Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

Ujrzyjcie w mym sercu i duszy
Narcyzy prawdziwie czerwone,
Płonące nadzieją na sukces
I własnym zapachem natchnione.

Ujrzyjcie w mym sercu różyczki,
Błyszczące bielutką czystością,
Broniące się ciągle kolcami
Przed wszelką namiętną miłością.

Ujrzyjcie w mym sercu piwonie,
Wyniosłe i ciężko bogate,
Ujrzyjcie też zbrojne kaktusy:
Rośliny nieufne, rogate.

Ujrzyjcie mój ogród wewnętrzny‌



" />Kosiaciec/Irys oznacza cierpienie, lekkomyślność, męka Chrystusa, przebaczenie grzechów, smutek.
W chrześcijaństwie irys stał się znakiem cierpienia, męki Jezusa, przebaczenia i w tym kontekście należy interpretować jego obecność na gotyckich obrazach przedstawiających Zwiastowanie. W mitologii kosaciec był rośliną poświęconą Iris – posłance bogów po dusze zmarłych kobiet i dzieci (stąd łacińska nazwa tej rośliny).

Krokus jest chrześcijańskim symbolem cierpliwości, miłości i pokory.
Pliniusz Starszy – pisarz rzymski – pisał, że krokusy, gdy się je zdepcze (zniszczy), odpłacą lepszym, obfitszym kwitnieniem w roku następnym, co miało symbolizować odrodzenie, zmartwychwstanie i nieśmiertelność.

Narcyz w symbolice chrześcijańskiej oznacza Chrystusa, egoizm, nadejście ery eschatologicznej, obojętność, oziębłość, zwycięstwo nad śmiercią

Dodatkowo krokusy i narcyze, zgodnie z mitologią, miały przyozdabiać podziemny świat Hadesa.

Barwinek symbolizuje raj, wieczność, nieśmiertelność.

Konwalia zbawienie świata, młodość i czystą miłość. W średniowieczu konwalia była traktowana jako symbol zbawienia.



" />Korzystając z założonego wątku postaram się przedstawić kilka odmian narcyzów uprawianych w moim ogrodzie.


............................................................................... Barrett Browning

........................ . ...................

.............................................

Odmiana drobnoprzykoronkowa, należąca do Grupy 3 z klasyfikacji narcyzów.
Piękne, lekko pachnące, białe kwiaty z pomarańczowym przykoronkiem, rozpoczynają kwitnienie na początku kwietnia. Mocna roślina o sztywnych liściach i pędach kwiatowych wysokości 40 cm.



" />
">Problem w tym że nornica jest zwierzęciem pod ochroną w naszym kraju z racji jej ogromnego apetytu

Krzysiu, nornica ma ogromny apetyt: na nasze cebulki tulipanów, narcyzy, lilii i wielu innych cebulek, w warzywniaku, jej ogromny apetyt przekłada się na pozostawienie tylko z buraków, skórki zewnętrznej, tak samo z marchwią i wielu innymi warzywami, być może że zjada owady( oby nie pożyteczne), ale z tego co mnie wiadomo żywi się głównie częściami rośliny znajdujących się w ziemi, jak również potrafi zimą zjeść korę na pędach drzew i krzewów. Pierwsze słyszę że to stworzenie, niezmiernie żarłoczne i bardzo, ale to bardzo niepożądane w ogrodzie, może być chronione. Wiem że chroniony jest kret, szkodnik o wiele bardziej przyjazny ogrodowi, ale ta ochrona nie dotyczy ogrodów, jeżeli coś dobrego mogę powiedzieć o kretach ,to nie znajduję żadnego słowa usprawiedliwienia do obecności nornicy w ogrodzie, do mojego ogrodu z trzech stron ( od wielu lat niekoszone łąki) walą tabuny nornic i wiem co potrafią zrobić w ogrodzie. Pozdrawiam .Tadeusz.



" />mateola, opisane przez Ciebie objawy wskazywałby na oparzenie rośliną z drażniącym sokiem, np wilczomlecz. Często rośliny cebulowe, tj. hiacynt czy narcyz, powodują zmiany zapalne na skórze, ale te raczej na opuszkach palców (przy sadzeniu).
Jest jeszcze jedna możliwość: może to reakcja na środki ochrony roślin lub inną chemię w środowisku.



" />Przyłączam się do Marioli. Ja również jestem miłośnikiem roślin cebulowych. Uważam, że ogród bez nich byłby bardzo ubogi. Tak jak Mariola sadzę, gdzie tylko się da i gdzie tylko pasuje. Już teraz pomimo, ze mój ogródek ma dopiero 3 sezon wzbogaciłem się o około 500 - 600 roślin, głownie tulipanów, narcyzów, żonkili, hiacyntów i szafirków. Ale są również inne: puszkinie, śnieżnik, zawilce, irysy, krokusy, szachownice. A także letnie - mieczyki, mieczyki abisyńskie. W sumie duża różnorodność. Po prostu co roku nie mogę się oprzeć pokusie aby zakupić kolejne interesujące okazy. Tej jesieni ogródek wzbogacił się o następne tulipany: czarny Queen of Night, oraz Rococo, Groenland, żółto - czerwony Texas Flame oraz mój ulubiony Green spring. Już nie mogę się doczekać wiosennego widoku. Poza tym są inne, które prędzej czy później znajdą się w moim ogrodzie m.in. rannik zimowy oraz lilie.

Pozdrawiam - Jarek



Witam wszystkich. Ja może troszkę z innej strony o wiośnie. Ogród botaniczny UMCS, poniżej mały artykulik z Gazety Wyborczej dodatek lubelski.


W niedzielę otwarcie sezonu w ogrodzie botanicznym UMCS

Dywany lazurowoniebieskich cebulic syberyjskich, kolorowych krokusów, żółtych i białych zawilców oraz wielu innych wczesnowiosennych kwiatów można będzie od niedzieli oglądać w ogrodzie botanicznym UMCS.

W niedzielę o godz. 10 "botanik" zostanie otwarty po raz pierwszy po zimowej przerwie. Pracownicy już przygotowują ogród na przyjęcie pierwszych gości - sprzątają, grabią liście i przycinają gałęzie. W szklarniach sieją i pikują ozdobne rośliny jednoroczne - szałwie, lobelie i begonie. One ozdobią ogród nieco później.

Już teraz możemy się natomiast nacieszyć fioletowymi przylaszczkami, krzewami wawrzynka wilczełyko, które pełne są różowych drobnych kwiatów, a także śnieżnikami lśniącymi czy pierwszymi prymulami. Krzewy forsycji obsypane już są intensywnie żółtym kwieciem, a spod liści wyglądają już białe zdrojówki. Kwitną też pospolitsze stokrotki i bratki.

Na zboczu alpinarium zakwitły właśnie pierwsze botaniczne tulipany. Również tam możemy podziwiać zielone, białe i cuchnące ciemierniki. Jeśli warstwa śniegu nie jest zbyt gruba, te ciekawe, ale trujące rośliny z rodziny jaskrowatych możemy podziwiać już od grudnia.

Chociaż jest ich już coraz mniej, na zboczach wąwozu znajdziemy jeszcze śnieżyczki przebiśniegi.

Na najpopularniejsze wiosenne kwiaty będziemy jednak musieli poczekać jeszcze kilkanaście dni - narcyzy, tulipany i hiacynty wypuszczają już pierwsze pąki.

Niestety, w niedzielę nie będziemy mogli też podziwiać królewskich pawi. Ptaki są jeszcze zamknięte w pobliżu punktu sprzedaży roślin. - Muszą przyzwyczaić się do miejsca. Gdybyśmy wypuścili je już teraz, mogłyby wyjść poza ogród - tłumaczy Grażyna Szymczak z ogrodu botanicznego.

Punkt sprzedaży roślin ruszy natomiast w połowie kwietnia.

Co, gdzie, kiedy

Ogród otwarty będzie od niedzieli 1 kwietnia do 28 października. W kwietniu i wrześniu otwarty będzie w godz. 9-18; w maju i sierpniu w godz. 9-19; od drugiej połowy czerwca i w lipcu w godz. 9-20, a od 21 września do 28 października od godz. 9 do 17. Rośliny tropikalne dla grup zorganizowanych udostępnione są od poniedziałku do piątku w godz. 10-14. Bilet kosztuje 2,5 zł (ulgowy) lub 5 zł.


Ja najprawdopodobnie wybiorę się w najbliższym czasie z moją drógą połówką do botanika. :-)



" />Wlasnie szukalam , szukalam i znalezc nie moglam. nie wiem wiec czy bylo czy nie...
Wkleje w kazdym razie rezultat.

Pierwsza lista jest z ksiazki Twoj kot - dla opornych, a druga z
sieci, ale nie pamietam juz skad, niestety.

Aglaonem, Aloes, Amarylis, Anturium, Asparagus, Awokado (owoce i
pestki), Azalia, Bielun, Bluszcz pospolity, Brzoswinia (zwiedle
liscie), Cebula, Chryzantema, Cis, Cykas, Cyklamen, Czarny bez
(jagody), Czosnek, Diffenbachia, Dracena wszystkie gatunki), Fikus,
Filodendron (wszystkie odmiany), Geranium, Hiacynt, Hibiskus,
Hortensja, Impatiens, Irys, Jablko (pestki), Jemiola, Jezyk tesciowej,
Jukka, Kaladium, Kalanchoe, Kalla, Ketmia, Klematis, Konwalia, Kroton
miniaturowy, Ligustr, Lilia i inne liliowate, Łubin, Mak, Marihuana,
Morela, Naparstnica, Narcyz, Oleander, Orliczka, Ostrokrzew, Pokrzywa,
Pomidor (zielone owoce, łodyga, liscie), Prymula, Rafidofora,
Schefflera, Scindapsus, Stokrotka, Sukulenty (niektore gatunki - "tez
mi informacja?!" - uwaga zuzy), śliwka (zwiedle liscie i pestki,
Tulipan, Tyton ozdobny, Wilcza jagoda, Wilczomlecz, Wisnia (zwiedle
liscie i pestki), Złotołap, Żonkil

* glony * migdałowiec * morela * szparag krzewiasty * drewno kauczukowe * mozga trzcinowata * sagowiec * zimowit jesienny * jeżyna * wspięga * ładniczka * bukszpan * różaneczniki * orliczka * kasztanowiec * jaskry * kaktusy (kolce) * kallijka etiopska * rącznik pospolity * filodendron * wiśnie * czereśnie * ciemiernik * złocienie * Starzec purpurowy * powojniki * serdecznik pospolity * kukurydza * palusznik krwawy * szafran * krocień * złotokap (nasiona) * wawrzynek wilcze łyko * żarnowiec * jemioła * szakłak * kruszyna * bluszcz * ostrokrzew * ligustr pospolity * dziki bez czarny * dziki bez koralowy * jarzębina * mak lekarski * korzeń wężowy * pokrzyk wilcza jagoda * naparstnica wełnista * konwalia majowa * wawrzyn kubański * eukaliptus * figa pospolita * ciemiernik * choina kanadyjska * hiacynt * hortensja * kosaciec * jaśmin * żonkila prawdziwa * zyworódka * ostrożeczka ogrodowa * tojad mocny * wilec purpurowy * grzyby kapeluszowe * narcyz zwyczajny * pokrzywa * cebula * mydleniec wlasciwy * oleander * brzoskwinia (pestki) * barwinek pospolity * filodendron * wilczomlecz nadobny * szczwól plamisty * dąb * szkarłatka * ziemniak * pierwosnek * rododenrod * rabarbar * kleśnica * pomidor * tytoń * tulipan * trzykrotka białokwiatowa * czeremcha * słodin * cis

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.