aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
Są miejsca gdzie jest ich stanowisk coraz mniej tak samo jak i innych płazów .
Ma szczęści są również odtwarzane różnego rodzaju stawki które na nowo kumaki i inne płazy zasiedlają . W tym roku jeden taki staw znalazłem.
Dużo chodzę po różnego rodzaju lasach i w zasadzie wszędzie mniej lub bardziej liczne stanowiska kumaków można spotykam. Osobiście uważam że sytuacja kukama nie wygląda jeszcze tragicznie w kraju.
Z płazów bezogonowych trudno jest spotkać ropuchy paskówki natomiast z ogoniastych traszki grzebieniaste, co jest związane z brakiem odpowiednich dla nich zbiorników wodnych.
Pozdrawiam.
No w nocy najlepiej obserwować. Mam kilka miejscówek gdzie spotykam paskówki nawet w dosyć sporych ilościach, kumaki nizinne, ropuchy zielone, grzebiuszki, traszki grzebieniaste no i też pospolitsze płazy. Jeśli chodzi o gody ropuchy zielonej to jeszcze się nie zaczeły dopiero spotkałem 3 osobniki w dużej odległości od siebie a odgłosów nie słyszałem a brzmią bardzo ładne.
Tylko pozazdrościć . na zdjęciach są aż 3 gatunki płazów, których nigdy nie widziałem - ropucha paskówka, grzebiuszka ziemna, żaba moczarowa.
Szczególnie marzy mi się zobaczenie godujących żab moczarowych...
Jeśli chodzi o te ropuchy zielone to może mógłbyś opisać w jakim dokładnie zbiorniku się rozmnażają?
Moje trzecie oczko planuje właśnie dla nich i ma być raczej płytkie, piaszczyste, ze swobodnie opadającymi brzegami. Jednak nie wiem czy przypadnie im to do gustu?
Docelowo mają się też rozmnażać tam traszki.
Popróbuje na wędkę, ale nie wiem czy się uda, ta ryba mało kiedy jest głodna, bo jedzenia jest pod dostatkiem i nie wiem czy się skusi na przynętę... . Kiedyś próbowałem, ale nie wyszło.
Jeśli chodzi o ropuche paskówke i turkucia podjadka to pierwszego gatunku nigdy nie słyszałem, ale turkucia podjadka słyszę wieczorami na okrągło, ma niezwykle donośny głos i przypominający trel i dość podobny do ropuchy zielonej .
W tamtych czasach żaby brunatne i zielone nie podlegały ochronie..
to prawda, mam stare tablice dydaktyczne od babci nauczycielki, jedna- "płazy chronione" ukazuje salamandrę plamistą, traszkę grzebieniastą, ropuchę szarą, rzekotkę drzewną, ropuchę zieloną i kumaki. brak natomiast ropuchy paskówki i grzebiuszki, nie były kiedyś chronione, czy to tylko tablica tego nie uwzględnia?
No, najwyższy czas na nowy temat. Żabek brunatnych faktycznie sporo. Teraz je nawet łatwiej znaleźć niż latem, zbierają się przy zbiornikach wodnych, wśród liści na ziemi. Tegoroczny sezon coś szybko minął, i był bardzo zmienny - od powodzi, poprzez upały i susze, a potem pogoda typowo w kratkę. Każdy dokonał ciekawych obserwacji, np. ja w końcu znalazłem traszki grzebieniaste, Paris - ropuchę paskówkę, do Ciebie wreszcie wróciły kumaki . I jeszcze dużo się może zdarzyć, póki jest ciepło.
Ropuchy paskówki u mas widziałem tylko w jednym miejscu w Warszawie ku mojemu zdziwieniu. Siedziały w betonowym zbiorniku (bez roślin) wraz z ropuchami zielonymi i traszkami zwyczajnymi.
Natomiast w podwarszawskich parkach, lasach jak na razie nie .
Kumaki się bardzo dobrze maskują . Nie jednokrotnie można je stwierdzić w terenie tylko po wydawanych głosach. W tym roku chyba ze względu na temperaturę to mniej się odzywały.
Podejrzewa że w tych zbiornikach co szukałeś ich to mogą być tylko akurat przy tobie się nie odzywały.
Mam fajne zdjęcie kumaka jak siedzi na płyciźnie – jest prawie nie widoczny(jak zgram zdjęcia to go dodam).
Kupie monety 2zł
Rok 2003
Węgorz Europejski
Rok 2001
Kopalnia Soli w Wieliczce
Kolędnicy
Rok 2000
Zjazd w Gnieźnie
Jan Kazimierz
Rok 1999
Ernest Malinowski
Juliusz Słowacki
Wilk
Fryderyk Chopin
Rok 1998
Nagano
Ropucha Paskówka
Zamek w Kórniku
Odzyskanie Niepodległości
Adam Mickiewicz
O jeżu możemy pogadać.
Sorki jeż nie jest na sprzedaż
Szukam następujących 2 zł:
1996 - Zygmunt August - Lidzbark Warmiński - Sienkiewicz
1997 - Staefan Batory
1998 - Nagano - Ropucha Paskówka - 80 rocznica odzyskania niepodległości
Rozpiska monet, wszystkie o ile dobrze pamiętam to dwuzłotówki...
Paź królowej
zamek w kórniku
150-lecie narodzin przemysłu naftowego i gazowniczego
solidarnosc 1980-2000
wstąpienie polski do nato
węgorz europejski
włocławek
woj podkarpackie
kołobrzeg
woj kuj-pom
jan III sobieski
zamek w lidzbarku warmińskim
woj opolskie
ropucha paskówka
żółw błotny
kolędnicy
wstąpienie polski do unii
60 rocznica II WW
legnica
chełmno
elbląg
łomża
chełm
gniezno
75 rocznica bitwy warszawskiej
najchętniej to bym wsie na raz sprzedał za odpowiednią sumke, panie Krotomie bo bawić średnio mi sie z nimi chce
Może to głupie pytanie, ale czy te półwyspy są jakoś cenne przyrodniczo?
Oczywiście! Jest ich tam kilka - na tych mniejszych lęgna się sieweczki rzeczne, w płyciznach tuż przy nich godują ropuch zielone i paskówki, rzekotki drzewne; natomiast na tym wielkim w tym roku nie działo się narazie nic rewelacyjnego (sieweczki rzeczne, świegotek polny) ale zbiornik jest baaaaaaardzo perspektywiczny - na wyspach jakieś 100m od półwyspu był w tym roku lęg mewy czarnogłowej, jest sporo śmieszek, próbowały lęgu mewy białogłowe, jest ponad 30 par rybitw rzecznych - no a quady itp zaczynają tam szaleć - jeśli zostawi się to tak jak jest no to może być po zawodach
Co do współpracyz UM to temat jest nagrywany, ale więcej do gadania ma tu RZGW - będziemy rozmawiać z kierownikiem zbiornika.
To ogrodzenie myślę, że powinno zdać egzamin na tych mniejszych połwyspach.
Natury 2000 tam nie ma, żaden kumak, traszka grzebieniasta, rzekotka, paskówka, ropuch zielony, żaba arvalis ani żaba esculenta na tym nie cierpi? To ten wątek:
http://forum.przyroda.org...u-vt8495,45.htm
Dzięki za odpowiedź. Zdesprowana jestem okrutnie. Oczywiście że 12 gatunków płazów ucierpi na tym w tym 2 gatunki z II załącznika dyrektywy siedliskowej (kumak nizinny i traszka grzebieniasta), bo nawet do zbiornika rozrodczego nie wejdą. Może mi coś jeszcze podsuniesz? Dopiero raczkuję w tym wszystkim
Zagłębiowskie paskówki mają się nieźle - dziś pięknie koncertowały o zmroku. Napisałem "nieźle" bo takie odnosze wrażenie jakby było ich nieco mniej... Niemniej teza ta wymaga potwierdzenia - dziś tylko wstępny nasłuch
Poza nimi kilka ropuch zielonych, rzekotek i żab zielonych (chyba jeziorkowe).
Ropuchy zielone to w tym roku nawet widziałem ( mogą to byc równiez mieszańce zielonej z paskówka). Wiesz, napisałam kilka prac z płazów Warszawy i być może nie jestem dla ciebie autorytem, ale postaraj się uwierzyć że ropuch zielonych to w Warszawie nie brakuje, za to paskówki nie stwierdzono. Ropucha zielona i paskówka to dwa różne gatunki. Wątpie by byś był w stanie określić co jest ropuchą zielona z nietypowym wzorem a co mieszańcem. Niczego się nie nauczysz wychodząc z założenia, że zjadłeś wszystkie rozumy. Szkoda mojego czasu. Dostosuj się do zasad tu panujących i przestań bajdurzyć albo załóż sobie bloga po prostu. W przeciwnym razie jeśli uznam ze zaśmiecasz temat wklejając 15 - tego zaskrońca czy zwinkę nie wiadomo skąd czy znów gdzieś (ale nie powiesz gdzie) widziałes jaszczurkę zieloną czy "słyszałeś jak szurała w trawie" po prostu będę usuwać Twoje posty. Jeszcze nie zdarzyło sie by ktoś nie reagował po tylu upomnieniach, a nie chce mi się w kółko dyskutować o tym samym.
To, że sie uwazasz za niewiadomo kogo to twoja sprawa, ale rozpoznawanie gatunków nie jest chyba takie trudne.
Ale też nie jest wcale łatwe, co udowadniasz na każdym kroku przytaczając informacje, że gdzieś coś widziałeś. Byc może dane jest Ci spotykać na Mazowszu żaby dalmatyńskie, jaszczurki zielone i mieszańce paskówki z ropuchą zieloną, tylko, że wszystko to jest kompletnie nieweryfikowalne. Może podzielisz się z tym z jakimś doświadczonym herpetologiem, nie z Joanną czy ze mną, bo my na to nie zasługujemy .
13 kwiecień: kilka km na PN od Zgierza
- swobodnie pływające kijanki żab bunatnych
- świeżo "wykluwające" się kijanki ropuchy szarej
- głosy grzebiuszek
- sporo rzekotek drzewnych, kilka nieśmiałych głosów
- pojedyncze żaby zielone
- traszki zwyczajne, kilkanaście
- pojedyncze kumaki nizinne, jeden osobnik nieśmiało kumkający
18 kwiecień: Łódź
- kijanki żab brunatnych i ropuchy szarej
- kilkadziesiąt traszek zwyczajnych
- kilkadziesiąt żab zielonych
- masowe kumkanie kumaków
- 1 traszka grzebieniasta
- traszkowe zawijaski liściowe, zarówno zwyczajnej jak i grzebieniastej
______________
Czy ktoś koło Łodzi widział już w tym roku ropuchy zielone i paskówki?
Nocny wypad na północ od Zgierza, 20.04.2010.
- w stawach po kilkanaście-kilkadziesiąt rechoczących rzekotek
- w niektórych pojedyncze, lub po kilka ropuchy zielone (głos), nie słyszałem jeszcze paskówki
- głosy grzebiuszek (pojedyncze)
- kumaków nie słychać
- żaby zielone tez zaczynają koncertować
- i pierwszy raz w życiu znalazłem samca t. grzebieniastej w szacie godowej z pięknym grzebieniem i pasem na ogonie, cud miód
W kilku stawach, zarówno w dzień jak i w nocy zauważyłem (18.04, 19.04, 20.04) pojedyncze niebieskawo-sine żaby brunatne. Czy to niedobitki chcące dalej się rozmnażać, czy może jakieś choróbsko je trawi?? Jedna z takich miała doczepioną całkiem pokaźną pijawkę.
Dziś w pobliskiej żwirowni zaobserwowałem skrzek ropuchy zielonej lub paskówki, oba gatunki tu występują, za kilka dni gdy wylegną się kijanki będzie wiadomo
Gady:
Zwinka
Żyworódka
Zaskroniec
Płazy:
Traszka Zwyczajna
Traszka Grzebieniasta
Kumak Nizinny
Grzebiuszka Ziemna
Ropucha Szara
Ropucha Zielona
Ropucha Paskówka
Rzekotka Drzewna
Żaba Moczarowa
Żaba Trawna
Żaba Śmieszka(Oznaczona)
Żaba Wodna(Oznaczona)
Ja widziałem to:
1. Jaszczurka zwinka
2. Jaszczurka żyworodna
3. Kumak górski
4. Padalec zwyczajny
5. Ropucha szara
6. Rzekotka drzewna
7. Ropucha paskówka
8. Traszka (ale jaka to nie wiem)
9. Zaskroniec zwyczajny
10. Żaba jeziorkowa
11. Żaba trawna
12. Żmija zygzakowata
13. Grzebiuszka ziemna
14. Żaba moczarowa
15. Ropucha zielona
i tyle... ale liczę na więcej
ps. po części listę skopiowałem od ,,poprzednika" bo się pokrywają
moja lista:
gady
1.jaszczurka zwinka
2.jaszczurka żyworodna
3.padalec
4.zaskroniec
5.żmija
6.żółw błotny
płazy
1.salamandra plamista
2.traszka zwyczajna
3.traszka grzebieniasta
4.kumak nizinny
5.grzebiuszka ziemna
6.ropucha szara
7.ropucha zielona
8.ropucha paskówka
9.rzekotka drzewna
10.żaba śmieszka
11.żaba jeziorkowa
12.żaba wodna
13.żaba trawna
14.żaba trawna
15.żaba moczarowa
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl