Baza wyszukanych haseł
aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa

" />
">Ale nie wygladaja przypadkiem podobnie?
A tak, wygladaja Mozna je pomylić, tzn. ja nie powinnam, bo sie uczylam jak rozpoznawać rosliny na zajeciach Ale zdarza mi sie, niestety...
No, wiecie, z tego co wiem, tuje czyli zywotniki rosna do duzych rozmiarow... calkiem drzewa moga przypominac. W mojej rodzinnej miejscowosci jest palacyk w parku, a przy palacyku tuje wlasnie rosna - no, wypisz wymaluj jako drzewa. Z drugiej strony rosna takie mniejsze, nie wiem czy inna odmiana czy po prostu niedawno zasadzone. To znaczy na pewno duzo pozniej, bo ja pamietam jak calkiem malutkie byly. Ale moze jednak inna odmiana?
Znalazlam:
cyprys (łc. cupressus) wiecznie zielone drzewo iglaste należące do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae) i rosnące w ciepłym klimacie, np. w basenie Morza Śródziemnego; uprawiane jako drzewa ozdobne.
Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych”

i tuja:
Tuja, żywotnik (Thuja), rodzaj z rodziny cyprysowatych, obejmujący 6 gatunków drzew szpilkowych, z których 2 występują w Ameryce Północnej, a 4 w Azji.

Na koniec:
Cyprysowate (Cupressaceae), rodzina z klasy szpilkowych obejmująca 19 rodzajów drzew i krzewów, w tym kilka ważnych z użytkowego punktu widzenia, np.: cyprys, cyprysik, tuja (żywotnik), jałowiec.



" />Doskonała do rozpoznawania żerów kornikowatych i wieku kózejk i bogatków są "Ćwiczenia z Entomologii leśnej" Kapuścińskiego PWRiL 73 lub PWN 1972, sa tam liczne scematy (narysy) oraz klucze do rozpoznawania uszkodzeń. Większość chodników korniczych jest niepowtarzalna (rozrys i zapełnienie, gatunek drewna i część zaatakowana), prześlij mi zdjęcia na priva to z chęcią pomogę, jeżeli będzie to w mojej mocy.
Gwoli uzupełnienia, godny polecenia jest ATLAS USZKODZEÑ DRZEW I KRZEWÓW POWODOWANYCH PRZEZ OWADY I PAJÊCZAKI PWN autorstwa Zbigniewa Schnaidera ( STRON 319, format A4).
Co do "Atlasu owadów uszkadzających drewno" większą ilość gatunków zawiera "Atlas szkodliwych owadów leśnych" tych samych autorów, książka opisuje także foliorfagi, szkodniki nasion, systemów korzeniowych (więcej gatunków, podobna ilość fotek). Wersją dwutomową są: "Drzewa iglaste i owady na nich żerujące" "Drzewa liściaste i owady na nich żerujące" format "na wycieczkę".
książki do nabycia u wydawcy www.multicobooks.com.pl



Koleżanki i koledzy,

Zapraszam do poznawania nieba razem z moim programem AstroJaWil.
W jego obecnej, rozszerzonej wersji, znajdziecie wiele funkcji umożliwiających poznawanie nieba. Wśród wielu innych programów typu planetarium, ten potrafi generować w funkcji "Horyzont" dokładny widok z Waszych okien. Można tam poustawiać domy z oknami, drzewa liściaste i iglaste, góry, latarnie i inne przeszkody dokładnie tak jak widzicie w własnych okien. Wówczas rozpoznawanie gwiazd na niebie w dowolnym momencie będzie trywialne. Jest tam także wiele innych funkcji, których tworzenie zajęło mi już ponad 5 lat.
Także jest tam wiele funkcji przydatnych w życiu codziennym, które tworzyłem, aby mieć to wszystko w jednym programie.
Polecam.
Program jest darmowy, ale rejestracja za używanie programu kosztuje tylko wysłanie do mnie widokówki z miejsca zamieszkania. Jak ją otrzymam to wyślę mailem kod, który spowoduje, że okienko startowe-rejestracyjne nie będzie się już pojawiać, a Wasze imię i nazwisko pojawi się w nagłówku programu.
Koniecznie przeczytajcie "pomoc" zawartą wprogramie, aby poznać ile tam się kryje różnych możliwości w programie.

Zobaczcie ile już mam fajnych widokówek :)
WIDOKÓWKI

A tu możecie ściągnąć sobie program:
AstroJaWil 9.0

Miłej zabawy z programem
Janusz Wiland
Ten post był edytowany przez Janusz_W dnia: 16 August 2007 - 22:12



" />a ja na jutro muszę nauczyć się rozpoznawać drzewa... iglaki jako tako łatwo, bo kilka ich mam, ale liściaste to tragedia. Nie dość, że niektóre podobne, to jeszcze jak się zobaczy jakiś inny gatunek, to znów sie nie wie co to jest... Tylko jedno mnie zastanawia: na co mi to?



numer 1- modrzew- rozłozyste drzewo iglaste występujące głównie w zachodniej polsce. odznacza się podłuznymi szyszkami i dość długim igliwiem.
numer 2- jarzębina- popularne drzewo liściaste, obiekt wielu ludowych piosenek i przyśpiewek. cechami charakterystycznymi są pomarańczowe owoce, przypominające jagody. uwaga: owoce te, mimo ,że wyglądają smakowicie są niejadalne
numer 3- olszyna- pospolite drzewo liściaste. bardzo giętkie i elastyczne znakomicie nadaje się na wędkę lub podpórke na inne krzewy (np. pomidory). zazwyczaj występuje w kępie. jej gałęźie przypominaja duzych rozmiarów krzew. miła w dotyku
numer 4- masłowiec- drzewo występujące w środkowej afryce. jak wskazuje nazwa pozyskiwane jest z niego masło , które wykorzystywane jest później w kosmetyce. niejadalne.
numer 5- grab - bardzo ładne drzewo
numer 6- leszczyna- liściaste drzewo występujące w lasach mieszanych najczęściej na terenach podmokłych (np. na Polasiu). posiada jadalne orzechy które są bardzo smaczne i zwie się je laskowymi.
numer 6- sosnawa sklejka- nie w pełni rasowe ,ale bardzo pożyteczne. wykonene z sosnowych wiórek (o czym pisane będzie w następnym odcinku).

a teraz mały konkurs: jakie drzewo stoi przed domem prezesa naszego klubu ? (Dla uściślenia podam że chodzi o drzewo liściaste znajdujące sie na prawo od krawężnika).
Odpowiedzi prosimy przesyłać na następujący adres:
Zygmunt Chajzer
ul. Przybyszewskiego 23/4
01-805
Warszawa

lub

Ignacy Wikło
ul. Bonifraterska 47/8
03-980
Kielce

Wśród zwycięzców zostanie rozlosowany własnoręczny rysunek nogi Ignaca Wikło oraz kalaka z jego ucha. Serdecznie zapraszamy!!

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Trzeba żyć, a nie tylko istnieć.