Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa


A'propos regulacji do korekty oczu... W mojej lornetce nie ma pokrętła, tylko ustawia się ostrość w każdym z okularów z osobna. I moje pytanie brzmi: czy jeszcze można dostać takie lornetki? Czy można dostać markową lornetkę, dobrej firmy, która byłaby wyposażone w takie coś?

Oczywiście, że tak. Taka budowa zapewnia po pierwsze maksymalną szczelność lornetki, o którą trudno w systemie Porro. Po drugie brak mostka okularowego, który zawsze się może trochę ruszać pozwala na precyzyjne trzymanie ostrości.

Z powodu pierwszego stosuje się ten system w lornetkach morskich i wojskowych. Z powodu drugiego w lornetkach dla astronomów, gdzie i tak ustawia się raz ostrość na nieskończoność i nie ma potrzeby szybkiej zmiany nastawienia. Dla przykładu kilka markowych lornetek:
Carl Zeiss 7x50 GA T* Marine
Fujinon 7x50 FMT-SX
Fujinon 10x50 FMTR-SX
Bushnell Marine 7x50


PS. Najtańsza zdatna do użytku, moim zdaniem, lornetka to rosyjska BPC 8x30 (120 - 150 zł). Ta DO 10x25 to zabawka dla dzieci. Z kompaktów jedynie 8x25 może się do czegoś nadawać. 10x jest tragicznie ciemna o każdej porze dnia.



Kolekcja rzeczywiście wygląda nieźle. I każda lornetka do czegoś innego może się przydać:
20x80 i 20x60 - astronomia
10x50 - ogólne przeznaczenie
7x50 - obserwacje turystyczne, przyrodnicze + nocne

W zależności więc od tego, czego oczekujesz od lornetki, powinieneś wybrać odpowiednie modele. Jeżeli finanse pozwalają, a lornetki są naprawdę atrakcyjne cenowo to czemu nie wziąć nawet i trzech. Potem - jeżeli będzie potrzeba wymiany czegoś na lepszą - lornetki sprzedaje się dość łatwo bez większej straty zainwestowanych pieniędzy.

W zasadzie największy kłopot jest pomiędzy trzema największymi lornetkami i nie umiem tu pomóc. Kronos i Tento to znane rosyjskie marki. Konus to wielka armata i skoro jest nieco słabszy optycznie i do tego wykonany z tworzywa, to pewnie lepiej go z góry odrzucić.



Mam rosyjskie BPC 8x30 od 20 lat - lornetka już swoje przeżyła ale żadnych problemów z kolimacją. mechaniką - cały czas trzyma poziom. Celestron uważany jest za tanią lornetkę w swojej klasie ale o dobrych właściwościach optycznych. Wykonana jest ekonomicznie z materiałów lekkich dzięki czemu waży zaledwie 1,3 kg. Na rynku amerykańskim i europejskim sprzedaje się bardzo dobrze ale czy wytrzyma 20 lat? Taki jest współczesny rynek - lornetki rosyjskie odbiegają od tych norm i dzięki temu są ciągle wartościową ofertą, głównie ze względu na trwałą konstrukcję i dobrą (choć nie rewelacyjną) jakość obrazu. Tento 20x60 nie da tak dobrego obrazu w astronomii jak Celestron gdyż jest ciemniejsza.



Co do firmwaru z początku tematu nie odczułem jakiejś astronomicznej różnicy w porównaniu do softu z polskim langiem krążącego na forum. Może ma poprawione jakieś błędy których od razu się nie wypatrzy. Jednak znalazłem na motofa.ru lekko poprawioną tą samą wersje z dodaną jedną skórką, z braku znajomości rosyjskiego nie wyczytałem innych szczegółów. Link do softu http://ftp.motofan.ru/Proshivki/Z8/2388c8_bu_2283C3_Ku_2283c3_fu_2283c3_du_2267c3_iu__1.0_2.4_2388c8_b_1252008110.rar Co mnie boli w tych softach ostatnio publikowanych, brak możliwości wyboru dźwięku rozsuwania telefonu... Link do tematu http://forum.motofan.ru/index.php?showtopic=135295



Planeta X ma taką orbitę, że co jakiś czas znajduje się w okolicach Ziemi. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce kilka tysięcy lat temu, czego skutkiem był Potop i różne kataklizmy. Wg niektórych ta planeta jest zamieszkała przez jakieś istoty, które stworzyły życie na Ziemi. Następnie mieli kontakt ze starożytnymi cywilizacjami (np. Sumerami) - można to wywnioskować po ich ogromnej wiedzy astronomicznej.

Wiele astronomów potwierdza istnienie tej planety. Według nich (a także m.in. wg Majów) 21 grudnia 2012 roku będzie ona bardzo blisko Ziemi, co może skutkować ponowną katastrofą.
Czyli równo za 4 lata...

Na wikipedi można coś podobnego znaleść :


Tabliczki sumeryjskie napomykają o istnieniu w systemie słonecznym jedenastej planety. Z badań, jakich dokonali Noah Kramer, George Smith (z British Museum), a później rosyjski archeolog Zecharia Sitchin, wynika, że Sumerowie ochrzcili ją Niburu. Planeta zakreślała szeroką orbitę w kształcie elipsy, a jej obieg wokół Słońca wynosił 3600 lat. Planeta obracała się w przeciwnym kierunku i na płaszczyźnie nachylonej w stosunku do pozostałych planet. Niburu miała przechodzić przez Układ Słoneczny i kiedyś zbliżyć się do Ziemi. Zdaniem Sumeryjczyków, Niburu zamieszkiwała pozaziemska cywilizacja: Annunaki (co oznacza w języku sumeryjskim "ci, którzy przybyli z nieba").


proszę o komentarze :)



Cytuj:
wiedza o kulturze dobry
fizyka i astronomia dopuszczający
religia bardzo dobry
język angielski bardzo dobry
język rosyjski ; dobry
matematyka dostateczny
geografia dostateczny
chemia dobry
historia dostateczny
język polski dopuszczający
wychowanie fizyczne dostateczny
podstawy ekonomii dobry
prawo dobry
ekonomika dostateczny
rachunkowość dostateczny
1 klasa technikum :)



Administracja
Afrykanistyka
Akrobatyka sportowa
Aktorstwo
Arabistyka
Archeologia
Astronomia
Bałtystyka
Bezpieczeństwo wewnętrzne
Bibliologia
Bioinformatyka i biologia systemów
Biologia
Biotechnologia
Chemia
Cywilizacja śródziemnomorska
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Ekonomia
Etnologia
Europeistyka
Filologia
Filologia angielska
Filologia bałtystyka
Filologia białoruska
Filologia germańska
Filologia iberyjska
Filologia klasyczna
Filologia nowogrecka
Filologia polska
Filologia romańska
Filologia rosyjska
Filologia ugrofińska
Filologia ukraińska
Filologia włoska
Filozofia
Finanse i rachunkowość
Fizyka
Geografia
Geologia
Gospodarka przestrzenna
Hebraistyka
Historia
Historia sztuki
Iberystyka
Indologia
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Informatyka
Iranistyka
Japonistyka
Językoznawstwo
Koreanistyka
Kultura Wschodu Starożytnego, asyriologia i hetytologia
Kulturoznawstwo
Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej
Lingwistyka
Literaturoznawczo-językoznawcza
Literaturoznawstwo
Logopedia
Matematyka
Medycyna
Mongolistyka i tybetologia
Muzykologia
Nauki o rodzinie
Ochrona środowiska
Orientalistyka
Pedagogika
Politologia
Polityka społeczna
Polityka społeczna
Praca socjalna
Prawo
Profilaktyka społeczna i resocjalizacja
Psychologia
Sinologia
Slawistyka
Socjologia
Specjalistyczne studia wschodnie
Stosowane nauki społeczne
Stosunki międzykulturowe
Stosunki międzynarodowe
Studia amerykanistyczne
Tłumaczenie specjalistyczne
Turkologia
Wiedza o kulturze
Zarządzanie



MATEMATYKA:

1. Podrecznik: '' Matematyka 1 , zakres podstawowy'' , H.Pawlowski wyd.OPERON
2. Cwiczenia: ''Matematyka 2 , zakres podstawowy'' , M.Orlinska wyd.OPERON

BIOLOGIA:

1. '' BIOlogia, ksztalcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym , cz. 1 i 2 '' , A.Kornas, M. Klys, L. Sliwa wyd. NOWA ERA

WOS:

1. Cwiczenia: ''Wiedza o Spoleczenstwie'' zakres podstawowy i rozszerzony , J.Bonecki, J.Maleska, Z.Smutek wyd. OPERON
2. ''Wiedza o Spoleczenstwie, TESTY MATURALNE 2005'', zestaw podstawowy i rozszerzony , J.Bonecki, Z.Smutek wyd. OPERON

JEZYK POLSKI:

1. ''Barwy Epok'' Kultura i Literatura , cz.1 wyd.WSiP
2. ''barwy Epok'' Nauka o jezyku , cz.1 wyd.WSiP
3. ''Przeszlosc to dzis'' cz.2 , E.Paczoska , wyd. STENTOR
4. ''Pamietajcie o ogrodach...'' czesc.1 , wyd.WSiP
5. ''Ksztalcenie kulturowo-literackie, czlowiek w swiecie wartosci'' kl.2 , zakres rozszerzony, M.Niemczynska wyd.OPERON

JEZYK ANGIELSKI:

1. ''SNAPSHOT'' cwiczenia , Ch.Barker, B.Abbs wyd. Longman

HISTORIA:

1. ''Starozytnosc'' ksztalcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym, kl.I , L.Mrozewicz, R.Sniegocki wyd.NOWA ERA
2. ''Sredniowiecze'' ksztalcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym, kl.I, M.Kaminski, G.Panko, R.Sniegocki wyd.NOWA ERA
3. TESTY do podrecznika ''Poznajemy przeszlosc do konca XVII wieku'' , Teresa Puchalska-Klejment wyd.SOP

FIZYKA:

1. ''Fizyka i astronomia'' ksztalcenie w zakresie podstawowym, J.Mostowski, N.Tomaszewska wyd.WSiP

ROSYJSKI:

1. ''Belpera'' H.Dabrowska, M.Zybert cz.1 wyd.WSiP


ceny do uzgodnienia

zainteresowanych prosze o kontakt gg: 11012049



Jeśli chodzi o chińskie i rosyjskie lornetki to niezastąpione źródło informacji to testy Holgera Merlitza. BPO 10x42 można znaleźć tu:

http://www.holgermerlitz.de/kronos10x50.html

w porównaniu z Kronosem 10x50 oraz 12x40. W podsumowaniu model 10x42 wypada bardzo słabo. Podobnież jest bardziej żółty niż 12x40 (którego posiadam), co oznacza, że żółć jest już tragiczna. Natomiast Merlitz bardzo chwali ostrość obrazu oraz superwytrzymałą konstrukcję.

Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik to rosyjkie lornetki są naprawdę nieprawdopodobnie przeciwpancerne.

Ja natomiast już zupełnie od siebie mogę dodać:

1) Lornetki rosyjskie mają bardzo słaby "close focus". W moim 12x40 to było około 8m i jest to wartość (szczególnie do lasu) tragiczna. Strasznie denerwuje kiedy trzeba co trochę chodzić do tyłu, aby objerzeć ptaka. W bardzo popularnym modelu 10x50, którym wiele razy się bawiłem, ta wartość jest również zbliżona. To pewnie sam też zauważyłeś.

2) BPO 10x42 waży 1.2 kg. To jest naprawdę sporo, jak się gania z tym po lesie. Znów nie będzie postępu do Twojego 10x50.

3) Ostrość regulowana osobno na każdym okularze może w lesie przeszkadzać, bo trudno ją szybko regulować. Taki system jest wygodniejszy do obserwacji astronomicznych, bo wtedy i tak patrzy się w nieskończoność. Natomiast przyrodę w lesie spotyka się na bardzo różnym zakresie odległości. Z drugiej strony może to być kwestia wprawy i upodobań.

4) Źrenica wyjściowa 4 mm to może być za mało. Polecam coś ze źrenicą 5 mm, bo w lesie często jest ciemnawo. Biorąc pod uwagę ograniczanie masy lornetki 7x35, 8x40 i 8x42 to chyba najlepsze kalibry do takich zastosowań.



Nibiru (lub Niburu) dla Babilończyków było ciałem niebieskim, powiązanym z bogiem Mardukiem (przez co niektórzy nazywają je mylnie "planetą Marduk"). Nazwa ma pochodzenie akadyjskie i oznacza "miejsce skrzyżowania" lub "planetę przejścia". W większości tekstów babilońskich jest identyfikowana z planetą Jowisz, a w 5. tablicy Enûma Elisz może być ona zidentyfikowana z gwiazdą Północy, którą w tamtym czasie był Thuban albo Kochab.

Według pisarzy, Zecharii Sitchina i Buraka Eldema Nibiru w sumeryjskich zapisach odnosi się do nieodkrytej planety, ale te stwierdzenia nie są brane poważnie przez ekspertów astronomii i archeologii.

Tabliczki sumeryjskie napomykają o istnieniu w systemie słonecznym jedenastej planety. Z badań, jakich dokonali Noah Kramer, George Smith (z British Museum), a później rosyjski archeolog Zecharia Sitchin, wynika, że Sumerowie ochrzcili ją Nibiru. Planeta zakreślała szeroką orbitę w kształcie elipsy, a jej obieg wokół Słońca wynosił 3600 lat. Planeta obracała się w przeciwnym kierunku i na płaszczyźnie nachylonej w stosunku do pozostałych planet. Nibiru miała przechodzić przez Układ Słoneczny i kiedyś zbliżyć się do Ziemi. Zdaniem Sumeryjczyków, Nibiru zamieszkiwała pozaziemska cywilizacja: Annunaki (co oznacza w języku sumeryjskim "ci, którzy przybyli z nieba").

Obecnie NASA odkryła planetę karłowatą o trajektorii częściowo podobnej do powyżej opisanej i nazwano ją Eris. Peryhelium jej orbity wynosi 38 j.a., a zatem nie przecina ona naszego układu planetarnego, którego najdalszy obiekt Neptun posiada aphelium równe 30 j.a. Także okres obiegu wokół Słońca nie odpowiada zapiskom sumeryjskim, gdyż wynosi 578 lat.

źródło - Wikipedia

Co wy myślicie o tej planecie?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.