aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
" />Podsumowując wyliczyłem koszt założenia akwarium:
(chyba niczego nie pominąłem)
Akwarium z pokrywą ze standardowym oświetleniem - 168 zł
Filtr - 81 zł
Grzałka - 30 zł
Mata pod akwarium - do 10 zł (chyba, że podłożę styropian, który wala się po garażu - 0 zł)
Termometr - nie drożej niż 5 zł
Ryby - 60 zł
Rośliny - na początku kupię kilka cieniolubnych, nie za dużo - 30 zł
Dekoracja, korzeń - 30 zł
Tło - pognieciony brystol - 2 zł
Pokarm na początek - 10 zł
W sumie: 426 zł czyli więcej niż się spodziewałem prawdę mówiąc Będę musiał coś uskubać i będzie dobrze. Jeśli moderatorom nie przeszkadza i mój pomysł wypali będę ten temat aktualizował dodając kolejne pytania bądź przedstawiając efekty mojej pracy. Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc!
" />Jutro będę budował i tu mam kilka pytań:
1. Czy keramzyt można zastąpić zwykłym rzecznym grubym żwirem? Wiem, że keramzyt jest porowaty i dzięki temu byłby lepszy, ale tak myślę o ile byłbym stratny gdyby zastąpić to podłoże w/w żwirem.
2. Jakie rośliny są cieniolubne i preferują intensywne nawadnianie? Przy tym nie rosną wysoko ani też poza skrzynię np w dół, trawy itp odpadają.
3. Wejście mam zamiar podłączyć pod dotychczasowy filtr Aquael Turbo 1100, powrót wiadomo rurka i "przelewka". Da się przy tym zrobić dodatkowy patent by przy okazji nie martwić się o powietrze dla ryb? Czy raczej nie obejdzie się bez napowietrzacza.
" />Selaginella Wildenowii
sprzedawana z etykietą
temp. 20-26, cieniolubna, <---> (dwie strzałki które nie wiem co do końca oznaczają)
czy to prawda że ta roślina nie jest do końca rośliną akwariowa?
Jeśli to prawda czy ktoś mógłby mi pomóc w znalezieniu podobnej wizualnie, cieniolubnej roślinki do akwarium
" />Jeżeli nie będziesz zwiększał oświetlenia to polecam przestudiować listę roślin cieniolubnych
viewtopic.php?f=5&t=9355
Każdy może Ci podać jakiś gatunek, ale przecież to Tobie ma się roślina podobać,więc radzę poczytać i na pewno wypatrzysz jakiś zestaw dla siebie
" />
"> ale jesteś już drugim modkiem popełniającym ten sam błąd - pierwszy - kolega z Rasborami klinowymi czy ich bastardami, albo podobnym gatunkiem. A rasbora klinowa też cieniolubna.
Modkiem ??
Wiem,że teraz pijesz do mnie . I odnoszę wrażenie,że szukasz dziury w całym a także nie czytasz co się pisze w odpowiedzi
Twój post:
">Pewnie się paru osobom narażę , ale jeden z kolegów miał rację pisząc że rasbory są tu nie na miejscu. To fakt - do zbiornika w którym brak roślin pływających czy roślin "dających cień" - jest sporym błędem świadczącym o nieznajomości gatunku.
Akwarium ładne , obsada nietrafiona.
I mój:
">Nie narazisz się. Ryby były kupowane jako razbory klinowe, nie zwróciłem uwagi,że to inny gatunek. Dopiero później się to okazało. Zastanawiam się cały czas co z tym fantem zrobić. Ale na razie i tak nie mam czasu aby zająć się tym akwarium. Więc musi to trochę poczekać.A czy w tym akwarium jest za jasno ? No raczej bym tego nie powiedział .
Wiem,że masz dużą wiedzę na temat akwarystyki. Ale w takich komentarzach zachowujesz się, jakbyś miał do moderatorów wielki problem o to ostrzeżenie, które masz na koncie .
" />Co do obsady, to raczej nic nowego nie da się wymyślić więc tu znajdziesz różne układy: viewforum.php?f=101
Widzę tutaj 3/4gatunki ryb plus ew. krewetki. ale na więcej nie ma co liczyć
A co do roślinności to już zależy od oświetlenia jakie będziesz posiadał czy będziesz używał Co2 i czy będziesz stosował nawozy, no i oczywiście od obsady. Szukałeś może w spisach roślin cieniolubnych?
viewtopic.php?f=5&t=9355
Tutaj już rośliny wszelkiego typu, niestety brakuje zdjęć ale zawsze możesz wrócić do źródła.
viewtopic.php?f=5&t=4458
" />
w sklepie akwarystycznym polecają mi co 2 oświetlenie to 15W
Przepraszam ale źle odczytałem to co 2 oświetlenie.
Myślałem,że 2 razy 15 watt.
W taki razie nie pozostaje ci nic innego jak zakupić rośliny cieniolubne,lub dołożyć świetlówkę.
Jeszcze raz sory za niedoczytanie.
" />Magnolio, gdy zajrzysz na jedną z moich galerii Rosliny cieniolubne w półcieniu, to zobaczych ile roslin potrafi sobie w jego otoczeniu radzic.Rosna tam tawułki, rodgersja, miodunki, parzydlo lesne, jezyczka pomarańczowa, pełno funkii, . Mnóstwo traw przede wszystkim turzyc ,swietnie sobie tam radzą. Możesz równiez posadzić rożne odmiany paproci, kokorycz, kokoryczke, kiscienie, sporo roslin cebulowych, bo kwitna zanim orzech wypusci liście.Bardzo blisko rosnie rododendron i serduszka okazałe,mozna by sporo wymieniać. Ok. dwa metry od pnia orzecha mam wielka rabatę z iglakami, bylinami i cebulowymi i nie widzę żeby gorzej rosły.Co prawda daję tam zwiększoną dawke nawozu bo orzech wyciąga składniki z gleby i na jesieni zbieram z rabat liscie orzecha.
" />LIDO- widzę że rośliny spokoju Ci nie dają ,dalej uprawiaj bylinki a do sportu się nie mieszaj.Mędrcem,cwaniakiem nie jestem w przeciwieństwie do Ciebie, boli Cię,że ktoś ma odmienne zdanie i widzi wiele spraw inaczej.Widocznie jesteś takim człowiekiem ,który przed wysłuchaniem drugiej osoby wstaje i mówi NIE.Ale to już Twój problem i tego się nie leczy.A pomóc możesz sobie sam nie pisząc więcej bzdur i znajdz sobie kogoś innego do wysłuchiwania opowieści o cieniolubnych.Mam nadzieję,że skończyliśmy konwersacje na tym forum.Pozdrawiam.
" />Zacienione miejsce wygląda na idealne dla różaneczników. Mają liście także zimą, więc będą ozdobą przez cały rok. Myślę oczywiście o gatunkach, o mniejszych rozmiarach, np.różanecznik rozesłany (Rhododendron repens). Można je poprzetykać miniaturowymi odmianami iglaków kolumnowych, i o pokroju kulistym lub owalnym. Będzie ciekawie przez cały rok.
Gdzieniegdzie można dołożyć bylinę cieniolubną np. tawułkę, orlika itd., tak żeby było też kolorowego w lecie.
Na słońce, pod dom dałabym jednak donice.
Skoro po przeciwnej stronie muru będą rośliny stałe, to nasadzenia w donicach można zmieniać co roku, a to urozmaici wystrój, nie będzie zawsze tak samo.
" />Ze zdjecia wnioskuję,że ma za mokro.
Przesadziłaś być może do niewłaściwej ziemi - winna być z dużą domieszką torfu lub ma niewłąściwą ekspozycję,gdyz jest to roślina zaroślowa.
Jest rośliną kwasolubną, cieniolubną i przystosowaną do środowiska wilgotnego ale nie może być zalewana.
Moze zmień jej szybko warunki....
" />Są trawy ,które odpowiednie są do miejsc częściowo zacienionych - takich szukaj.
Co do roślin - bardzo dobry wybór! Zrobiłabym na Twoim miejscu też kącik z paprociami, a także z funkiami. Możesz posadzić trochę cieniolubnych rarytasowych bylin w jakimś zakątku blisko domu, aby były widoczne. Np: trójsklepka, trójlist.
" />Też obstawiam fitonię
Nie wiem czy to nie będzie Fittonia verschaffeltii 'Argyroneura minima"
Co do pielęgnacji: roślina cieniolubna wymagająca podwyższonej wilgotności powietrza. Nie znosi bezpośredniego słońca. Temperatura od 18 do 25 stopni.
" />Do roślin cieniolubnych zalicza się m. in.: szczawik zajęczy (Oxalis acetosella) kopytnik pospolity (Asarum europaeum), przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), marzanka wonna (Galium odoratum). Dużo roślin cieniolubnych rośnie w warstwie runa leśnego, gdzie z natury jest duże zacienienie spowodowane przez korony drzew.
" />Witam serdecznie.
Mam wielką prośbę. Chcę zasadzić kilka drzewek owocowych (preferuję morele, brzoskwinie, nektarynki, śliwy; jabłonie i grusze raczej "odpadają") w przydomowym ogródku jednak nie mam pojęcia jaki wybór będzie najlepszy. Chcę zasadzić je wzdłuż ogrodzenia w 2 liniach: północ-południe (północna część działki) i wschód-zachód (wschodnia część działki). Problemem jest fakt, iż miejsce na rośliny jest silnie ocienione domem oraz dwoma pięknymi orzechami włoskimi o wysokości ok. 12 metrów. Logicznym jest, że potrzebuję jakichś odmian cieniolubnych (ewentualnie tolerujących takie warunki), ale nie mam pojęcia czy takie istnieją
Drodzy Forumowicze, proszę Was o radę i pomoc w wyborze gatunku i odmiany roślin, które zaadaptują się w takich warunkach.
" />x Heucherella - roślina,która tylko w połowie kwalifikuje się do tego tematu.
To mała b.trwała bylina powstała przez skrzyżowanie żurawki (Heuchera) z tiarellą (Tiarella).W przyrodzie rzadko dochodzi do połączenia roślin z dwóch różnych rodzajów.Mieszańce międzyrodzajowe z reguły nie wytwarzają kiełkujących nasion.Rozmnażanie możliwe wyłącznie przez podział.
Stanowisko w cieniu lub półcieniu.Gleba wilgotna próchniczna.Może być wykorzystana jako roślina okrywowa w połączeniu z roślinami cieniolubnymi.
Na stanowiskach słonecznych może być uprawiana pod warunkiem zapewnienia stałej wilotności gleby.
x Heucherella "Gold Strice"
i dlatego własnie należy dobierać odpowiedni temat, teraz mamy offtopis bo zamiast o przesadzaniu to mówimy o doświetlaniu
zależenie od miejsca w którym ciągle stoją rośliny należy oświetlać lub doświetlać.
- rośliny stojące na parapecie a nie będące cieniolubnymi - doświetlamy przestawiając wieczorem pod świetlówki (nie radze montować świetlówek na oknie, sąsiedzi tego nie lubią ;) )
- rośliny stojące dalej od okna generalnie powinno sie oświetlać non stop.
" />Masz 0,27 w/l,to trochę za mało.Proponuję dołożyć jeszcze jedną taką i będzie dobrze.Oczywiście rośliny cieniolubne.
" />To by było nawet mniej niż dolna granica standardu bo wychodzi ok 0,16W/1l. Musiałbyś dobrać szczególnie cieniolubne rośliny.
" />za lawą jest anubias
w sumie przydałaby sie jakaś duża jedna roślinka dająca cień.... no ale szukam tylko roślin cieniolubnych i jeszcze nic nie znalazłem ciekawego...
pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl