoczynający się sezon zapowiada się doskonale. Podczas majowego, długiego weekendu poszukujących u nich noclegu było dużo więcej niż wolnych miejsc. Przyjechali turyści z Katowic oraz Wrocławia, a także ośmioro Holendrów. Jeden z turystów z Gdańska wyjaśnił - Chcę pokazać dzieciom miejsce, o którym mówi się w telewizji.

W dolnym biegu rzeki Rospudy są tylko dwa stosunkowo łatwo dostępne miejsca, z których dobrze widać dolinę. Są to mostki, znajdujące się w pobliżu uroczyska Święte Miejsce i Młyniska. Oprócz nich turyści chętnie odwiedzają też las w pobliżu osady Szczebra, znajdujący się na trasie planowanej obwodnicy, gdzie zimą przebywali ekolodzy. Zbigniew Huszcza, szef Augustowskiej Organizacji Turystycznej wyznał - Tłumaczymy, jak trafić, rysujemy plany. Wiem, że niektórzy zabierają sobie stamtąd szyszki na pamiątkę. Ale większość nie ukrywa rozczarowania. Nie tylko tym lasem, ale i samą Rospudą. Nic dziwnego, bo w okolicach Augustowa mamy o wiele ciekawsze miejsca, np. Kanał Augustowski.

Cieślukowski przyznał - Nikt się nie spodziewa, że zobaczy coś w rodzaju Niagary. Ale ludzie oczekują, że chodzi o coś na większą skalę.

Rospuda, jako turystyczna atrakcja nie jest w stanie konkurować z Niagarą, Puszczą Białowieską, czy też wydmami pod Łebą. Jej uroda przemawia do tych, którzy potrafią ją odnaleźć w zwyczajnym krajobrazie północnej Suwalszczyzny, w ciszy lasów, głosach ptaków oraz bujnym kwitnieniu nadrzecznych łąk.

Rzeka wypływa z Jeziora Czarnego, które leży niedaleko Gołdapi i biegnie wśród pół i łąk na południowy wschód. W swoim górnym biegu przypomina kręty górski potok o kamienistym dnie oraz wartkim prądzie. Jej dolina, która jest wąska i charakteryzuje się urwistymi brzegami przecina pasma polodowcowych wzniesień, ozów i łączy głębokie oraz czyste jeziora rynnowe, które są również dziełem lodowca. Dopiero za wsią Raczki zwalnia bieg i wpływa w położone na piaszczystej sandrowej równinie lasy Puszczy Augustowskiej.

Poniżej uroczyska Święte Miejsce bardzo leniwie meandruje już pomiędzy ścianami trzcin, w szerokiej bagnistej dolinie, która stanowi jedyny w tej części Europy obszar naturalnych torfowisk niskich. Stały poziom wody, dzięki czemu torfowiska nie zarastają lasem i zaroślami, utrzymuje się bez ingerencji człowieka. Właśnie w tym miejscu, o nienaruszonych do tej pory stosunkach wodnych, przeciąć dolinę ma obwodnica, czyli most i wiadukt, wsparty na dziesiątkach podpór oraz pali wbitych w grunt.
Gdzie nocować?
> Staszkowa Zagroda, Jabłońskie, tel. 087 566 70 24, mieszkania wakacyjne - od 160 zł za dobę
> Pensjonat Abro, Szczebra, tel. 087 641 96 20, za osobę w pok. dwuosobowym - 30 - 40 zł
> Kwatera myśliwska, Nadleśnictwo Szczebra, tel. 087 641 93 72, za osobę w pok. dwuosobowym - 50 zł

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.