aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
83.69 km (24 km teren)
czas: 04:21 h
avg:19.24 km/h
Z rana wyczyściłem napęd, założyłem nowe klocuszki (Author 3CC) i po obiadku wyruszyłem.
Rzeszów-Miłocin-Rudna Wielka-Rudna Mała-polami do Rogoźnicy-Lipie-Wola Cicha-Zabajka-Piaski-Rękawek-Zacinki-Widełka-i wjechałem do lasu. Jechałem i jechałem i końca lasu nie było widać, ąż wkońcu dojechałem do Czarnej Sędziszowskiej-Czekaj-Bratkowice-Mrowla-Rudna Wielka-Miłocin-Rzeszów-skoczyłem na działeczkę spłukać trochę wczorajsze błotko i do domu wróciłem. Wyjazd w większości asfalt, a teren to szuter i głęboki piasek, zarówno suchy jak i mokry. Do tego bardzo silny wiatr i średnia kiepska.
Użytkownik miciu22 edytował ten post 03 lipiec 2006 - 20:08
" />
"> 2 kilometry nie robią większej różnicy
Nie robi? Jak komu, ongiś było to Księstwo Świdnicko-Jaworskie, później Kreis Schweidnitz teraz Powiat Świdnica...
Janusz, nie chodzi tutaj o przeszłość historyczną regionu, tylko mówimy o położeniu geograficznym względem pewnych miejscowości, także mapka najlepiej obrazuje, pod czym lub nad czym leży Rogoźnica
" />Byłem w Chorwacji 3 raz. Dopiero tym razem miałem świadomość obowiązku posiadania zezwolenia. Poczytałem o tym troche na medfishu.
Nie powiem mały dyskonfort był, co pewnie powodowalo o parę sekund krótszy pobyt pod wodą. Nie chodzi o to że szkoda kasy czy takie tam ale po prostu okazuje się, że nie jest takie łatwe zdobycie papieru. W Rogoznicy mielismy okazje poplywac z Chorwatami. Siedzieli w wodzie prawie dwie godzinki i wyciagneli jedna mala rybke (ok 25 cm) nazwy teraz nie pamietam, sam mialem okazje strzelic kilka takich ale odpuscilem. Popytalem ich o miejsca i ogolnie pogadalismy o sprzecie.
Szczerze powiedziawszy, bardziej obawialismy sie jednostek szybko plywajacych. Mielismy na szczescie duza bojke wlasnej roboty ale pewnosci ze debil na skuterze ja zoaczy nie masz nigdy. Na "szczescie" ze wzgledu na zatoki trzymalismy sie raczej blisko brzegu.
Wieksze ryby to spotkalismy tylko na Żirje. Bylismy tam w ostatni dzien pobytu wiec strzelanie do nich uznalismy za bezsensowne. Wiecej frajdy bylo ze wspolnego plywania.
Kod:PS Nie wiedziałem ,ze tu da sie tak wstawiać fotki
Zerknij tutaj :
viewtopic.php?f=7&t=17
Masz wszystko opisane
Ps.
Fotki robione aparatem z allegro za 130 zł ktory polecales Spearo wczesniej
Coś na temat esesmanów z mniej znanego kacetu - KL Gross-Rosen (Rogoźnica k. Strzegomia na Dolnym Śląsku), a konkretniej to jego podobozów w ramach AL "Riese" na terenie Gór Sowich.
Były więzień A. Kajzer pisze w swych wspomnieniach ("Za drutami śmierci", oprac. A. Ostoja, Łódź 1962), że pewien esesman pozwolił mu w chłodny dzień schronić się pod dach i ogrzać przy ognisku.
Dorota Sula w swej książce pt. "Arbeitslager Riese. Filia KL Gross-Rosen" (Wałbrzych 2003) pisze na stronie 90 przy opisie podobozu Wolfsberg: "Jeden z więźniów pracujących w kuchni często jeździł z SS-UnterscharfÄźhrerem Arturem Piekardem do WÄźstegiersdorf [Głuszyca] po zaopatrzenie. Zdaje się, iż więzień lubił te wyprawy, albowiem w czasie drogi Piekard opowiadał mu o sytuacji na froncie, dawał do czytania gazety niemieckie, a także chleb i tytoń. Czasami też, gdy miał możliwość, przynosił chleb dla innych więźniów".
Zastanawiam się, na ile ludzkie odruchy esesmanów miały związek ze zbliżającym się końcem wojny (wykorzystywania więźniów KL Gross-Rosen w ramach przedsięwzięcia "Olbrzym" to lata 1944-1945).
Spotkałem z informacją, że w 1938 r. Niemcy mieli 51,5 dywizji a w 1939 r. 58 [takie informacje podano na wystawie o zbrodniach III Rzeszy, eksponowanej w b.obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w Rogoźnicy k. Strzegomia na Dolnym Śląsku; zaobserwowane dzis podczas wizyty tamże]. To chyba trochę za mało (może np. tylko 1 i 2 rzut, albo stan na 1 I danego roku?)
Witam
wraz z kolegą ze szkoły mamy zamiar wybrać sie w nadchodzące wakacje do Chorwacji,a dokładnie do Rogoznicy terminu jeszcze nie znamy,narazie planujemy. Jednak najpewniejszy jest transport jedziemy na stopa! Szukamy dwóch osób które chciałyby wybrac sie razem z nami. Stwierdzilismy,ze bedzie nam nudno we dwójke wiec zjawilismy sie tutaj
Pozdrawiamy, Kasia (18) i Marcin (18)
Proszę dodać do bazy:
52.03700, 22.98770, 0,Fotoradar staly@90,,,FS,Droga 2
52.03870, 22.94620, 0,Fotoradar staly@90,,Woroniec I,FS,Droga 2
52.02780, 22.86810, 0,Fotoradar staly@90,,Rogoźnica,FS,Droga 2
Beetl(e)dit: Dzięki / Współrzędne uzupełniono "zerami" dla uzyskania prawidłowego zapisu formatu: ss.dddddĂ°.
" />Mnie również interesuje temat obozów koncentracyjnych. Pomimo tego, że nie przepadam za historią, to jest to zagadnienie, którego mogłabym słuchać godzinami.
Moja wiedza na temat obozów nie zadawala mnie, ale w najbliższym czasie zamierzam ją poszerzyć.
W obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau nie byłam, a bardzo chciałabym tam być, ale może w przyszłości...
Wiosną tamtego roku miałam okazję pojechać do obozu koncentracyjnego GroÄź - Rosen w Rogoźnicy, a także do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
To, co tam wtedy widziałam było zatrważające, dobitnie trafiało do człowieka, a jeszcze ta myśl, że po tej ziemi, po której wtedy chodziłam, chodzili kiedyś ludzie tam wywiezieni i skazani na niewolniczą pracę...
Myślę, że żadne słowa nie są w stanie tego opisać, tam trzeba po prostu być...
Rozkład jazdy busów
MIĘDZYRZEC PODLASKI ( ul. Radzyńska)
BIAŁA PODLASKA Rogoźnica 8.35 9.30S 9.35 11.35 12.35 13.35 13.40 16.15B 16.35 17.35 18.05 18.20 19.35 20.15 20.35 21.35 22.35 23.55
LUBLIN Radzyń, Kock 6.05 9.55 10.25S 14.35 15.15 17.30B 19.15
WARSZAWA 4.55 6.15 7.25 8.35 10.25 12.25 14.25 15.25 16.40 17.55 19.25
S - kursuje w dni nauki szkolnej
B - nie kursuje w soboty
" />1 Dolnośląski Hufiec Harcerzy âŸGNIAZDOâ im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego zaprasza wszystkie zuchy i zuchenki, harcerki i harcerzy na zlot, który odbędzie się w pierwszy weekend września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy koło Strzegomia.
Zlot w Gross Rosen, to czas spędzony na grach i harcach. To czas pogłębiania swojej wiedzy, nabywania nowych umiejętności, oraz technik. W ciągu dnia na pewno nie zabraknie nam radości, między innymi dzięki przyrządzaniu pysznego obiadu na kuchni polowej. Noce spokojnie prześpimy w namiotach. Przez cały czas, będziemy dzielnie i wytrwale rywalizować o miano najlepszej drużyny, a na koniec dnia na pewno nie zabraknie wspólnego kręgu i ciepłego ognia. Dzięki nam wszystkim, panująca atmosfera na pewno będzie miła. Upchnij w kieszeń dobry humor i spędź ten czas razem z nami! Zapraszamy!
Spotykamy się w piątek, 3 IX do godziny 19.00!
Zabierzcie jedzenie, namioty i dobre humoryâŒ
H.O. Radosław Mielczarek
(w razie pytań i zgłoszeń: 518.762.850)
"Kamienne Piekło" - projekt rozbudowy muzeum w Gross Rosen
To nie tylko dawny obóz koncentracyjny, ale również kamieniołomy, w których życie straciło 40 tys. ludzi. Właśnie po to, by wciąż o tym pamiętać, powstał projekt "Kamienne Piekło". List intencyjny w tej sprawie podpiszą dziś w Rogoźnicy koło Strzegomia ambasadorowie Izraela i Stanów Zjednoczonych oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Rozbudowa muzeum ma kosztować ponad 40 mln zł. Już wiadomo, że pieniądze na projekt będą pochodziły z Ministerstwa Kultury, Unii Europejskiej i budżetu województwa.
Andrzej Andrzejewski 07.07.2008 8:55
http://www.prw.pl/articles/view/7158/ka ... ross-rosen
Gmina Strzegom i Fundusz Spójności
Władzom Strzegomia zależy na skanalizowaniu całej gminy. W tym celu podjęły już odpowiednie działania.
11 lipca br. w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie w sprawie realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej w północno-wschodniej części gminy Strzegom we wsiach - Jaroszów, Goczałków, Rogoźnica, Kostrza, Żelazów, Żółkiewka i Wieśnica - oraz rozbudowy miejskiej oczyszczalni ścieków.
Władze Strzegomia podjęły w związku z tym działania, których celem jest przygotowanie dokumentacji potrzebnej do aplikowania o środki Fundusz Spójności.
Z tego funduszu będą mogły być współfinansowane zadania w miejscowościach, w których zachowany jest wskaźnik zaludnienia 120 osób/1 km nowo projektowanej sieci kanalizacji sanitarnej w punktach węzłowych.
Gmina Strzegom za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przesłała już do Warszawy kartę potencjalnego przedsięwzięcia, w której zawarty jest opis zadań, jakie chcielibyśmy realizować z wykorzystaniem środków z Funduszu Spójności.
Przewiduje się, że uruchomienie programu nastąpi na początku 2008 roku.
Obecnie trwają negocjacje Programu z Komisją Europejską.
UM Strzegom
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl