aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
roślina liliowca posiadająca 44 chromosomy w jądrach komórkowych. Tetraploidy nie występowały w naturze i zostały otrzymane sztucznie za pomocą kolchicyny. Pierwszą tetraploidalnym liliowcem był Hem. washingtonia zarejestrowany przez Trauba w 1951 roku, sześć lat później zarejestrowano dwa kolejne SPELLBINDER (Baker S.H. 1957) oraz TUSCAWILLA (Munson R.W. 1957). W polskich artykułach za pierwszego tetraploida podawano mylnie odmianę CRESTWOOD ANN zarejestrowaną przez Faya dopiero w 1961 (wcześniej zarejestrowanych zostało jeszcze 8 innych tetraploidów). Tetraploidy charakteryzują się silną budową, szerokimi liśćmi, grubą łodygą, grubymi i mięsistymi płatkami, są wytrzymałe na słońce. Wiążą 3-20 nasion w każdej torebce nasiennej. Odznaczają się dużą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe. Do identyfikacji bezpośredniej konieczne jest zliczanie cytologiczne chromosomów. Metody pośrednie to np. mierzenie średnicy aparatów szparkowych w liściach. Zobacz także termin Diploid.
BIOLOGIA - ANATOMIA I FIZJOLOGIA ROŚLIN - audiobook - Mp3 - POBIERZ!
Zdobędziesz wymagany programem nauczania zasób wiadomości na temat tkanek roślinnych i ich rodzajów oraz anatomii i fizjologii roślin naczyniowych. Przedstawimy charakterystykę korzenia, pędu, liścia i kwiatu. Dowiesz się na czym polega transport wody w roślinach oraz usłyszysz o przeglądzie systematycznym roślin, typach roślin, mszakach i gromadach do nich zaliczanych (mchach, wątrobowcach i glewikach). Poznasz prymitywne, lądowe rośliny naczyniowe Paprotniki oraz gromady do nich zaliczane (widłakowe, skrzypowe, psylotowe i paprocie), jak również najliczniejszą gromadę w królestwie roślin – rośliny nasienne.
Autor: Jadwiga Wołowska, Renata Biernacka
Data wydania: 01.03.2007
Język publikacji: polski
Długość nagrania: ok. 80 min
Wydawca: Marekas Management - Katarzyna Michalczyk
ISSN: 978-83-60913-21-5
Lunaria(miesięcznica,srebrniki Judasza)
Miesięcznica pochodzi z południowo-wchodniej części Europy i należy do rodziny Cruciferae- krzyżowych. Jest traktowana jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Osiąga wysokość około jednego metra, liście sercowate, nieregularnie ząbkowane, pędy lekko owłosione, w górnej części rozgałęzione. Kwiaty różowopurpurowe w gronach o przyjemnym zapachu. Atrakcyjność kwiatów jest niska a roślina jest uprawiana przede wszystkim ze względu na dekoracyjne nasieniostany. Okrągłe przegrody nasiennych strąków, wielkości 3-6 cm, o jedwabistym połysku, przypominają monety (stąd srebrniki). Występuje również w odmianie o białych kwiatach.
Miesięcznica najlepiej się rozwija na żyznym, próchniczym podłożu, choć nie jest powiedziane, że na gorszym podłożu się nie uda, poradzi sobie również, choć pamiętajmy, że suche podłoże, wymaga uzupełniania braków wody
Miszpelnik - Nieśplik japoński (Eriobotrya japonica (Thunb.)
Jest wiecznozielonym krzewem lub małym drzewem (5-10 m wysokości) o białych kwiatach. Spokrewniony jest z jabłonią. Pochodzi z Chin i Japonii - w krajach tych do dziś jest uprawiany, jak również w całym basenie Morza Śródziemnego, Australii, Afryce Południowej, Kalifornii i Indiach. Do Europy roślina ta trafiła w 1787 roku.
Owoce mają kształt kulisty lub gruszkowaty o średnicy około 5 cm z wyraźnymi pozostałościami kielicha kwiatowego. Zarówno skórka jak i miąższ są żółtopomarańczowe. W komorze nasiennej, podobnie jak w jabłku, znajdują się dwa lub trzy orzeszkowate nasiona
Chrupiący miąższ posiada soczysty, słodki smak podobny do jabłka i moreli. Owoce można spożywać na surowo lub przerabiać na kompoty marmolady i galaretki
Owoce zawierają około 6% cukrów (glukozy i fruktozy) , dużo karotenów, kwas jabłkowy i mało witaminy C (3 mg/100g).
100 g owocu dostarcza 95 kalorii/ 397 dżuli
Odnośnie symboli przy odmianach gryki 2n i 4n pragnę wyjaśnić że to skrótowe nazwy grup odmian tj. odmiany diploidalne (2n) np. odm. Hruszowska
odmiany tetraploidalne (4n) np. odm. Emka Bardziej plenne są odmiany tetraploidalne.
Czasem spotykam się że rolnicy na grykę mówią tatarka, są to dwie różne rośliny chociaż bardzo podobne do siebie i kto ma plantacje nasienne powinien przeprowadzić selekcje i usunięcie tatarki w czasie wegetacji bo potem nasion nie można odczyścić na czyszczalniach, ich wielkość i kształt jest zbliżony. Nasiona tatarki mają gorzkawy smak i psują smak kaszy gryczanej jak jest ich więcej.
Pozdrawiam.
and777
Nie bardzo rozumniem. O jaka rosline chodzi? W okrywie nasiennej ze zdjecia czy tez ta mala siewka gdzie jest widoczny tylko kotyledon. Ja pisalem o tej siewce wyluskanej z okrywy nasiennej bo jak zrozumialem to ta padla. Uszkodzenie mechaniczne moglo byc przy zdejmowaniu polowek okrywy. Mam na koncie kilka tysiecy skielkowanych nasion plumerii i wiele z nich pozbawialem pokrywy nasiennej bo nie chcialem aby roslina od samego poczatku deformowala sie i zeby przezyla. Jezli nie grzyby to moze mialas podloze zasolone nawozem i czesci zielone rozwalily sie od zwiekszonego cisnienia wewnatrzkomorkowego
Ostropest plamisty może pomóc w łagodzeniu skutków ubocznych chemioterapii - dowodzą amerykańscy naukowcy.
Chemioterapia stosowana w leczeniu nowotworów często powoduje poważne skutki uboczne, np. uszkodzenie wątroby. Jednak ostatnie badania naukowców z Columbia University dają nadzieję na wykorzystanie pospolitego chwastu ostropest plamisty do ochrony przed niepożądanym działaniem leków. Właściwości ochronne tej rośliny są znane już od jakiegoś czasu (pozyskiwana z łupin nasiennych ostropestu sylimaryna potrafi np. chronić wątrobę przed różnymi toksynami), ale niedawne badanie prof. Kary Kelly jest pierwszą próbą zastosowania ostropestu w celu łagodzenia skutków chemioterapii.
W badaniu opublikowanym przez magazyn "Cancer" wzięło udział 50 dzieci cierpiących na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przez 28 dni części z nich podawano preparat z ostropestu, innym placebo. 56 dni po rozpoczęciu badania (czyli 28 dni od podania ostatniej dawki placebo lub preparatu) okazało się, że wątroby dzieci otrzymujących lek z ostropestu funkcjonowały lepiej niż wątroby dzieci przyjmujących placebo. Co więcej, ostropest nie wywoływał skutków ubocznych i nie hamował działania chemioterapii.
- Konieczne są dalsze badania nad działaniem ostropestu podczas dłuższego leczenia i przetestowanie go w przypadku innych typów nowotworów i chemioterapii - mówi dr Kelly. - Jednak nasze rezultaty można uznać za obiecujące, zwłaszcza że do tej pory nie ma żadnej alternatywnej metody chronienia wątroby podczas chemioterapii - dodaje.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Special dla Kubaxa - nie bede przeciez pisal o tym na forum o astronomii.
Pochodzenie węgla
"Większość złóż węgla formowała się od 360 do 286 lat temu. Węgiel powstał na bagnistych obszarach, które w tamtych czasach porastały wilgotne lasy tropikalne. Drzewa z tamtego okresu w bardzo małym stopniu przypominałyjednak te, które spotykamy wspólcześnie. Do największych należały gigantyczne paprocie, skrzypy i widłaki. Szczątki odmarłych roślin opadły na dno bagnistych jeziorzysk, gdzie z powodu małej ilości tlenu i odpowiednich bakterii, rozkładły się bardzo powoli. W pierwszej fazie rozkładu gnijące rośliny zmieniaja sie w torf. Z warstwy torfu o grubości od 10 do 15 centymetrów może powstać jednometrowa warstwa węgla."
Jak wiadomo - wegiel powstal podczas ery paleozoicznej w epoce zwanej Karbon:
" KARBON [łac.], piąty okres paleozoiku, trwający od ok. 345 do ok. 280 mln lat temu; dzieli się na 2 epoki: karbon dolny (wczesny) i górny (późny); w okresie karbońskim występowały liczne fazy orogenezy hercyńskiej, której największe nasilenie przypada na pogranicze karbonu dolnego i górnego; w związku z tą orogenezą w karbonie górnym nastąpiła wielka regresja morza; typowymi utworami karbonu dolnego są wapienie
(facja wapienia węglowego) lub piaskowce, zlepieńce i łupki ilaste (facja kulmu), a karbonu górnego osady piaskowców i łupków, z podkładkami węgla kam., zwanego karbonem produktywnym. Olbrzymie złoża karbońskiego węgla kam. występują na różnych kontynentach; w Polsce w Górnośląskim, Dolnośląskim i Lubel. Zagłębiu Węglowym. Na obszarach wchodzących w skład lądu Gondwana w utworach karbonu górnego znajdują się osady lodowcowe świadczące o istnieniu wielkiego zlodowacenia.
Świat roślinny. W karbonie, oprócz dalszego rozwoju roślinności wodnej, nastąpił bujny rozkwit roślinności lądowej o formach drzewiastych: widłaki (gł. lepidodendrony i sygilarie), ze skrzypów kalamity, paprocie właściwe i nasienne, z nagozalążkowych kordaity; formy te tworzyły bagienne lasy i dały początek złożom węgla kam.; runo tych lasów stanowiły drobne paprocie, widłaki, skrzypy, zw. klinolistami, oraz mszaki; z grzybów istniały już workowce; pod koniec karbonu pojawiły się pierwsze rośliny iglaste"
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl