aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
Chodzi mi o okres ochronny przed emerytalny, kiedy nie można zwonić pracownika.
Wiem, że dotychczas były to 4 lata, a teraz 2 lata, ale nie jestem pewna.
Wracając do mojego pierwszego pytania, mam problem ponieważ zauważyłam, że w umowach z pracownikami dodatek funkcyjny był wpisywany kwotowo. Czyli jeżeli ktoś mógł otrzymać taki dodatek np. do 50% najniższego wynagrodzenia zasadniczego była wpisana konkretna suma. Teraz najniższe wynagrodzenie wzrosło i trzeba dodatek podnieść. Chcę zrobić to tak jak należy i wpisać w aneksie kwotę dodatku w procentach od najniższego zasadniczego, tylko nie wiem czy mam określić od kiedy do kiedy tak jak jest teraz w ustawie, że na czas określony, czy mogę nie wpisywać na jaki okres według rozporządzenia ( starego 2005r ) czas nieokreślony? Do czego mam się odnieść. Czy może to być czas nieokreślony?
Bardzo dziękuję za pomoc, ale musiałam już dzisiaj napisać to pismo i napisałam poprostu Ustawa z dnia 21 listopada o pracownikach samorzadowych,oczywiscie też jaki dziennik ustaw, oraz rozporządzenie Rady Ministrów z marca o wynagrodzeniu pracownikow samorzadowych oraz że sposob wyliczenia nagrody na podstawie zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 44, poz. 358 ze zm.). Myśli Pani że poprawnie??
Pnowie w spawie odplatności sprawa jest bardzo prosta. Kwota wyjściowa do zaplacenia to 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę pracownikóww dniu złożenia wniosku ( poprzednio było to około 84zł a teraz będzie 89 zł) Podstawa:Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Spolecznej z dnia 28kwietnia 2003r. w sprawie szczegółowych zasad posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzń , instalacji i sieci - Dz.U. x dnia 21.-5.2003.
Natomista to, czy dowódca zwróci czy nie - jego dobra wola może, ale nie musi. Do maja 2004 obowiązywała decyzja Ministra Obrony Narodowej, która nakazywala zwrot dla żołnierzy służby czynnej ( żołnierze służby zasadniczej,kontraktowej,zawodowj,nadterminowej), ale Decyzja NR113/MON z dnia 10 maja 2004 w sprawie gospodarki energetycznej w resorcie obrony narodowej na ten temat nic nie mówi.
Nadmieniam jednocześnie, że opłata powyższa obowiązuje tylko za jedną grupę. Jeżeli ktoś przykładowo musi posiadać uprawnienia na agregat i sprężarki musi kwotę wyjściową pomnożyć przez dwa. Oczywiście teraz uprawnienia są bezterminowe - jeszcze dwa lata wstecz należało je co 5 lat odnawiać.
A wracając do tematu, w Rozporządzeniu dotyczącym naszych wynagrodzeń itp, jest zapis w par 11. Kierowcy, z wyjątkiem kierowcy samochodu osobowego, za powierzone dodatkowe czynności, nie wchodzące w zakres jego normalnych obowiązków, przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% najnizszego wynagrodzenia zasdniczego.
Jak to się ma do nas?
EDIT: Sorki, par 11. A nie 13.
już kilka razy na tym forum przewinął się wątek "premii" za wyniki. Ja osobiście tylko nie wiem jak się ma ta "premia" do zasad wynagradzania pracowników samorządowych - w tym też strażników. O ile pamięć mnie nie myli to w rozporządzeniu od stołka kierownika referatu przewidziany jest dodatek natomiast premia za wyniki ??? Co to takiego ??? Linia produkcyjna w fabryce traktorów ??? 350 % normy. Chyba regulaminy płac w niektórych strażach mają sie nijak do rozporządzenia. Wracając do tematu trzeba zauważyć że to policja prowadzi przestępstwa a my wykroczenia i chwała tym strażnikom którzy ujmują niebezpiecznych bandytów. Samo KPOW przynajmniej w części uwzględnia KPK ale tylko uwzględnia. Chyba nie ma na tym forum aż takiego autoryteta żeby powiedział : od dzisiaj mogę prowadzić sprawy zw. z przestępstwami. Panowie ciut pokory. Takie gadanie na forum wpływa tylko i wyłącznie na pogorszenie stosunków pomiędzy SM a PP. A razem jedziemy na tym samym wózku.... Chociaż strażnik passatem a policjant polonezem ale w tym samym kierunku.... :D
Zostałem zakwalifikowany na podyplomowe
Warto wiedzieć 26 dni dodatkowego urlopu to dobra rzecz.
Studia podyplomowe to pozaszkolna forma kształcenia.
W związku z tym pracownik, nawet skierowany przez pracodawcę, nie ma bezwzględnej gwarancji przyznania urlopu szkoleniowego, zwolnienia od pracy czy też zwrotu kosztów nauki. Prawo do tych świadczeń oraz ich wymiar w pierwszej kolejności zależy od postanowień umowy (porozumienia) pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jeżeli umowa milczy na ten temat, wówczas zastosowanie znajduje rozporządzenie w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. O ile umowa zawarta między nim a pracodawcą nie stanowi inaczej, to pracownikowi przysługuje:
* zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu,
* urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach (26 dni za cały okres kształcenia),
* zwolnienie z części dnia pracy płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Jeżeli więc pracodawca nie chce zwracać pracownikowi kosztów uczestnictwa w szkoleniu w formach pozaszkolnych w postaci opłaty za naukę, czy kosztów zakwaterowania, powinien wyraźnie zapisać w umowie, iż takie świadczenia pracownikowi nie przysługują.
2. Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1 pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, chyba że odpracował czas zwolnienia. Odpracowanie to nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Fakt odpracowania odnotowuje się w Ewidencji czasu pracy pracownika, po zatwierdzeniu przez przełożonego.
To nie jest ten rodzaj zwolnienia, który nas interesuje. Podawane przez Ciebie przepisy dotyczą wyjścia np. na zakupy, po dziecko do szkoły, po odbiór paszportu itd.
Usprawiedliwiania nieobecności ze względu na oddanie krwi dotyczy § 12 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, które tradycyjnie możesz znaleźć tu - http://forum.krewniacy.pl/viewtopic.php?t=226
Jest tam wyraźnie zapisane, że za czas takiej nieobecności pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl