aaaaTrzeba żyć, a nie tylko istnieć.aaaa
W bieżącym roku Straż Miejska we Włodawie obchodzi 15- lecie swojego istnienia, a dokładnie przekształcenia z Miejskiej Służby Porządkowej.
Szczególnie ciekawe było pierwsze pięć lat istnienia tej instytucji, ponieważ szczegółowy zakres zadań, obowiązków i uprawnień Straży Miejskiej oraz ich strukturę, umundurowanie, dystynkcje i uzbrojenie określał statut nadany przez Burmistrza, a więc była to służba iście swoista dla naszego miasta, prawdziwie włodawska. Dopiero 28 lipca 1998 roku ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów ujednolicające umundurowanie, legitymacje, dystynkcje i znaki identyfikacyjne strażników miejskich.
Link do kroniki SM we Włodawie:
http://sm.wlodawa.eu/?page_id=6
Nowością w rozporządzeniu jest możliwość szkolenia kandydatów na członków służby porządkowej lub informacyjnej przez samych organizatorów imprez masowych. Będą mogli prowadzić takie kursy, pod warunkiem, że spełnią odpowiednie wymagania do prowadzenia działalności oświatowej.
Uff! To się narobiło! W związku z powyższym Pawła musi przeszkolić jakiś inny "mędrek" ze strony organizatora imprez masowych, prowadzący także działalność oświatową. Prawdopodobnie również będzie musiał zdać również ponowny egzamin na prawo jazdy, dotychczasowe już się zestarzało.
myśle że stare powinny być ważne nawet po wejsciu nowego rozporządzenia - przynajmniej dla tych co posiadaja licencje oni zostaja słuzba porzadkowa , a ci co nie mają licencji przechodza na słuzbę informacyjną - i tu może byc mały problem bo maja zaswiadczenia dla słuzb porzadkowych - ale poczekamy na rozporządzenie i sie dowiemy co nam minister wymysli
Jeśli na drodze jest kierujący ruchem, to on ma pierwszeństwo przed znakami, dlatego wyprzedzając na ciągłej na polecenie kierującego ruchem nie jest łamaniem przepisów!
Artukuł 5.1 oraz 6.1 Prawa o ruchu drogowym wyraźnie określają kto może wydawać polecenia kierującym. Nie ma tam słowa o porządkowych z kolumny pieszych....
Natomiast mówi o tym rozporządzenie MSWiA. Jednak jest napisane w taki sposób:
Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnieni są ponadto:
1) osoba odpowiedzialna za utrzymanie porządku podczas przemarszu procesji, pielgrzymki lub konduktu pogrzebowego - jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ich bezpiecznego przemarszu;
Więc nic osoby te nie są upoważnione do kierowania ruchem, a jedynie do dawania poleceń i sygnałów.
Ponadto nie sądzę aby było rozsądnym nakazywanie przejazdu (wyprzedzania kolumny pieszych) w miejscu, gdzie jest podwójna linia ciągła czy zakaz wyprzedzania - w końcu nie namalowano(postawiono znaku) jej tam bez przyczyny. Na zakręcie też polecacie wyprzedzać?
wracając do pytania źródłowego o wymagane uprawnienia do prowadzenia wycieczek rowerowych.
Ustawa prawo turystyczne nie rozdrabnia się i mówi w zasadzie wyłacznie o imprezach turystycznych, stanowiących działalność gospodarczą. Nie wiem więc czy do końca koresponduje ona z zadanym przez Sambora pytaniem, nie mniej warto ją wziąć pod rozwagę.
Konkluzja nr 1 - Ustawa nigdzie nie mówi o przodownikach. Jedyny używany zwrot w niej to przewodnik.
Art. 3. Przez użyte w ustawie określenia należy rozumieć:
<ciach>....
7a) przewodnik turystyczny - osobę zawodowo oprowadzającą turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach oraz udzielającą o nich informacji;
........
Dalsze informacje o przewodnikach można znaleźć w akcie niższego rzędu -rozporządzeniu ministerialnym, które jeśli chodzi o wymogi wobec osób prowadzących imprezy turystyczne mówi:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 28-06-2001 w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek
§ 12. Organizator turystyki jest obowiązany, w obsłudze grupy turystów, do zapewnienia udziału:
1) przewodnika miejskiego -- dla miast wymienionych w § 10, jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie miasta lub wybranych obiektów na jego obszarze, w muzeach i obiektach zabytkowych, w których nie oprowadza uprawniony pracownik,
2) przewodnika górskiego -- na obszarach górskich określonych w § 8, jeżeli program imprezy przewiduje wycieczki piesze poza obszarem miejscowości,
3) przewodnika terenowego lub przewodnika miejskiego w przypadkach, o których mowa w w § 11, w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach udostępnianych do ruchu turystycznego, jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie tych miejsc, w muzeach i obiektach zabytkowych, w których nie oprowadza uprawniony pracownik, a także na obszarach, na których obowiązują przepisy porządkowe prawa miejscowego w zakresie ochrony zdrowia lub życia.
Schetyna ugiął się w sprawie pielgrzymek
Szef MSWiA zmienił rozporządzenie odnośnie płatnych szkoleń dla kierujących ruchem w czasie pielgrzymek. Szkolenia będą, ale bezpłatne. Kilka dni przed ogłoszeniem decyzji Schetyna otrzymał oświadczenie od senatorów PiS, którzy utrudnianie pielgrzymek porównują do działania komunistów.
Pielgrzymkom, długoletniej polskiej tradycji groziła likwidacja za sprawą decyzji MSWiA, które wprowadziło płatne szkolenia dla kierujących ruchem. Przykładowo – na szkolenie dla służb porządkowych warszawskiej pielgrzymki potrzeba było 75 tys. złotych.
Zmiany nie podobały się senatorom PiS, dlatego postanowili interweniować i skierowali do Grzegorza Schetyny oświadczenie. Podkreślają, że kierujący ruchem w czasie pielgrzymek robią to w formie wolontariatu i nie powinni płacić kilkuset złotych za szkolenie.
- Czy MSWiA, wprowadzając kontrowersyjne rozporządzenie, zamierza utrudniać czy wręcz zlikwidować ruch pielgrzymkowy w Polsce? Przypominamy, że w latach PRL „chodzono” bardzo często nielegalnie, bez zezwoleń, narażając się na grzywny i aresztowania. Trzeba było uważać, aby zmylić szpicli. Iluż ich było! Milicjanci w cywilu, informatorzy i tajni współpracownicy służb bezpieczeństwa. Zatruwali studnie, okradali pielgrzymów, handlowali wódką, a wszystko po to, by w komunistycznych środkach przekazu można było oczernić, ośmieszyć i skompromitować pielgrzymów. Czy mamy do tych czasów wrócić? - pytają senatorowie w oświadczeniu z 28 maja b.r.
Na zakończenie politycy PiS wzywają Schetynę do wycofanie rozporządzenia, a jeśli ministrowi naprawdę chodzi o bezpieczeństwo pielgrzymów to niech szkolenia będą bezpłatne.
W poniedziałek wicepremier Schetyna zapowiedział, że szkolenia dla służb porządkowych pielgrzymek będą bezpłatne. Dodał jeszcze, że jest to jego decyzja i będzie egzekwowana, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze.
http://www.fronda.pl/news/czytaj/schetyna_szkolenia_dla_kierujacych_pielgrzymkami_tak_ale_bezplat
Czas żeby radni zastanowili się powtórnie nad powołaniem Straży Miejskiej. W ościennych miejscowościach jak Choszczno, Myślibórz, Pyrzyce i Dębno Straże Miejskie funkcjonują i spełniają swoją rolę ale Barlinek oczywiście jest inny i według radnych u nas nie jest potrzebna. Szkoda miastu kasy na poprawę stanu bezpieczeństwa? Całą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i sprawy porządkowe zrzucają na Policję... tak jest im wygodnie i taniej
Może te przepisy im pomogą w podjęciu decyzji:
Poniższe akty prawne dotyczą wyłącznie Straży Miejskiej i stanowią podstawę jej działalności:
USTAWA
z dnia 29 sierpnia 1997 r.
o strażach gminnych
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 27 stycznia 2004 r.
w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 1 września 2004 r.
w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby oraz pełniących służbę w strażach gminnych,a także jednostek uprawnionych do przeprowadzania badań.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 2 listopada 2004 r.
w sprawie zakresu i sposobu wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) niektórych czynności.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 27 stycznia 2004 r.
w sprawie przypadków, sposobów i trybu użycia przez strażników gminnych (miejskich) środków przymusu bezpośredniego.
a tu niektóre czym Straż Miejska może się zająć:
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lutego 2002 r.
w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
USTAWA
z dnia 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 28 października 2004 r.
w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 26 sierpnia 2004 r.
w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 28 kwietnia 2003 r.
w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne
i wiele innych.
Moi drodzy,
w sprawie naszych szkoleń na pielgrzymki sytuacja wygląda tak:
1. Pismo z prośbą o organizację szkoleń wyszło z Kurii Metropolitarnej -
zrobiliśmy tak dlatego, że każdy z nas na indywidualnym zaświadczeniu musi
mieć wpisaną instytucję zlecającą. Uznałem zatem, że lepiej byście mieli tam
wpisaną kurię, a nie Rektorat Kościoła Akademickiego św. Anny
2. Wbrew temu co kilka dni temu mówił minister Schetyna -
http://wiadomosci.gazeta....MSWiA__Szkoleni
a_pielgrzymkowe_jednak_bezplatne.html?skad=rssszkolenia
będą płatne. Za słowami pana ministra nie poszło bowiem żadne
rozporządzenie zmieniające przepisy. Dlatego WORD trzyma się tego co w tej
chwili obowiązuje
3. Uzgodniliśmy z WORD-em, że szkolenia te nie będą kosztowały więcej niż
50 zł od osoby
4. Najpóźniej do niedzieli 14 czerwca muszę od Was dostać imienne listy
osób, które wysyłacie na szkolenia wraz z adresami zamieszkania - listy te
muszę przekazać do WORD-u, bo muszą oni mieć chwilę czasu by wprowadzić to
do komputerów i przygotować nam zaświadczenia (osoby, które przesłały mi już
swoje listy proszę o uzupełnienie adresów)
5. Rozporządzenie określa, że szkolenie będzie trwało 18 godzin. Jest to
podzielone na 14-godzinny blok praktyczny i 4 godziny szkolenia. Z tego
względu będzie to trwało łącznie trzy dni: w pierwszym teoria, w drugim
teoria + praktyka, w trzecim zaś obowiązkowy test
6. Ponieważ będzie nas dużo teoria będzie wspólna. Zajęcia praktyczne
muszą odbywać się w mniejszych grupach do 10 osób. Jako pierwsze na
szkolenie praktyczne ruszą Ci, którzy wyruszają z Warszawy w lipcu. Kolejni
w następnych terminach.
7. Dokładny termin szkolenia mam uzgodnić z WORD-em w poniedziałek
(15.06) lub wtorek (16.06). Na pewno jednak odbędzie się ono jeszcze w
czerwcu. Być może część szkolenia praktycznego przesuniemy na lipiec.
Dokładny harmonogram ustalimy z WORD-em gdy będziemy mieli kompletną listę
osób.
8. Przekażcie proszę informacje o szkoleniu innym zainteresowanym tym
tematem
9. Informacja o tej sprawie ukaże się także w biuletynie informacyjnym
Kurii oraz na stronie internetowej, tak by zainteresowaniu szkoleniem
proboszczowie mogli nam kogoś podesłać
Pozdrawiam serdecznie,
Tomek Krzyżak, kierownik trasy WAPM
502 370 483
[ Dodano: Pią 05 Cze, 2009 17:20 ]
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plbrytfanna.keep.pl