Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

Nowy program o książkach


1 lipca na antenie radia TOK FM pojawił się nowy, godzinny program poświęcony książkom, literaturze, rynkowi księgarskiemu i wydarzeniom literackim, a także upowszechnianiu czytania.

Autorem i gospodarzem "Pod tytułem - programu o książkach i czytaniu“ jest Roman Kurkiewicz, jeden z współautorów telewizyjnej "Telenoweli - programu o książkach“ w TVP 1 oraz, do maja 2006, programu "Radio Czuły Barbarzyńca“ w warszawskim Radio PiN, współpracownik działów kultury GW i Polityki.

Prowadzący zaprasza do rozmowy gości (zarówno autorów, wydawców, księgarzy, artystów grafików, dziennikarzy, krytyków), przewiduje też liczne formy interaktywnego udziału słuchaczy, konkursów, zabawy i zagadki literackie. Program będzie omawiał książki najróżniejsze gatunkowo. Powieści, poezję, eseje, bajki… Książki bez ograniczeń.

W czasie wakacji program nadawany jest w soboty o godzinie 19.00.


źródło: www.onet.pl



WARSZAWA
24 czerwca (środa), godz. 19:30
Cafe Kulturalna, PkiN, Pl. Defilad 1
Gorąco zapraszamy na wieczór wokół Białej gorączki.
Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz

Podczas spotkania autor poprowadzi aukcję butelki niezwykłego wina rocznik 1985 (!), którą przywiózł z byłego ZSRR.
Dochód zostanie przeznaczony na warszawskie hospicjum dla dzieci.

Jacek Hugo-Bader: reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku. Jechał ruskim łazikiem.



Czytam sobie wlasnie artykulik na temat nagród Nike 2008 i zgadzam sie z autorem, ktory zarzuca jury pominiecie ważnych książek. Także według mnie ta nagroda nie jest odbiciem poziomu tworczosci literackiej w Polsce w danym roku, to troche towarzystwo wzajemnej adoracji, nagradzanie osób uznanych i przyjaciol.
Przy okazji autor artykułu - Roman Kurkiewicz - wspomina o dwóch ksiazkach, ktorych jury konkursowe nie docenilo: "Przezroczystość" Marka Bieńczyka oraz "Lód" Jacka Dukaja. Zwłaszcza zainteresowała mnie ta druga, którą autor bardzo chwali, w dodatku znalazłam o niej jeszcze inne pochlebne opinie:
http://www.wydawnictwolit...zka.php?ID=1726
Czy może ktoś/któraś (żeby nie było feministycznie ) z Was ją czytała?

Książka Dukaja dostała nagrodę Kościelskich:
Uzasadnienie werdyktu
Powieść Jacka Dukaja "Lód" jest próbą stworzenia alternatywnej historii świata w XX wieku. Autor tworzy nie tylko inną wersję dziejów politycznych, ale też wieloaspektowy projekt zawierający niezwykle oryginalne pomysły z dziedziny logiki, ekonomii, historii religii, a także fizyki i filozofii. Wszystkie te dziedziny zostają powiązane siecią współzależności i wplecione w pełną niezwykłych zdarzeń akcję wykorzystująca apokryficzne wersje historii Polski i Rosji. Książka olśniewająca wielkim bogactwem stylów i nawiązań literackich oraz imponującą skalą problematyki należy do najbardziej oryginalnych utworów ostatnich lat.



Zapowiedź nowego numeru z Merlina (w sprzedaży od 2 lutego):


Bluszcz - nr 5, luty 2009 z książką "Arytmie" J.L. Wiśniewskiego
W piątym, lutowym numerze znajdziecie drugą część wyjątkowego opowiadania Etgara Kereta z cyklu "Łóżko". O dniu z życia pisarza opowiada Paweł Huelle. Interpretujemy sen Michała Urbaniaka. Dawid Rosenbaum opowiada o zapachach Rzymu. Przedstawiamy Jelizawietę Zarubin w spojrzeniu Bogusława Wołoszańskiego. Krzysztof Varga odpowiada na pytania Mirka Mikulskiego. A w cyklu "Słowo-Talk" pojawia się Wojciech Mann.
Jak co miesiąc Roman Kurkiewicz i Iza Szolc recenzują książki. Świat widziany okiem ludzi filmu przedstawia Juliusz Machulski. Nie brakuje też nowych form literackich - komiksu i bloga. Ogłaszamy nowe konkursy, dyskutujemy, analizujemy i recenzujemy.

Czytaj z Bluszczem:
Janusz Wiśniewski , Arytmie
Janusz Leon Wiśniewski wspaniale prowadzi czytelnika przez drogę pełną różnych odcieni miłości, bliskości i zaufania. Autor każe nam szeroko otworzyć oczy i z uwagą obserwować najmniejsze niuanse elementarnych uczuć. Udowadnia, że każde wydarzenie w życiu jest testem naszego charakteru. Ale przede wszystkim składa hołd najzwyklejszej rozmowie, która w każdym związku wydaje się najważniejsza. W zbiorze znajdują się następujące opowiadania: "Łóżko", "Ranking emocji", "Arytmia", "Test", "Niewierność" i "O kłamstwie".



W Merlinie zapowiedź numeru marcowego - w sprzedaży od 2 marca


W szóstym, marcowym numerze znajdziecie pierwszą część opowiadania Marshy Mehran "Baldachimy" ,z cyklu "Łóżko". O dniu z życia pisarki opowiada Magdalena Tulli. Interpretujemy sen Marii Seweryn. Dawid Rosenbaum opowiada o zapachach Nowego Jorku. Publikujemy reportaż Marcina Firleja "Tryptyk gruziński". Natalia Jaroszewska przedstawia nam kolejną postać świata mody, tym razem jest to Paul Poiret. Andrzej Bart opowiada o swojej najnowszej książce - "Fabryce muchołapek". Literatki rozmawiają o książkach dla dzieci, a w cyklu "Słowo-Talk" pojawia się Wojciech Mann.

Jak co miesiąc Roman Kurkiewicz i Iza Szolc recenzują książki. Świat widziany okiem ludzi filmu przedstawia Janusz Machulski. Nie brakuje też nowych form literackich - komiksu i bloga.
Ogłaszamy nowe konkursy, dyskutujemy, analizujemy i recenzujemy.

Okładka mi się podoba, co prawda lekko frywolna i wygląda to na zaglądanie pod gorset ale jakiś urok ma.
Właśnie się dziś z Praedziem i Aragonte zastanawiałyśmy, jakie ilustracje będą towarzyszyły tym razem tłumaczeniu "North and South" (o ile kolejny fragment pojawi się w tym numerze )



Podeślij zdjęcie

Z samego czasopisma, prócz tłumaczenia fragmentu "North and South" przeczytałam do tej pory rozmowę z Januszem Zakrzeńskim (przy okazji: ładna ilustracja do tego artykułu!), felieton Joanny Chmielewskiej, dzień z życia pisarki, rozmowę literatek i zapachy miast: Bangkok.
Resztę przejrzałam i wybrałam artykuły, które przeczytam. Na pewno będą wśród nich: Wołoszański, Jaroszewska i Mosak.

Z netowej reklamówki:

W siódmym, kwietniowym numerze znajdziecie drugą część wyjątkowego opowiadania Marshy Mehran "Baldachimy", z cyklu "Łóżko". O dniu z życia pisarki opowiada Grażyna Plebanek. Interpretujemy sen Urszuli Dudziak. Francję widzianą oczami polki przedstawia Patrycja Todo. Dawid Rosenbaum opowiada o zapachach Tajlandii. Natalia Jaroszewska przedstawia królową krawiectwa – Madeleine Vionnet, a Zuza Głowacka pisze felieton o strajkach na Martynice i Gwadelupie. Literatki rozmawiają tym razem o biografiach. Kazimierz Kutz odpowiada na pytania Mirka Mikulskiego.
Jak co miesiąc Roman Kurkiewicz i Iza Szolc recenzują książki. Świat widziany okiem ludzi filmu przedstawia Janusz Machulski. Nie brakuje też nowych form literackich - komiksu i bloga.
Ogłaszamy nowe konkursy, dyskutujemy, analizujemy i recenzujemy.
Do kwietniowego numeru dołączymy również książkę "Arsene Lupin. Dżentelmen włamywacz".



Polecam bardzo ciekawą audycję o książce "Lód" Jacka Dukaja. Gośćmi Romana Kurkiewicza są Przemysław Czapliński, Paweł Dunin-Wąsowicz oraz sam Jacek Dukaj.

Link do audycji: "Pod Tytułem" w Radiu TOK FM - Jacek Dukaj "Lód"



Pierwszy przykład...
Wystarczy przejść się na tzw. "imprezy", ktore samorząd studencki organizuje w stołówce CEG a zobaczymy czego potrzebują studenci w Gnieźnie.

Drugi przykład...
Kilkanaście dni temu odbył się w jednej ze sal wykładowych CEG panel dyskusyjny Krytyki Politycznej, na której mozna było spotkać się i porozmawiać ze Sławomirem Sierakowskim (Krytyka Polityczna), Romanem Kurkiewiczem (TOK FM, Przekrój) i prof. Przemysławem Czaplińskim (IFP UAM).
Studentów nie zauważyłem... Może dlatego, że byłem mocno zasłuchany

Trzeci przykład...
W tym roku na koncercie w Młynie z okazji Juwenaliów 2008 rozmawiałem ze studentkami CEG I roku co sądzą o Gnieźnie i jakiej oferty oczekują dla siebie jako dla studentów. W odpowiedzi usłyszałem, że Gniezno nic nie oferuje, nic tu nie ma a pomysłów żadnych nie mają. Poza tym stwierdziły, że Młyn jest fajny ale za daleko od akademików.

No cóz... To chyba mówi za siebie...

Szkoda, że tak mało głosów żaków tutaj :/

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.